فارس/ وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گفته است که دو نظامی این کشور در انفجار مین‌هایی که نیروهای مسلح ارمنستان در قره‌باغ کار گذاشته بودند، کشته و یک نظامی دیگر زخمی شدند.

 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز (دوشنبه) اعلام کرد که دو سرباز این کشور بر اثر برخورد کامیون نظامی‌اشان به یک مین ضدتانک که نیروهای ارمنستان در منطقه قره‌باغ کاشته بودند، کشته شدند و یک نظامی دیگر نیز زخمی شده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد که کامیون نظامی جمهوری آذربایجان در ساعت 17:35 روز یکشنبه به وقت محلی (13:35 به وقت گرینویچ) به یک مین برخورد کرد.


این بیانیه می‌افزاید، در انفجار یک مین ضدتانک که نیروهای ارمنستانی در مسیر مواضع جمهوری آذربایجان با اهداف تروریستی کاشته شده بود، دو نظامی جمهوری آذربایجان به نام‌های «اکرم شادمانوف» و «تورال سیدوف» کشته شدند و «الوین علی‌اف» نیز زخمی شد. در بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان آمده است که وضعیت علی‌اف وخیم است. 

تحقیقات درباره حادثه فوق آغاز شده است و به مردم محلی هشدار داده شده است که تا زمان پاکسازی منطقه از مین‌ها، وارد مناطق آزاد شده نشوند.

جمهوری آذربایجان می‌گوید که در سالهای اخیر نظامیان و غیرنظامیان این کشور در پی انفجار مین‌هایی که نیروهای ارمنستانی کار گذاشته‌اند، کشته شده‌اند.

روابط میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان از سال 1991 و زمانیکه کنترل قره‌باغ کوهستانی به دست ارتش ارمنستان افتاد، تیره شده است.
جمهوری آذربایجان در تاریخ ۱۹ سپتامبر سال جاری(۲۹ شهریور ماه)، یک عملیات نظامی برق آسا در قره‌باغ آغاز کرد و هدف از آن را «اقدامات ضدتروریستی با ماهیت محلی» با هدف احیای نظم قانون اساسی توصیف کرد.

ایروان این اقدام جمهوری آذربایجان را یک تهاجم توصیف کرد و گفت که هیچ یگان نظامی در قره‌باغ ندارد. یک روز پس از آن، با میانجیگری حافظان صلح روسیه، توافقی برای آتش‌بس حاصل شد که در بین شروط آتش‌بس می‌توان به خلع سلاح نیروهای ارامنه و خروج تجهیزات سنگین از قره‌باغ کوهستانی اشاره کرد.

در تاریخ ۲۱ سپتامبر (۳۱ شهریور ماه)، در شهر «یولاخ» جمهوری آذربایجان در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرقی استپاناکرت، نشستی بین نمایندگان ارامنه قره‌باغ با هیأت جمهوری آذربایجان با هدف ادغام منطقه قره‌باغ با جمهوری آذربایجان برگزار شد.

وزارت دفاع روسیه از طرف‌های درگیر خواست که هرچه سریع‌تر آتش‌بس کنند و به مذاکره ادامه دهند. یگان نظامی روسیه تصریح کرد که حافظان صلح روسیه، خدمات پزشکی را برای زخمی‌ها و همچنین خروج جمعیت غیرنظامی قره‌باغ از مناطق پرخطر را سازماندهی می‌کنند.

پس از آن، وزارت خارجه روسیه از طرف‌های درگیر خواست تا هرچه سریع‌تر خونریزی رامتوقف کنندو آتش‌بس کنند و از برجای ماندن تلفات غیرنظامی جلوگیری کنند و هرچه سریع‌تر به اجرای توافقات سه‌جانبه نوامبر ۲۰۲۰ بین ایروان، مسکو و باکو بازگردند.

وزارت دفاع روسیه روز ۲۲ سپتامبر (اول مهر ماه) اعلام کرد که گروههای مسلح قره‌باغ مطابق با توافقات در خصوص آتش‌بس قره‌باغ، تسلیم سلاح‌ها و تجهیزات نظامی را تحت کنترل حافظان صلح روسیه آغاز کرده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar