آرمان ملی/ متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

آیت ا...مصباح یزدی، در سخنانی با انتقاد از برخی اظهارنظرها در خصوص رابطه با آمریکا و غرب خطاب به رئیس‌جمهور روحانی گفت: متأسفیم که شما با این‌که به آمریکا رفته و آن‌جا درس خوانده‌اید، یا سال‌ها در انگلیس بوده‌ و آنجا دکترا گرفته‌اید، با این‌که با آن‌ها هم‌پیاله بوده‌اید و اکنون نیز ارتباطاتی با آن‌ها دارید، باز آمریکا را نشناخته‌اید. او این اظهارات را در یک سخنرانی در 25 دی ماه 98 بیان کرده است. مصباح در سخنرانی مذکور گفته است: کسانی‌ در گوشه و کنار می‌گویند اگر با آمریکا آرام‌تر رفتار کنیم، نتیجه بهتری می‌گیریم؛ پاسخ مودبانه‌اش این است که متأسفیم که شما آمریکا را نشناخته‌اید. این جواب مودبانه‌اش است؛ جواب صریح هم دارد اما بنده قصد ندارم تعبیر دیگری کنم. او ادامه داد: متأسفیم که شما با این‌که به آمریکا رفته و آن‌جا درس خوانده‌اید، یا سال‌ها در انگلیس بوده‌ و آن‌جا دکترا گرفته‌اید، با این‌که با آنها هم‌پیاله بوده‌اید و اکنون نیز آشکارا یا پنهان ارتباطاتی با آن‌ها دارید، باز آمریکا را نشناخته‌اید. گرگ و میش هیچ‌گاه با هم دوست نخواهند شد.

پاسخ غرویان به مصباح یزدی

آیت‌ا... محسن غرویان پس از اظهارات آیت‌ا... مصباح یزدی بر این باور است که در زمانه جدید تحصیل در خارج از کشور مشکل محسوب نمی‌شود و اینکه بخواهیم به کسی ایراد بگیریم باید در زمینه علمی، فکری و منطقی باشد. اینکه آقای رئیس‌جمهور در اسکاتلند تحصیل کرده‌اند یا اینکه آقای ظریف در آمریکا تحصیل کرده‌اند نه تنها امری منفی نیست بلکه نوعی مزیت محسوب می‌شود که آن‌ها زبان انگلیسی را مسلط هستند. آیت‌ا... مصباح در موسسه باقرالعلوم و امام خمینی بارها تاکید داشتند که باید زبان انگلیسی را فرا بگیریم. محسن غرویان عضو سابق هیات علمی و استاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در ارتباط با اظهارات اخیر آیت‌ا... مصباح یزدی که برخی افراد تحصیل کرده خارج کشور را به داشتن ارتباطات پنهانی با آمریکا و انگلیس و نیز هم‌پیاله بودن آنها خطاب کرده بود، به انتخاب گفت: «آیت‌ا... مصباح در گفته‌های خود به صورت مستقیم کسی را مورد خطاب قرار نداده‌اند اما واقعیت آن است که ضمیر همواره مرجع خود را می‌یابد. به هر حال اشاره ایشان خطاب به اشخاصی مشخص است که مهم‌ترین مصداق آن را می‌توان حسن روحانی رئیس‌جمهور و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دانست. با تمام این اوصاف، پیرامون اظهارات او می‌توان به چند نکته اشاره کرد؛ اول اینکه صرف درس خواندن در کشورهای خارجی نقصی محسوب نمی‌شود. ما در روایات داریم علم را بجویید، هرچند در چین باشد. در واقع بر اساس آموزه دینی به ما توصیه می‌شود در جهت یادگیری علم حتی اگر در ثریا هم باشد، باید فروگذاری نکرد لذا طلب علم در خارج کشور را نه تنها نمی‌توان عیب، حتی می‌توان یک مزیت تلقی کرد که فرد مشقت دوری را تحمل می‌کند.» وی افزود: «برخی از مراجع کشورمان هستند که فرزندانشان در خارج از کشور تحصیل می‌کنند و در آن‌جا شاغل هستند، این مساله به هیچ عنوان عیب و نقص محسوب نمی‌شود. همچنین در سطحی دیگر برخی تعابیر ما در ارتباط با اشخاص مشکل فقهی و اخلاقی دارد.

کلماتی همانند هم‌پیاله بودن به هیچ عنوان پسندیده نیست، آنچه از هم‌پیاله بودن به ذهن مردم متبادر می‌شود بحث خمر و شراب است. انگار این افراد با آن‌ها نشسته و شراب خورده یا رفاقتی خارج از حدود داشته یا محفل آنچنانی داشته‌اند. واژه هم‌پیاله بودن را به هیچ عنوان تعبیری مناسب نمی‌دانم.» این استاد فلسفه اسلامی در بخشی دیگر از گفته‌های خود تصریح کرد: «نکته دیگر این است که در سال‌هایی که ما در مجموعه آیت‌ا... مصباح حضور داشتیم، ایشان خیلی اصرار داشتند ما و دیگران به کشور‌های خارجی سفر کنیم. برای نمونه یک ماه با حضور خود آیت‌ا... مصباح در کشور کانادا حضور داشتیم و ایشان اساتیدی از آمریکا را برای تدریس دعوت می‌کردند. حتی ایشان در سفری به آمریکا رفتند و در حوزه فلسفه سخنرانی داشتند، بنابراین اگر رفتن به خارج از کشور برای فراگیری علم باشد، مشکلی محسوب نمی‌شود. حتی فرزند آیت‌ا... مصباح، علی در سفر به کانادا، اروپا و آمریکا با ما حضور داشتند.» غرویان افزود: «در زمانه جدید تحصیل در خارج از کشور مشکل محسوب نمی‌شود و اینکه بخواهیم به کسی ایراد بگیریم باید در زمینه علمی، فکری و منطقی باشد. اینکه آقای رئیس‌جمهور در انگلیس تحصیل کرده‌اند یا اینکه آقای ظریف در آمریکا تحصیل کرده‌اند نه تنها امری منفی نیست بلکه نوعی مزیت محسوب می‌شود که آنها زبان انگلیسی را مسلط هستند. آیت‌ا... مصباح در موسسه باقرالعلوم و امام خمینی بارها تاکید داشتند که باید زبان انگلیسی را فرا بگیریم. همچنین شهید بهشتی در آلمان حضور داشت و زبان‌های آلمانی و انگلیسی را مسلط بودند. اکنون یک افتخار است که برخی مسئولین در خارج بوده و زبان خارجی را مسلط هستند. اکنون نیز در موسسه خود آیت‌ا... مصباح افراد و طلبه‌هایی هستند که از آمریکا و اروپا مشغول تدریس و تحصیل علم هستند.» وی در ادامه تاکید کرد: «اگر آقای روحانی و ظریف در اروپا و آمریکا تحصیل کرده‌اند و به شکل مقایسه‌ای بین معرفت دینی و دیگر فلسفه‌ها دانشی دارند این از امتیازات مثبت تلقی می‌شود. همچنین متهم کردن هر شخصی به ارتباط پشت پرده با کشو‌رهای مختلف باید مستند و دقیق باشد. بدون ارائه سند، فقط سوءظن و بدگمانی محسوب می‌شود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید