فرارو/ متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

پس از یک دوره آرامش نسبی، تظاهرات و ناآرامی در عراق  بار دیگر شروع شد. در دور جدید ناآرامی‌ها در این دو کشور، ده‌ها معترض در زد و خورد‌ها با نیرو‌های امنیتی مجروح شدند.

 در عراق پست نخست وزیری مانند توپ آتشین و ملتهبی شده که به رغم جذابیت آن، هیچ‌کس مایل نیست آن را به دست گیرد. از زمانی که عادل عبدالمهدی، تحت فشار اعتراضات و با تشویق آیت الله سید علی سیستانی، از نخست وزیری استعفا کرد، گروه‌های سیاسی عراق مجدانه تلاش کردند جایگزینی برای او پیدا کنند. اما نتوانستند.

برخی چهره‌ها به دلیل حساسیت اوضاع، از پذیرش پست نخست وزیری در این برهه پر التهاب، خودداری کردند. برخی دیگر که برای تصدی این پست پیشنهاد شدند، با مخالفت گسترده معترضان و برخی گروه‌های سیاسی مواجه شدند. در نتیجه، به رغم اتمام مهلت قانونی برای انتخاب نخست وزیر، هنوز هیچ کسی به طور رسمی برای تصدی منصب نخست وزیر پیشنهاد نشده است.

اوضاع عراق به این زودی‌ها آرام نخواهد شد
نصرالله تاجیک کارشناس مسائل عراق در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه اوضاع در عراق بسیار پیچیده است، اظهار داشت: تمامی مشکلاتی که از سال ۲۰۰۳ به این طرف و بعد از سرنگونی صدام به وجود آمده این روزها سر باز کرده و مردم را به ستوه آورده است، طی این سال‌ها فساد گسترده و ناکارآمدی دولت عراق وجود داشته و هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت و عملکرد وجود نداشته است، با توجه به همین موضوع، مردم خواستار رسیدگی و اصلاح امور هستند، اما تاکنون اقدام جدی در این راستا انجام نشده است.

وی با تاکید بر این نظام سیاسی عراق به شدت دارای ضعف است و با این شکل از سیستم سیاسی عراقی‌ها نمی‌توانند کاری از پیش ببرند، گفت: به دلیل تقسیم قدرتی که به دلیل طایفه گرایی در این کشور صورت گرفته، عملا قدرت سهمیه بندی شده و این تقسیم بندی طولی و عرضی یعنی هم تقسیم بندی طایفه‌ای، جغرافیایی و سیاسی عملا سیاست عراق را به بن بست کشانده است و هر روز نیز بر حجم و شدت مشکلات انباشته می‌شود، از سویی با حمایت آیت الله سیستانی از اعتراضات به نظر می‌رسد، این روند سر دراز داشته باشد.

تاجیک با بیان اینکه دخالت کشورهای خارجی در امور داخلی عراق روی دیگر مشکلات این کشور است، افزود: این دخالت‌ها از سوی کشورهایی نظیر آمریکا، عربستان و امارات صورت می‌گیرد، این در حالیست که آمریکایی‌ها با توجه به هزینه‌ای که در طول دو دهه گذشته در عراق انجام‌داده‌اند بعید است که به همین راحتی از این کشور خارج شوند، بنابراین نباید به این زودی‌ها شاهد باشیم که عراق روی آرامش و ثبات را ببیند.

این کارشناس با اشاره به اینکه عراق در حال حاضر دچار چند دستگی است، بیان داشت: خروج عراق از بن بست سیاسی نیاز به یک اجماع عمومی بین سیاسیون عراق از هر گروهی و همچنین مردم این کشور دارد، اما به نظر می‌رسد این اتحاد این روزها در عراق دیده نمی‌شود، به طور مثال زمانیکه یک مصوبه در پارلمان این کشور به تصویب می‌رسد، اما کردها و سنی‌ها به هر دلیلی با آن مخالفت می‌کنند، معلوم است که عراق وضعیتش روشن نخواهد شد.

وی اضافه کرد: علیرغم اینکه حدود چند ماهی از اعتراضات مردم عراق می‌گذرد، اما هنوز به خواسته‌های آن‌ها رسیدگی نشده و تنها دولت استعفا داده، از سوی دیگر کشمکش بر سر انتخاب نخست وزیر همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد حداقل در کوتاه مدت اتفاق خاصی در مورد این امر نیفتد و همچنان عادل عبدالمهدی به عنوان نخست وزیر موقت تا اطلاع ثانوی ادامه دهد.

تاجیک انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودرس را به عنوان راهکاری برای خروج عراق از بحران دانست و ادامه داد: اما با این امر نیز همه مشکلات پایان نمی‌یابد با توجه به سیستم سهمیه بندی در عراق، اما این اقدام می‌تواند بخشی از مشکلات را حل کند، اما نکته مهم همان اجماع عمومی در بین همه عراقی‌ها برای خروج از بحران و حل مشکلات است، اما متاسفانه به نظر می‌رسد چنین شرایطی در حال حاضر بستر آن محیا نیست.

این کارشناس مسائل عراق در مورد نقش ایران در تحولات عراق نیز گفت: با توجه به اتفاقات اخیر طی سه ماه گذشته از جمله آتش زدن کنسولگری ایران در نجف و سفارت در بغداد و همچنین به شهادت رساندن سردار سلیمانی، قدری طول می‌کشد که نقش آفرینی دوباره کشورمان در عراق برای ایجاد ثبات و آرامش در این کشور به مانند گذشته شود و الان نباید در این رابطه انتظاری داشت.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید