صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

طی روزهای گذشته ادعای محسن امین‌زاده، معاون وزیر خارجه در دولت اصلاحات، درباره ماجرای حمله نیروهای مشکوک به کنسولگری ایران در شهر مزارشریف افغانستان در مرداد سال 1377، مناقشه‌برانگیز شد؛ ادعاهایی که عباس سلیمی‌نمین با ذکر دلایلی متقن، در رد آن‌ها قلم‌فرسایی کرد.

جنگ‌طلبی دوم خردادی‌ها
محسن امین‌زاده که در دولت اصلاحات، معاون کمال خرازی، وزیر امور خارجه بود، اخیراً در نوشته‌ای مفصل در روزنامه سازندگی، ارگان مطبوعاتی حزب کارگزاران سازندگی، درباره ماجرای حمله عناصر مشکوک به کنسولگری ایران در شهر مزارشریف افغانستان در مرداد سال 1377، نکاتی را عنوان کرد که مناقشه‌برانگیز شد. البته نوشته امین‌زاده، به نوعی پاسخ به یادداشت عباس سلیمی‌نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران به سعید حجاریان، تئوریسین جریان اصلاحات بود که در آن با ارائه فکت تاریخی، جنگ‌طلبی جریان دوم خردادی را به اثبات رسانده بود.
سلیمی‌نمین در بخشی از یادداشت خود به حجاریان نوشته بود: در جریان مسلط شدن طالبان بر افغانستان عواملی به کنسولگری ایران در مزارشریف وارد شدند و دیپلمات‌های ایرانی را به شهادت رساندند. با وجود آنکه ماهیت عاملان این جنایت در بدو امر در هاله‌ای از ابهام قرار داشت، جناح تندروی دوم خردادی در شورای امنیت ملی کشور، جنگ با طالبان را به ‌تصویب رساند که البته رهبری چنین مصوبه‌ای را تأیید و امضا نکردند. امین‌زاده در نوشته خود، ضمن رد جنگ‌طلبی جریان دوم خرداد، موارد مورد نظر سلیمی‌نمین را وارونه‌سازی مطلق تاریخ دانست.

اعتراف به ماجراجویی اصلاحات
در همین‌باره، امین‌زاده در بخشی از نوشته خود با تاکید تلویحی بر جنگ‌طلبی جریان حاکم بر شورای عالی امنیت ملی در دوره اصلاحات عنوان کرد: سقوط شهر مزار شریف و قتل عام کارکنان کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان توسط متجاوزان طالبان افغان و القاعده پاکستانی، نقطه پایان تلخ و فاجعه‌بار این دوره از کنش‌های ایران در افغانستان بود. ایران در معرض یک تهدید و تحقیر ملی قرار گرفته بود. بدون پاسخ‌گویی به این جنایت، خطر زندگی در کنار دولت جنایتکار و ماجراجوی طالبان برای کشور بسیار دشوارتر شده بود. از سوی دیگر وضعیت بسیار ناامن شرق کشور اقتضا می‌کرد که حضور نظامی ایران در مرزهای شرقی گسترش یابد. با تصویب شورای عالی امنیت ملی، استقرار نیروهای مسلح کشور متشکل از ارتش و سپاه در مرزهای شرقی به‌ویژه مرز افغانستان به تصویب رسید و با احتمال ضرورت انجام عملیات تهاجمی، نیروها با آرامش به منطقه اعزام و تدریجاً مستقر شدند. این مقام وزارت خارجه در دولت اصلاحات در عین حال، با متهم کردن جریان رقیب به جنگ‌طلبی تاکید کرد: تندروهای اصول‌گرا به مسلح کردن بی‌سابقه مرزهای شرقی کشور قانع نبودند. کنش‌های یک‌ساله آنان در دولت خاتمی، آکنده از ماجراجویی‌ها و اقدامات نادرست در حوزه سیاست خارجی بود که شرح کامل آن قابل نشر نیست. سلیمی‌نمین اخیراً با هدف روشنگری تاریخی، در پاسخ به دعاوی مورد نظر امین‌زاده نوشت: در این فراز، به‌صراحت ضرورت انجام عملیات تهاجمی و آرایش آفندی مورد تأیید شما و سایر دوستان‌تان بوده است؛ همین امر نیز موجب مخالفت رهبری با این مصوبه شورای عالی امنیت ملی به ریاست آقای خاتمی شد؛ با وجود این به صورت مجهول جناح مقابل را جنگ‌افروز جلوه‌گر می‌کنید، بدون اینکه دلیلی ارائه دهید و بلافاصله هم می‌گویید دلایلش قابل نشر نیست.

سلیمی‌نمین: حمله به کنسولگری‌کار طالبان نبود
سلیمی‌نمین همچنین درباره پشت پرده اصرار اصلاح‌طلبان برای مقصرجلوه دادن گروه طالبان در حادثه حمله به کنسولگری ایران در مزار شریف تاکید کرد: دست‌کم برای تنها راوی زنده این ماجرا که تیرخلاص به وی مؤثر واقع نشد و توانست با سختی بسیار خود را به ایران برساند، مسجل است که تماس‌های مکرر مهاجمان به کنسولگری برای کسب دستورالعمل، هرگز با طالبان نبوده است. ملاعبدالمنان نیازی، فرمانده طالبان در مزارشریف که 40 دقیقه بعد از این جنایت به کنسولگری ایران می‌رسد و همان روز در مصاحبه با بی‌بی‌سی هرگونه دخالت نیروهای خود در این جنایت را رد می‌کند، شاهد دیگری است؛ البته آقای شاهسون وابسته نظامی ما در مزار شریف که در قید حیات است، بارها دخیل نبودن طالبان در این ماجرا را عنوان کرده است که شما آن را نادیده می‌گیرید و مسائل دیگری را مطرح می‌‌کنید تا برنامه خود و دوستان‌تان برای جنگ با طالبان را توجیه کنید. سلیمی‌نمین در بیان چرایی تلاش اصلاح‌طلبان برای گناهکاردانستن طالبان تاکید کرد: تحلیل من در آن زمان این بود که جریانی داخلی می‌خواهد با درگیر کردن ایران با طالبان، کشور را به آمریکا نزدیک کند؛ امروز بیش از هر زمانی به صحت نگاه آن روزم مصرم.

گزینه جنگ روی میز شورای عالی امنیت ملی
پس از حمله طالبان به مزار شریف در افغانستان، سرکنسولگری ایران در مزار شریف نیز جزء اهداف عناصر مشکوک قرار گرفت و در روز 17 مرداد سال ۱۳۷۷، ۱۱ ایرانی اعم از ۱۰ دیپلمات و یک خبرنگار کشته شدند. نشست فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی ایران تشکیل و بیشتر اعضای این شورا به ریاست محمد خاتمی رأی به حمله به افغانستان دادند و به عنوان مصوبه برای آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب ارسال شد. موضوع حمله به طالبان آن‌قدر جدی بود که هم‌زمان با طی فرایند در شورای عالی امنیت ملی، ده‌ها هزار نیروی نظامی کشورمان در مرزهای شرقی ایران مستقر و آماده عملیات شده بودند. در همین راستا، مانوری در نزدیکی مرز ایران و افغانستان با حضور بیش از 70 هزار نیروی نظامی ایران برگزار شد که نبرد آمادگی برای تقابل نظامی بود. با وجود مصوبه شورای عالی امنیت ملی در حمله به نیروهای طالبان در خاک افغانستان، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب، به صورت مستدل با این مصوبه مخالفت کردند و ایران را یک بار دیگر از ورود به جنگی پرخسارت حفظ کردند.

کنار صدام با آمریکا بجنگیم
جنگ‌طلبی و بی‌توجهی به منافع کلان ملی از سوی جریان اصلاح‌طلب، مسبوق به سابقه است. این جریان که در دهه 60 به جناح چپ اسلامی شهره بود، پس از حمله آمریکا به عراق در جنگ اول خلیج فارس، هم‌صدایی و هم‌پیمانی با صدام‌حسین، دیکتاتوری عراق برای جنگ با آمریکا را درخواست کرد؛ درخواستی که مرتباً از سوی نمایندگان شاخص این جریان از جمله صادق خلخالی و علی‌اکبر محتشمی‌پور مطرح می‌شد. با وجود فشار جناح چپ، شورای عالی امنیت ملی در نهایت بی‌طرفی جمهوری اسلامی ایران در جنگ میان عراق و آمریکا را رسماً اعلام کرد.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید