ایسنا/ رابرت منندز، سناتور دموکرات برجسته ایالات متحده، در یک پرونده فدرال به اتهام رابطه همراه با فساد با سه تاجر متهم شده است. در کیفرخواستی که منتشر شده، نام همسر منندز و همچنین سه مظنون دیگر که گفته می‌شود در این طرح دخیل بودند، ذکر شده است.

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، براساس این سند، این قانونگذار و همسرش حداقل از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲، صدها هزار دلار رشوه در ازای استفاده از قدرت و نفوذ منندز به عنوان سناتور برای خدمت به منافع سه تاجر و همچنین یک بازیگر دولتی خارجی، یعنی مصر دریافت کرده‌اند.
در کیفرخواست که جمعه منتشر شده، آمده است: این رشوه‌ها شامل پول نقد، طلا، پرداخت وام مسکن، پاداش در ازای حضور کم یا عدم حضور شغلی، یک وسیله نقلیه لوکس و سایر چیزهای با ارزش می‌شود.
به گفته دادستانی آمریکا، در بازرسی از خانه منندز حدود ۱۰۰ هزار دلار شمش طلا و همچنین نزدیک به ۵۰۰ هزار دلار پول نقد پنهان‌شده به دست آمد.
این کیفرخواست جدید، دومین رسوایی فساد مالی سناتور منندز در دوران خدمتش به شمار می‌آید. در سال ۲۰۱۵، این سناتور آمریکایی اهل نیوجرسی به اتهام رشوه در زد و بندی با یک چشم پزشک ثروتمند متهم شد. گفته می‌شود که این پزشک هدایای مختلفی به ارزش نزدیک به یک میلیون دلار را در ازای امتیازات سیاسی با این سناتور مبادله کرده بود. این پرونده در اواخر سال ۲۰۱۷، زمانی که هیئت منصفه موفق به صدور رأی نشد، خاتمه یافت.

منندز از اوایل سال ۲۰۲۱ به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا مشغول به کار بوده است. او یکی از حامیان فعال تحریم‌های ضد روسیه توسط ایالات متحده از زمان آغاز جنگ اوکراین بوده و مکررا استدلال می‌کند که این اقدامات برای «محدود کردن توانایی روسیه به منظور مشارکت در اقتصاد جهانی، محدود کردن صادرات‌های خاص و تحمیل هزینه بر خواص در روسیه بسیار مهم است.»
در همین حال کارین ژان-پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید از اظهارنظر درباره صدور کیفرخواست علیه منندز خودداری کرد. او گفت: واقعا باید در این رابطه محتاط باشم چون این یک پرونده باز است و من نمی‌توانم راجع به آن اظهارنظری داشته باشم. اما تا جایی که به نقش رهبری او در سنا مرتبط است، این موردی است که رهبری سنا باید درباره آن نظر بدهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar