وطن امروز/ متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

مقاله تحلیلی فارین پالیسی تنها یکی از انبوه مقالات و نوشته‌هایی است که راهبرد آمریکایی‌ها در قبال ایران در دوران خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را تخمین می‌زند اما درباره این ارزیابی‌ها چند نکته بسیار مهم وجود دارد.

در ایران دولت این انگاره را مطرح و تقویت کرده است که واکنش ایران به خروج آمریکا از برجام یک واکنش معقول بوده است، چرا که در آمریکا انتظار این بوده که ایران نیز به سرعت از این توافق خارج شود. این نظرگاه در حالی است که یک مرور مختصر بر برآورد آمریکایی‌ها از این اقدام ایران نشان می‌دهد آنها تصمیم دولت برای ماندن در برجام را آن هم در شرایطی که این توافق دیگر هیچ عایدی برای ایران ندارد نشانه ضعف و استیصال دولت روحانی قلمداد کرده‌اند. در مقاله فارین پالیسی بر اساس این برآورد؛ این ارزیابی مطرح شده که ایران تا انتخابات بعدی آمریکا نیز صبر می‌کند آنگاه حتی حاضر است برای بازگرداندن آمریکا به این توافق، امتیازات جدیدتری نیز ارائه دهد.

نکته دیگر در این باره است که در آمریکا به مرور نسبت به نتایج سیاست ترامپ در قبال ایران و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، دیدگاه‌ها همراه‌تر می‌شود. در این مقاله نیز تصریح شده بود خروج یکجانبه آمریکا از برجام مواهب ارزشمندی برای دولت آمریکا داشته است. البته آمریکایی‌ها خروج آمریکا از برجام و در ادامه آن عدم خروج ایران از این توافق را عامل به دست آوردن فرصت‌ها و دستاوردهای جدید برای آمریکا دانسته‌اند. تحلیلگران آمریکایی حالا می‌گویند خروج آمریکا از برجام، نیازمندی خارج از اندازه دولت ایران به این توافق (حتی اگر برای مردم ایران هیچ دستاوردی نداشته باشد) را آشکار کرده است و با توجه به این برآورد، آمریکایی‌ها معتقدند در دولت آینده آمریکا، بازگشت به برجام باید مشروط به گرفتن امتیازاتی در حوزه برنامه دفاع موشکی و همین‌طور سیاست‌های منطقه‌ای ایران باشد.
آن چیزی که این برآورد آمریکایی‌ها را خطرناک‌تر می‌کند این است که آنها گذر زمان را به سود خود قلمداد کرده‌اند. یعنی در برآوردی که آنها از رفتار دولت حسن روحانی داشته‌اند؛ گذشت زمان یک مولفه در راستای تحقق سیاست‌ها و اهداف آمریکاست. این در حالی است که قبل از توافق هسته‌ای، گذشت زمان بشدت به زیان آمریکایی‌ها قلمداد می‌شد و جان کری در یکی از جلسات کمیته روابط خارجی سنا، تصریح کرده بود گذشت زمان موجب بی‌اعتبار شدن تحریم‌ها می‌شد و این در حالی بود که ایران ذخایر اورانیوم غنی شده خود را نیز افزایش داده بود. اکنون اما آمریکایی‌ها معتقدند گذشت زمان به سود آنهاست، چرا که در ایران دیگر خبری از برنامه غنی‌سازی نیست و هرچه زمان بگذرد؛ در ایران دولت غرب‌گرا خود را بیشتر از گذشته محتاج یک توافق جدید می‌داند!


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید