تسنیم/ رئیس جمهور اوکراین با اشاره به آغاز تولید اسلحه و گلوله بر اساس استانداردهای ناتو، از ایجاد صندوقی برای توسعه تولید تسلیحات و ساخت تاسیسات نظامی با استفاده از دارایی‌های مصادره شده روسیه در سایر کشورها برای پر کردن آن خبر داد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد که قصد دارد صندوقی برای توسعه صنعت ساخت سلاح و ساخت تاسیسات نظامی ایجاد کند. به گفته وی، وجوه حاصل از فروش دارایی‌های مصادره شده روسیه در خارج برای پر کردن آن استفاده می‌شود.

زلنسکی امروز، شنبه، در خوشامدگویی به شرکت کنندگان نخستین مجمع صنایع دفاعی در کی‌یف، گفت: «یک صندوق دفاعی ویژه در اوکراین ایجاد خواهد شد که منابع آن به ویژه برای توسعه تولیدات نظامی و حمایت از همکاری مناسب برای ایجاد تأسیسات نظامی جدید استفاده می شود. <...> این صندوق از سود سهام دارایی‌های دفاعی دولتی و سود حاصل از فروش دارایی‌های مصادره‌شده روسیه پر خواهد شد.»

وی اعتراف کرد که پر کردن صندوق به یکی از اقلام اضافی هزینه های دولت تبدیل خواهد شد. 


رئیس جمهور اوکراین در پیام خود همچنین اعلام کرد که این کشور در حال ایجاد ناوگانی از پهپادهای دریایی است و همچنین تولید اسلحه و گلوله‌های مطابق با استانداردهای ناتو را آغاز کرده است.

زلنسکی از شرکت های خارجی خواست تا تولید تسلیحات در اوکراین را بومی سازی کنند. وی در حاشیه این مجمع، امکان تولید مشترک تسلیحات با نمایندگان شرکت‌های  نظامی از انگلیس، آلمان، آمریکا، ترکیه، جمهوری چک و سوئد را مورد بحث و بررسی قرار داد.

در عین حال، مقامات کی‌یف آشکارا اعلام می‌کنند که به سختی هزینه‌های نظامی را به تنهایی تامین کرده و بیشتر آن با کمک شرکای غربی تامین می‌شود. بودجه سال 2024 شامل کسری بی سابقه‌ای در حدود 42 میلیارد دلار است.

یک روز قبل، آلکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت اوکراین اعتراف کرد که مجتمع صنایع نظامی این کشور قادر به پاسخگویی کامل به نیازهای نیروهای مسلح نیست. به گفته وی، در اوکراین باروت هم تولید نمی‌شود.

ضمن اینکه، نخست وزیر اوکراین، دنیس اشمیگال، قبلاً اعلام کرده بود که وجوه حاصل از فروش دارایی‌های روسیه مصادره شده در سایر کشورها قرار است به صندوقی به منظور بازسازی زیرساختارهای اوکراین اختصاص یابد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar