ایران/متن پیش رو در ایران منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

عصر دوشنبه حزب ندای ایرانیان نشستی با عنوان «اصلاح‌طلبان و انتخابات مجلس شورای اسلامی» برگزار کرد. بهزاد نبوی و صادق خرازی دو سخنران این مراسم بودند. فصل مشترک مواضع هر دوی این چهره‌ها در این نشست تأکید بر لزوم شرکت در انتخابات و بی‌معنی بودن سیاست دوری از صندوق رأی بود. به گزارش ایرنا، بهزاد نبوی در این نشست با بیان استراتژی‌های انتخاباتی فعالان اصلاح‌طلب، خاطرنشان کرد: دوستان صحبت‌هایی می‌کنند که عملیاتی شدنش قابل تصور نیست بنابراین قهر با صندوق رأی برای یک اصلاح‌طلب قابل تصور نیست مگر آنکه امکان سیاست ورزی وجود نداشته باشد. نایب رئیس مجلس ششم اظهار داشت: وقتی انقلاب و مداخله خارجی را نفی می‌کنیم راه دیگری جز اصلاحات باقی نمی‌ماند مگر آنکه راه چهارمی را معرفی کنید. نبوی یادآور شد: من جزو افرادی هستم که به حضور بی‌قید و شرط و پرشور در انتخابات معتقدم. کسانی که می‌گویند شرکت نمی‌کنیم اصلاح‌طلبی را جوری دیگر می‌فهمند و معتقدان به مشارکت مشروط این شرط را برای چه کسی می‌گذارند؟ مخالفان اصلاحات در ظاهر از حضور گسترده استقبال می‌کنند ولی از حضور نیافتن ما خیلی خوشحال می‌شوند چون در این صورت امکان پیروزی دارند در حالی که حضور پرشور موجب پیروزی طیف اصلاحات می‌شود.
احتمال بالای پیروزی تندروها
نایب رئیس مجلس ششم افزود: پیشنهادم این است که حضور بی‌قید و شرط در مجلس داشته باشیم. روی صحبتم از انتخابات پرشور، حاکمیت است که باید فضایی ایجاد کند که انتخابات پرشور شود و مردم امیدوار شوند و احساس کنند می‌توانند تأثیری در ترکیب مجلس بگذارند. نبوی خاطرنشان کرد: در نظرسنجی ایسپا در تهران، ۲۸ درصد گفتند قطعاً یا به احتمال زیاد حضور خواهند داشت که این تعداد ۲۰ درصد کمتر از نظر سنجی مشابه در شهریور ۹۴ است. پس اوضاع خوب نیست و مطمئن باشید که تندروها پیروز انتخابات هستند و میانه روها، معتدل‌ها و اصلاح‌طلبان برنده انتخابات نخواهند بود ولی نباید به‌دلیل تحلیل و داده‌هایی که داریم که نشان از عدم اقبال مردم است شعارهایی چون کناره‌گیری از انتخابات یا مشارکت مشروط بدهیم. وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: مردم وقتی می‌بینند نهادهایی که ارتباطی با انتخابات ندارند از حالا لیست‌های خود را تهیه کرده‌اند معلوم است که ناامید می‌شوند. وقتی می‌بینند اوضاع این گونه است و روز به روز بدتر می‌شود مأیوس می‌شوند. نماینده سابق مجلس در پاسخ به این پرسش که مزیت اصلاح‌طلبی این بوده است که تندروها برسر کار نیایند، گفت: این مزیت بسیار مهمی است. وقتی ناچاریم میان بد و بدتر یکی را انتخاب کنیم طبیعی است که بد را انتخاب کنیم. نبوی ادامه داد: مگر علی لاریجانی در شهر قم نامزد نشد؟ اگر وی داوطلب نمی‌شد احتمال داشت یک تندرو در مجلس دهم نماینده شود. مگر لاریجانی اشکال داشت؟ «لاریجانی امروز لاریجانی سال ۱۳۷۶ نیست. وی یک لاریجانی دیگری شده است. وی ادامه داد: «بد از بدتر، بهتر است» به قول غلامحسین کرباسچی اگر میان سرطان و سرما خوردگی مخیر باشم سرماخوردگی را انتخاب می‌کنم. اگر اصلاحات کارش این بوده است که مانع از پیروزی تندروها شده، من به اصلاح‌طلبان دست مریزاد می‌گویم چرا که کار مهمی انجام داده‌اند.
خرازی: نیازمند اصلاح اصلاحات هستیم
همچنین صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان نیز در سخنانی با بیان اینکه در سیاست خارجی و نظام بین‌الملل روحانی همیشه رویکردی تعاملی داشته و همه جوانب را در نظر می‌گیرد، گفت: نتیجه این تعامل، توافق بزرگ و مهمی به‌نام برجام بود که خروج ترامپ از آن ارزش کار رئیس جمهوری را کم نمی‌کند. این دیپلمات پیشین وزارت امور خارجه با اشاره به رویکرد کلان اصلاح‌طلبان اظهار کرد: گروهی از اصلاح‌طلبان فکر می‌کنند هر چه می‌اندیشند درست است و هیچ مزیت و موقعیتی برای طرف مقابل خود و دیگر نحله‌های سیاسی قائل نیستند، حتی اگر در جریان اصلاحات کسانی باشند که مانند آنها فکر نمی‌کنند آنها را هم را تحمل نمی‌کنند. وی افزود: جریاناتی در اصلاحات هستند که نمی‌خواهند بپذیرند اصلاحات نیاز به اصلاح دارد، اصلاح‌طلبی که اصلاح خود را نپذیرد دچار بحران هویت خواهد شد، لذا اگر واقع بینانه و در بستر نگاه اصلاح‌طلبانه خود عمل می‌کردیم امروز مالامال از تضادها نبودیم. دبیرکل حزب ندای ایرانیان بیان داشت: اگر می‌خواهیم موقعیتی برای اصلاحات ایجاد کنیم باید واقعیت‌های دولت و مشکلات خود را بپذیریم و مردم را تشویق به حضور در انتخابات کنیم. تشویق مردم به حضور در انتخابات نشانه پختگی سیاسی هر شخص و گروه سیاسی است. دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: کسی که نغمه تحریم انتخابات را سر می‌دهد یا بی‌توجه است یا گرفتار هوای نفس. اگر خاتمی سال ۹۰ در انتخابات شرکت نمی‌کرد، موفقیت نسبی در سال ۹۲ به دست نمی‌آمد. یکی از مواردی که خاتمی در دوره اصلاحات را با مشکل مواجه کرد، تندروی برخی از دوستان بود که از قضا این افراد در مقاطعی اصلاح‌طلب هم نبودند.ایران/


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید