فارس/ رئیس‌جمهور روسیه با امضای فرمانی 130 هزار شهروند روسیه را به خدمت سربازی فراخواند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با امضای فرمانی برای پیوستن 130 هزار شهروند روسیه به ارتش جهت انجام خدمت اجباری سربازی فراخوان صادر کرد.
طبق گزارش رویترز، در سندی که روز جمعه روی وب‌سایت دولت روسیه قرار گرفته از همه مردان بین سنین 18 تا 27 ساله در روسیه خواسته شده خدمت یک ساله سربازی‌شان را به پایان برسانند.
رئیس‌جمهور روسیه پیش از این هم در ماه مارس برای پیوستن 147 هزار نفر به ارتش جهت انجام عملیات‌های نظامی بهاری در اوکراین فراخوان صادر کرده بود. پوتین در هفته‌های گذشته گفت که انتظار دارد جنگ در اوکراین طولانی شود.
در ماه جولای، مجلس روسیه قانونی برای افزایش حداکثر سن قانونی برای انجام خدمت سربازی به تصویب رساند و این سن را از 27 سال به 30 سال افزایش داد. قانون جدید از 1 ژانویه 2024 اجرایی خواهد شد.

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنجم اسفند ماه ۱۴۰۰) بعد از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری لوهانسک و دونتسک از اوکراین، به این منطقه نیرو اعزام کرد و از آغاز «عملیات ویژه نظامی در اوکراین» خبر داد.
روسیه هدف خود را از این اقدام، نازی زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی خود و اجابت درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرده است.

دولت اوکراین اما استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی» خود خوانده است.
به دنبال آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت‌های همه جانبه سیاسی، مالی، تسلیحاتی از کی‌یف را در دستور کار قرار داده‌اند.
روسیه به شدت با هرگونه حرکت در راستای الحاق اوکراین به ناتو مخالفت کرده است و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هشدار داده که این یک «خط قرمز» برای روسیه خواهد بود.
اوکراین تمایل خود برای پیوستن به ناتو را از سال ۲۰۰۸ اعلام کرده است. این اقدام به شدت با مخالفت روسیه مواجه شد. دولت روسیه تأکید کرد که گسترش حوزه ناتو به سرزمین های شوروی سابق امنیت ملی و حوزه نفوذ آن را تهدید می‌کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar