نود/ متن پیش رو در نود منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

چهره‌های لیگ برتر در فصلی که گذشت چه کسانی بودند؟ هر روز داستان یکی از آنها را مرور می‌کنیم.


 وقتی یک هافبک دفاعی آلمانی مربی شده است، از او انتظار مشخصی می‌رود. تیمی داشته باشد یکدست، منظم با خط مشی معلوم و ثابت و اوضاعی که کنترلش در دستانش باشد. کدام یک از این خصوصیات را در استقلال دیدید؟ تیمی که روی نیمکتش یک هافبک دفاعی آلمانی نشسته بود.

شفر در استقلال عالی شروع کرد، خوب ادامه داد اما فصل را هم به پایان نرساند. یکی از جذاب‌ترین مربیان لیگ که در دربی، دنبال صدرنشینی می‌گشت و چند هفته بعد، دنبال یک شغل جدید بود. کارنامه شفر می‌گوید می‌توان از لقب موفق برای او استفاده کرد اما توصیف عملکرد او با هیچ کدام از کلماتی که گفتیم امکان‌پذیر نیست. موفق نبود. نظم و یکدستی و کنترل اوضاع که اصلا حرفش را نزنید. یک برهه به جوان‌ها بازی می‌داد و بعد به سمت باتجربه‌ها می‌چرخید. یا هجومی بازی می‌کرد یا به لاک دفاعی فرو می‌رفت. چند بازیکن فیکس می‌شدند و بعد یا به نیمکت یا سکو یا به ناکجاآباد منتقل می‌شدند. او شاید مربی موفقی بود و شاید هم نبود اما هر چه بود یک مربی آلمانی نبود! احتمالا گشت و گذار در آلمان و کامرون و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و آمریکای مرکزی این خصوصیت نژادی را از او گرفته بود.

شفر ملغمه‌ای بود از همه جاهایی که در آن کار کرده و هیچ‌کدام از آنها هم نبود. او حتی کنترل پنالتی‌زن تیمش را هم در اختیار نداشت. چند هفته می‌توانست هواداران را از داشتن تیمی که او ساخته مدهوش کرده تا برای حریف سنتی و سرمربی کرواتش کری بخوانند و چند هفته دیگر می‌توانست کاری کند که آنها سکوت را به هر حرفی ترجیح بدهند. اگر در یک بازی او را بالا می‌اندازند و چند بازی بعد او را اخراج می‌کنند شاید این بی‌ثباتی واکنشی است به اتفاقاتی که در این یک فصل و نیم وجود داشته است. از ثباتی که نداشت نه در رفتارش نه در نتیجه‌هایش. استقلال با شفر یک جام حذفی گرفت و در مقاطعی هم نتایج خوبی بدست آورد اما او مربی‌ای نیست که کسی بخواهد در آینده از او یاد کند. شاید این روزها کمی باورش سخت باشد اما شفر با کسب میانگین 1.96 امتیاز در 40 بازی بالاتر از تمام مربیان تاریخ استقلال قرار می‌گیرد. قبل از امیر قلعه‌نویی با میانگین 1.88 امتیاز که البته در 214 بازی بدست آورده است.با این حال با گذشت زمان کسی از او یاد خواهد کرد؟ با حسرت که کاش برگردد و یا کاش نمی‌رفت و یا با خوشحالی که خوب شد رفت؟

می‌گویند به آلمان که بروید خانه‌های بسیار قدیمی می‌بینید با ساکنانی که حتی تصور تعویض خانه‌هایشان را هم ندارند. آلمانی‌ها سخت دست به تعویض خانه و معماری خانه‌هایشان می‌زنند. شفر از آن‌هایی نبود که خانه‌شان را عوض نمی‌‌کردند. او یک جهانگرد بود و ایران، نمی‌توانست مقصدی طولانی برایش باشد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید