ایسنا/ متن پیش رو در ایسنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

عربستان سعودی به طور سری سالانه ده‌ها میلیون‌ دلار برای دانشگاه‌های آمریکا از ام آی تی تا دانشگاه کنتاکی می‌فرستد. اما اکنون سوال این است که حاکمان این کشور ثروتمند از این همه ولخرجی برای دانشگاه‌های آمریکا به دنبال چه چیزی هستند؟

مایکل سوکولوف، نویسنده آمریکایی در مقاله‌ای در روزنامه نیویورک تایمز به مساله اموالی پرداخت که کشور عربستان به دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزشی آمریکا انتقال می‌دهد.

سوکولوف در این مقاله نوشت: عربستان هر ساله ده‌ها میلیون دلار را به صورت محرمانه به مؤسسه‌های آموزشی آمریکا از مؤسسه تکنولوژی ماساچوست گرفته تا دانشگاه کنتاکی واریز می‌کند.

او به سفر سال گذشته محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به آمریکا و بازدید او از این مؤسسه اشاره کرد و نوشت: کمی پیش از این بازدید جمعی از دانشجویان و فعالان آمریکایی با برگزاری تظاهراتی خواستار لغو این بازدید شدند. آنها به ارتباطات مالی عربستان با این مؤسسه آموزشی شناخته شده و دست کم ۶۲ دانشگاه دیگر در آمریکا اعتراض داشتند. بودجه سالانه این مؤسسه بالغ بر ۷۵ میلیون دلار از شرکت‌های حمایتی از جمله مؤسسه محمد بن سلمان (مسک) تأمین می‌شود که یکی از ۹۰ حامی مالی این مؤسسه است که هر کدام از آنها سالانه ۲۵۰ هزار دلار اهدا می‌کنند.

مؤسسه یاد شده در اکتبر گذشته اعلام کرد: در پی قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار عربستانی و نقض حقوق زنان و آزادی‌ها در این کشور، به دنبال بازنگری در روابط گسترده خود با عربستان است. در این راستا، ریچارد لستر، معاون مدیر این مؤسسه مکلف شد منبع پول‌های مشکوک عربستان را بررسی کند.

لستر در دسامبر گذشته گزارشی از نتایج تحقیقات اولیه خود را به رئیس مؤسسه ماساچوست ارائه کرد. در این گزارش آمده است، یکی از کسانی که اکنون مشخص شده نقش اصلی در قتل جمال خاشقجی ایفا کرده، یکی از اعضای هیأت همراه بن سلمان در بازدید اخیرش از مؤسسه بوده است.

در این گزارش لستر به عبدالعزیز مطرب، مسئول مرکز اطلاعات عربستان اشاره کرد و گفت: او در جریان این بازدید با برخی از اعضای مؤسسه رایزنی کرد.

لستر افزود: مؤسسه ما نیازی به بودجه عربستان ندارد، چرا که یکی از نهادهای دانشگاهی ثروتمند آمریکا است که بودجه آن با اقتصاد کشورهای کوچک و یا متوسط مقایسه می‌شود. طبق قوانین، دانشگاه‌های آمریکا ملزم هستند هرگونه منبع مالی خارجی بالاتر از ۲۵۰ هزار دلار را اعلام کنند و وزارت آموزش این کشور این مساله را در گزارش ویژه کمک‌های خارجی درج می‌کند.

به نظر می‌رسد پول‌های عربستان برای انواع مؤسسه‌های آموزشی در آمریکا از جمله دانشگاه‌های هاروارد، وییل، نورث وسترن و استنفورد و مؤسسه فناوری کالیفرنیا و دانشگاه‌های میشیگان، کالیفرنیا، بیکرلی و دیگر نهادهای آموزشی هزینه می‌شود.

ترجمه سپیده حسینی


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید