اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

میلاد علوی
| «بدان که نعمت فراموشی بسیار بزرگ‌تر از نعمت حافظه و یادآوری است.» این گفته را البته همگی بارها به ‌نقل از امام صادق(ع) شنیده‌ایم ولی انگار این گفته اگرچه در نگاهی کلان صحیح است و صادق، در مورد اغلب ما، اما برای شخصی که خواهان حضور مداوم در رسانه‌ها و سرتیتر اخبار است، به نظر چندان مصداق ندارد: محمود احمدی‌نژاد که زمانی از سوی دوستانش «معجزه هزاره سوم» معرفی می‌شد و حالا دیگر به آن صورت، دوستی ندارد که بخواهند با این تعابیر و موارد مشابه مدح و ثنایش بگویند. این، انگار از ویژگی‌های احمدی‌نژاد است که «بدنامی» را بر «خوشنامی و گمنامی» ترجیح می‌دهد و از همین‌رو، گاهی با شکایت از روزنامه محبوب دهه 70 و زمانی با سفر خانوادگی به مقر سازمان ملل متحد و موقعی نیز با قیاس دوران 40 سال انقلاب اسلامی با دوران «طاغوت» نام خود را بر سر زبان‌ها می‌اندازد. احمدی‌نژاد که بعد از پایان دوران ریاست پرفراز و نشیب خود بر قوه‌مجریه، حالا حلقه نزدیکان خود را محدودتر از همیشه می‌بیند، این روزها بیشتر از همیشه، به حضور دایمی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی دل بسته و سعی می‌کند به‌شیوه خود، از این طریق نیز برای ساعاتی هم که شده، حضور خود را یادآوری کند.

به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، «نهاد نظارتی و بدون قدرت اجرایی» نامه از مردم می‌گیرد و قول بازسازی منازل زلزله‌زدگان را می‌دهد ولی از حضور در مناطق سیل‌زده به واسطه «نداشتن قدرت اجرایی» پرهیز می‌کند. این تناقض‌ها و مورد مشابه دیگر حالا جزیی از احمدی‌نژاد است. انگار احمدی‌نژاد و احمدی‌نژادی‌ها موج‌سواری را خوب آموخته‌اند؛ کما اینکه نزدیکانش او را در شبکه اجتماعی توییتر به «چپ»ها تشبیه می‌کنند تا دوباره به سر زبان‌ها بیفتد ولی این تمام خواسته آنان نیست. آنها به هر قیمتی که شده خواهان موج‌سازی‌اند و در این راه ترسی از اظهارات خارج از عرف یک فعال سیاسی در جمهوری اسلامی ندارند.

آغازگر ماجرا بازهم یکی از نزدیکان اوست ولی این‌بار موضوع همراهی مشایی و بقایی تا زندان یا پاره کردن حکم دادگاه و امثالهم نیست، جنجال بر سر یک نقل‌قول است. پایگاه خبری «بصیرت» که نزدیکان احمدی‌نژاد آن را وابسته به «سپاه پاسداران» می‌دانند، مدعی شد که رییس دولت‌های نهم و دهم در جریان اظهاراتی «انقلاب 57» را «کار انگلیس‌ها» دانسته است؛ خبری که عباس امینی‌فر، روحانی‌ای که «با افتخار» خود را «عضو سپاه» معرفی کرده و در روزهای حضور احمدی‌نژاد در راس قوه‌مجریه سابقه بازداشت و حبس برای ساخت مستندی با نام «ظهور نزدیک است» و تشبیه احمدی‌نژاد به «شعیب ابن صالح، از نزدیکان امام دوازدهم شیعیان» را در کارنامه دارد، طی یادداشتی برای انصاف‌نیوز آن را در ابتدا تایید و سپس در گفت‌وگویی دوجانبه با عبدالرضا داوری، از معدود مدافعان پروپاقرص احمدی‌نژاد در شبکه‌های اجتماعی تکذیب کرد.

پیش از او نیز علی‌اکبر جوانفکر در دو پست جداگانه در کانال تلگرامی خود با نشانه رفتن انگشت اتهام به سمت «نهادهای امنیتی» و «جریان‌های رسانه‌ای» همسو، به تکذیب اظهارات امینی‌فر پرداخته بود. جوانفکر در جریان تکذیبیه نخست خود مدعی اختلاف زیاد احمدی‌نژاد با سایر «رجال‌سیاسی» می‌شود؛ ادعایی که داوری نیز در گفت‌وگوی خود با «اعتماد» بدان تاکید می‌کند ولی وجه‌اشتراک هردوی این افراد که حالا و در غیاب مشایی و بقایی از معدود همراهان باوفای رییس دولت‌های مهرورز محسوب می‌شوند، آنجاست که سخنی از منبع این اظهارنظر به زبان نمی‌آورند ولی داوری تاکید می‌کند که «یک موسسه نزدیک به دولت» نظرسنجی مذکور را برگزار کرده است.

آن، چه گفت‌وگویی است که در جریان آن، داوری صراحتا از نبود ارتباط بین امینی‌فر و دفتر احمدی‌نژاد در سه سال گذشته سخن می‌گوید؛ نکته‌ای که به نوعی با تصویر منتشر شده در توییتر او در تناقض است چرا که امام جمعه نهاد ریاست‌جمهوری در دولت دهم در جریان یکی از این پیام‌ها که مخاطب آن مدیرمسوول انصاف‌نیوز است صراحتا از گلایه «نزدیکان» احمدی‌نژاد سخن می‌گوید که همین مساله حاکی از ارتباط بین او با دفتر رییس‌جمهوری سابق است. ترسیم و تشریح هدف ولنجکی‌ها از تایید و تکذیب‌های اخیر ساده نیست ولی به جرات می‌توان گفت که آنها حداقل به یکی از اهداف خود رسیده‌اند و آن هم بازگرداندن دوباره احمدی‌نژاد به رسانه‌هاست.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید