فارس/ رؤسای جمهور ترکیه و جمهوری آذربایجان امروز با در منطقه خودمختار نخجوان در کنفرانس خبری مشترک حضور یافتند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه امروز (دوشنبه) برای اولین بار به منطقه خودمختار نخجوان سفر کرد و در یک کنفرانس خبری مشترک با الهام علی‌اف حضور یافت.
به نوشته الجزیره، الهام علی‌اف در مقابل خبرنگاران با اشاره به حمایت‌های ترکیه از جمهوری آذربایجان در جنگ قره‌باغ، گفت که باکو هرگز حمایت‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی ترکیه را فراموش نمی‌کند.

او افزود: «عملیات امنیتی در قره باغ را با موفقیت به پایان رساندیم و امنیت را به طور کامل در مرزهایمان برقرار کردیم، به شهروندان قره‌باغ اطمینان می‌دهیم که تمامی نیازها آن از غذا و دارو را تأمین خواهیم کرد».

این سخنان در حالی است که طبق آخرین آمار دولت ارمنستان ۴۸۵۰ نفر از ساکنان ارمنی قره‌باغ به این کشور پناهنده شده‌اند و ورود افراد از این منطقه که عمده آن‌ها زنان و کودکان هستند، همچنان ادامه دارد.
رجب طیب اردوغان نیز در سخنان خود گفت که روابط ترکیه و جمهوری آذربایجان در عالی‌ترین سطح روابط قرار دارد و آنکارا حمایت‌های باکو در جریان زلزله اخیر را فراموش نمی‌‌کند.
او افزود: «آذربایجان با موفقیت عملیات ضد تروریسم در قره‌باغ را بدون وارد کردن تلفات به غیرنظامیان به انجام رساند. پیروزی آذربایجان در قره‌باغ فرصت‌های عادی‌سازی روابط در منطقه را تقویت خواهد کرد».
رئیس‌جمهور ترکیه همچنین از ارمنستان نیز خواست تا به قول او «فرصت ثبات و صلح» در منطقه را مغتنم بشمارد.
اما در خصوص سفر اردوغان به نخجوان، خبرگزاری آناتولی نوشته است که دو طرف در این سفر تحولات منطقه و جهان و بخصوص روابط دوجانبه و تحولات قره‌باغ را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.
به نوشته این خبرگزاری پیش‌بینی می‌شود رؤسای جمهور دو کشور طی این سفر طرح خط لوله گاز از اغدیر به نخجوان و افتتاح مجتمع نظامی نخجوان را کلید بزنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar