اعتماد/ « نگذاریم تجربه تاریخی جمهوریت از میان برود » عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد به قلم غلامرضا ظریفیان است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

نظام جمهوری اسلامی ایران به 41 سالگی رسیده، اما در تجربه مردم‌سالاری همچنان نوپاست. به‌رغم اینکه تاکنون جمهوری اسلامی ایران انتخابات متعددی برگزار کرده، اما به نظر می‌رسد که همچنان در حوزه دموکراتیزاسیون و مردم‌سالاری نیازمند تجارب گران‌سنگ بیشتری است. «جمهوریت»، مساله و دغدغه چندین دهه کشور بوده‌‌ و جمهوری اسلامی بر اساس قواعد و قالب‌هایی متکی بر «جمهوریت» و البته «اسلامیت» شکل گرفته است، با این حال به دلیل برخی نگاه‌های بسته یا درک غلط از مقوله جمهوریت همواره جریان یا جریاناتی داخل کشور تلاش کردند تا «جمهوریت» را در تقابل با «اسلامیت» نشان دهند.
جریان‌هایی که می‌خواهند قیم‌مآبانه با استفاده از ظرفیت‌ها و ابزارهای قانونی و تفسیر‌های گسترده از نظارت، جامعه را از حضور کاندیداها و نمایندگانی توانمند در مجلس به عنوان یکی از مهم‌ترین کانون‌های جمهوریت محروم کنند. تلاش برای نشان دادن تقابل «جمهوریت» و «اسلامیت» البته پیامدهایی از جمله سرخوردگی و ناامیدی از انتخابات را درپی داشته است. با این حال برخی جریان‌ها نیز با کوبیدن بر طبل تحریم انتخابات، ادله سرخوردگان و ناامیدان از صندوق رای را محکم‌تر می‌کنند و تلاش دارند این مفهوم را القا کنند که انتخابات در سرنوشت این مردم تاثیری ندارد که همه اینها منجر به کاهش مشارکت در انتخابات خواهد شد.
اگرچه برخی ادله مطرح شده، نسبتا معقول و صحیح می‌نماید و این ناامیدی و سرخوردگی پذیرفتنی است، اما نباید فراموش کرد که جامعه ما برای رسیدن به دموکراسی و مردم‌سالاری تلاش صد‌ها ساله کرده و هزینه‌های بسیاری ایجاد کرده تا دست‌کم در چند دهه اخیر مردم‌سالاری به ‌لحاظ شکلی و در قالب قانونی محقق شود. مساله «جمهوریت» مساله‌ای اساسی و بنیادین و خواست ملت ما بوده و هست؛ بنابراین با همه نامهربانی‌ها، ناملایمات، فراز و فرودها در این مسیر نباید این تجربه گران‌سنگ را به کسانی واگذار کرد که هیچ اعتقادی به جمهوریت ندارند یا دست‌کم در تلقی‌شان از جمهوریت برای مردم حضور نقش کمرنگی قائل هستند. ما معتقدان به اینکه «جمهوریت» و «اسلامیت» در تعارض با یکدیگر نیستند باید کمک کنیم تا نگذاریم جریانی که کمر به از بین بردن جمهوریت بسته، موفق شود. از همین‌رو باید در انتخابات شرکت کنیم تا با انتخاب نمایندگانی-هرچند محدود- که به واقع به جمهوریت اعتقاد دارند از ورود کسانی که می‌خواهند از طریق مراجع قانونی به رادیکالیسم شکل حقوقی بخشند، جلوگیری کنیم؛ چراکه رادیکالیسم امروز بزرگ‌ترین آسیب کشور ما محسوب می‌شود. مردم باید هوشمندانه در دفاع از جمهوریت نقش ایفا کنند و با همین اندک سرمایه‌ای که در اختیار دارند، در مسیر مردم‌سالاری حرکت کنند. نباید بگذاریم تجربه تاریخی جمهوریت از میان برود.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید