فارس/ خرید جنگنده‌های «رافال» به نیروی هوایی عربستان امکان می‌دهد ناوگان متنوع‌تری داشته باشد، با این حال، این سفارش بزرگ بالقوه می‌تواند جرقه تنش‌ را با آمریکا ایجاد کند.

 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری روز دوشنبه از تلاش عربستان سعودی برای تقویت نیروی هوایی خود با جنگنده‌های «رافال» ساخت فرانسه خبر دادند، اقدامی که ممکن است موجب تنش با آمریکا شود.

به گزارش منابع خبری، عربستان سعودی به دنبال خرید ۱۵۰ جنگنده «رافال» از شرکت فرانسوی «داسو» پس از رد درخواست خرید جنگنده «اف-۳۵» توسط آمریکا است. آمریکا این اقدام را در راستای حمایت از برتری نظامی (رژیم) اسرائیل انجام داده است


بر اساس این گزارش، نیروی هوایی عربستان سال‌ها به جنگنده‌های آمریکایی و اروپایی مانند «اف-۱۵» و «یوروفایتر» متکی بود، اما اکنون برای تقویت توانایی‌های خود به فرانسه روی آورده است.

خرید جنگنده‌های رافال به عربستان سعودی امکان می‌دهد ناوگان متنوع‌تری داشته باشد. با این حال، سفارش بزرگ بالقوه می‌تواند جرقه تنش‌های بیشتری را با آمریکا ایجاد کند که نسبت به فروش تسلیحات به این کشورمحتاط شده است.

«ریچارد ابولافیه» از  تحلیلگران امور هوانوردی  گفت: «سعودی‌ها جنگنده " اف-۱۵" را  از ایالات متحده تهیه می‌کنند و البته اف-۳۵ نیز می خواهند. اما از آنجایی که آنها مشتاق تامین نیازهای خود از منبع دوگانه هستند، می‌خواهند هواپیمای دیگری را خریداری کنند.»

 تاکنون این جنگنده در نیروی هوایی یونان، انگلیس، ایتالیا، اتریش، آلمان، اسپانیا، عمان به خدمت گرفته شده  است. رافال جنگنده چندمنظوره بال دلتاست. این جنگنده انواع ماموریت‌های جنگی از جمله برتری هوایی، حمله به اهداف عمقی و  شناسایی و حمله به کشتی‌های دشمن را انجام می‌دهد.

رسانه‌ها همچنین از تحرکات عربستان برای حضور در پروژه چند ملیتی ساخت جنگنده پیشرفته خبر دادند. وبگاه «گلوبال دیفنس نیوز» به نقل از روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» نوشت، شرکت‌هایی از انگلیس، ژاپن و ایتالیا در حال کار برای توسعه یک جنگنده جدید هستند. این برنامه قصد دارد اولین هواپیماها را تا سال ۲۰۳۵ تحویل دهد. انگلیس، ایتالیا و ژاپن یک اتحاد سه ملیتی تشکیل داده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar