تسنیم/ ژنرال مارک میلی در یک سخنرانی به مناسبت بازنشستگی خود، ترامپ را مورد انتقاد قرار داد و او را یک دیکتاتور جویای نام نامید.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز گذشته در یک سخنرانی به مناسبت بازنشستگی خود، در انتقاد از دونالد ترامپ اظهار کرد ارتش آمریکا به قانون اساسی و نه یک دیکتاتور خواهان شهرت سوگند خورده است.

میلی 4 سال تصدی ریاست ستاد مشترک ارتش آمریکا را برعهده داشت، وی همچنین امکان ارائه کمک های نظامی به اوکراین در جنگ علیه روسیه را فراهم کرده است. اما وی در زمان خروج ارتش آمریکا از افغانستان در حدود 2 سال پیش مشغول به خدمت بود و رابطه‌ای ناپایدار و پرفراز و نشیب با ترامپ داشت.

وی در این سخنرانی در انتقادی آشکارا از ترامپ اظهار کرد ارتش آمریکا به قانون اساسی و نه یک دیکتاتور خواهان شهرت قسم خورده است.


میلی در این مراسم که با حضور لوید آستین وزیر دفاع آمریکا و جو بایدن رئیس جمهور کشور در نزدیکی واشنگتن برگزار شد، افزود: ما به یک شاه یا ملکه و یا یک دیکتاتور قسم  نخورده‌ایم، ما به هیچ شخص خاصی ادای سوگند نکرده‌ایم. ما تنها به قانون اساسی سوگند خورده‌ایم.

پس از این اظهارات دونالد ترامپ در پستی در شبکه اجتماعی تروث سوشیال میلی را فردی کند رو و دارای تفکرات آهسته و یک آدم احمق و ابله نامید و نوشت: احمق و بسیار خطرناک!

اما این در حالی است که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا میلی را فردی ثابت قدم و مصمم در مواجهه با خطرات نامید و گفت: وی یکبار از روی پلی عبور کرد که با مین های زیاد تبدیل به یک تله انفجاری شده بود تا مانع شود که دو تانک جنگی که در حال تخلیه نظامیان زخمی بودند، از روی پل عبور کنند.

وی افزود: مارک! دوستی تو برای من بسیار ارزشمند و گرانبهاست. مدال های متعدد روی سینه‌ات نشان دهنده شایستگی های توست.

در این مراسم ژنرال میلی، ریاست ستاد مشترک ارتش را به ژنرال «چارلز کیو براون» رئیس نیروی هوایی ارتش واگذار کرد.

ژنرال براون پس از ژنرال کالین پاول در حدود 2 دهه پیش، دومین سیاه پوست نظامی ارتش آمریکاست که به ریاست ستاد مشترک ارتش می رسد. همچنین این برای نخستین بار است که یک آمریکایی سیاه پوست در یکی از دو موقعیت شغلی برتر پنتاگون قرار می گیرد. پیشتر جو بایدن، لوید آستین را به عنوان نخستین وزیر دفاع سیاه پوست تاریخ آمریکا معرفی کرده بود.


ژنرال میلی در سال 2019 از سوی دونالد ترامپ به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا منصوب شد اما خیلی زود دریافت که باید رابطه خود با ترامپ را بدون سیاسی کاری حفظ کند. وی در سال 2020 آشکارا بابت ملحق شدن به ترامپ عذرخواهی کرد.   

این در حالی است که ترامپ هفته گذشته مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش را به دلیل برقراری تماس تلفنی با مقامات چین در ماه های پایانی دوران ریاست جمهوری وی مورد انتقاد قرار داد و گفت: میلی ادعا کرد که این تماس هایی معمولی و عادی و کاملا در چارچوب وظایف و مسئولیت هایش بوده است.

رئیس جمهور سابق آمریکا مدعی شد میلی اعتراف کرده که این اشتباهی فاحش بوده که ممکن است مجازات آن مرگ باشد. ترامپ مدعی شد ممکن است جنگ بین چین و آمریکا در نتیجه این اقدام بسیار نادرست بوده باشد. بازنشستگی میلی می تواند زمان خوبی برای شادی تمام مردم آمریکا باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar