فارس/ وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای نخست وزیر ارمنستان را مقصر حوادث اخیر در این کشور دانسته و اعلام کرد، نخست وزیر ارمنستان فریب غرب را خورده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» وزارت خارجه روسیه با انشار بیانیه‌ای به نیکول پاشینیان هشدار داد که با تلاش برای خراب کردن روابط با مسکو مرتکب اشتباه بزرگی شده است.

این وزارتخانه اعلام کرد که پاشینیان مقصر بحران قره باغ  است، زیرا فریب وعده‌های غرب را خورده است.

به دنبال یورش اخیر نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان به قره باغ، وزارت دفاع روسیه از طرف‌های درگیر خواست که هرچه سریع‌تر آتش‌بس کنند و به مذاکره ادامه دهند. یگان نظامی روسیه تصریح کرد که حافظان صلح روسیه، خدمات پزشکی را برای زخمی‌ها و همچنین خروج جمعیت غیرنظامی قره‌باغ از مناطق پرخطر را سازماندهی می‌کنند.

پس از آن، وزارت خارجه روسیه از طرف‌های درگیر خواست تا هرچه سریع‌تر خونریزی رامتوقف کنندو آتش‌بس کنند و از برجای ماندن تلفات غیرنظامی جلوگیری کنند و هرچه سریع‌تر به اجرای توافقات سه‌جانبه نوامبر ۲۰۲۰ بین ایروان، مسکو و باکو بازگردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است، سخنان اخیر نخست وزیر ارمنستان حاوی حملات غیرقابل قبولی برای روسیه و این تلاش برای رهایی از مسئولیت در قبال شکست در سیاست داخلی و خارجی است.

در بخشی از این بیانیه آمده است که روسیه همیشه به تعهدات به متحد خود وفادار بوده و  به ارمنستان احترام گذاشته است.

وزارت دفاع روسیه روز ۲۲ سپتامبر (اول مهر ماه) اعلام کرد که گروههای مسلح قره‌باغ مطابق با توافقات در خصوص آتش‌بس قره‌باغ، تسلیم سلاح‌ها و تجهیزات نظامی را تحت کنترل حافظان صلح روسیه آغاز کرده‌اند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین روز دوشنبهدر پاسخ به سؤال خبرنگاران با اشاره به تحولات اخیر در خصوص قره‌باغ کوهستانی گفت که ایروان همچنان متحد مسکو باقی خواهد ماند و این‌که روسیه به گفت‌وگو با مقام‌های ارمنی در سطوح مختلف ادامه خواهد داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar