شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

رئیس‌جمهوری آمریکا مهم‌ترین سیاست‌مداری است که به توییتر هویت جدیدی داد و از آن برای خط‌ونشان‌کشیدن، مذاکره و حتی اعلام و اجرای قانون جدید استفاده کرد؛ حالا این رابطه‌ای که تا همین اواخر کاملا یک‌طرفه بود، با قوانین جدید توییتر و اولین تأثیرات آن بر سیاست‌مدار زودرنج آمریکایی به جاده‌ای دوطرفه تبدیل شده است؛ جاده‌ای که هرچه روزها به انتخابات 2020 نزدیک‌تر شوند، شبیه‌تر به خاکریزهای جنگی تمام‌عیار خواهد شد.بر اساس قوانین جدید، توییتر این امکان را اضافه کرده است تا توییت‌هایی حاوی اطلاعات غلط را نشانه‌گذاری کند و با همین نشانه به سایر مخاطبان نسبت به صحت‌وسقم اطلاعات آن هشدار دهد. حالا دو مورد از توییت‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای اولین‌بار شامل قانون جدید توییتر شده‌اند و به نظر می‌رسد که «گلوله به سمت ولیعهد امپراتوری اتریش- مجارستان» شلیک شده است. ترامپ پیش‌تر بدون ارائه هیچ شواهدی در توییتی نوشته بود: «هیچ راهی وجود ندارد (هیچ!) که رأی‌دهی با استفاده از اینترنت چیزی غیر از یک کلاهبرداری باشد». توییتر بر این توییت نشانه هشدار گذاشت که با کلیک روی آن مخاطب به صفحه‌ای هدایت می‌شود که ضمن «تأییدنشده» خواندن محتوای این توییت، مجموعه‌ای از گزارش‌ها و توییت‌ها درباره رأی‌دهی اینترنتی در انتخابات را نمایش می‌دهد.

در واکنش به این اقدام توییتر، چهل‌وپنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا این شبکه اجتماعی را به «مداخله» در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 متهم کرد و در توییتی دیگر نوشت: «توییتر در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 دخالت می‌کند. آنها بر اساس راستی‌آزمایی‌های رسانه‌های جعلی‌ای مانند سی‌ان‌ان و واشنگتن‌پست می‌گویند که بیانیه من درباره رأی‌دهی اینترنتی، که به تقلب و فساد گسترده منجر خواهد شد، نادرست است... توییتر در حال سرکوب آزادی بیان است و من به‌عنوان رئیس‌جمهور اجازه نمی‌دهم این اتفاق بیفتد».

هم‌زمان روز سه‌شنبه، مدیر کمپین انتخاباتی ترامپ با انتشار بیانیه‌ای «سیلیکون ولی» را به «مسدودکردن راه‌های ارتباطی ترامپ با رأی‌دهندگان» متهم کرد.توییتر در حالی این امکان جدید را اضافه کرده است که تا پیش از این برای سال‌ها به انفعال در برابر توییت‌هایی که شامل حملات شخصی به رقبای سیاسی و اشاعه تئوری‌های توطئه بود، متهم می‌شد. قوانین جدید طی ماه جاری اعلام و با هدف کنترل اطلاعات درباره ویروس کرونا اجرا شده است. حالا جدای از اتفاقی که با قوانین جدید توییتر برای آزادی بیان در شبکه‌های اجتماعی می‌افتد، کمپین ترامپ در آستانه تحمل ضربه سهمگینی است. ترامپ را توییتر سال 2016 به کسی تبدیل کرد که این‌چنین قدرتمند به نظر برسد که هر کاری از او برمی‌آید؛ هنوز هم بخش مهمی از شخصیت ترامپ بیش از آنکه در سخنرانی‌هایش در ایالات مختلف نمایان شود، در خلال توییت‌هایی عرضه می‌شوند که او شبانه‌روز برایشان وقت می‌گذارد. اگر چالش ترامپ و توییتر عمیق‌تر شود، قطعا آنکه بیشتر ضرر می‌کند، رئیس‌جمهور آمریکاست که برای ماندن در این سمت دستش زیر سنگ این شبکه اجتماعی است. صادقانه این است که بدون توییتر ترامپ بخش مهمی از خود را در رقابت سیاسی نوامبر 2020 نخواهد داشت. ترامپ فعالیتی در فیس‌بوک یا دیگر شبکه‌های اجتماعی ندارد. البته او می‌تواند پلتفرمی برای خودش دست‌وپا کند، اما حقیقت آن است که او نه وقتی برای این کار دارد نه اگر دست به چنین کاری بزند، می‌تواند آنچنان که در توییتر مخاطب دارد، برای واژه‌هایش چشم و گوش پیدا کند. البته تا اینجای ماجرا به نظر نمی‌رسد که توییتر برنامه‌ای برای بستن صفحه ترامپ داشته باشد و قرار است همین قدم اولش را حالاحالا‌ها کش دهد، اما خط‌ونشان‌کشیدن ترامپ برای یک شبکه اجتماعی خصوصی تقریبا معنایی ندارد؛ توییتر به‌عنوان یک پلتفرم خصوصی که حالا بیشتر شبیه یک بازار قدیمی شلوغ شده، این قدرت را دارد تا هر قانونی را برای ساختار خود تعریف کند و نه رئیس‌جمهور و نه کنگره نمی‌توانند قوانین آن را زیر پا بگذارند. حالا همین پلتفرم خصوصی می‌داند که هم در انتخابات 2016 و هم در انتخابات اخیر کنگره چه خدمتی به آنهایی کرده که در این رقابت‌های سیاسی پیروز شده‌اند و می‌تواند این‌بار به‌جای اینکه اجازه دهد آنها از آن استفاده کنند و به پیروزی برسند، این‌بار خودش جماعت را به آنجایی که می‌خواهد هدایت کند. تصور کنید از هر 10 توییت ترامپ دست‌کم سه مورد آنها با عنوان «تأییدنشده» نشانه‌گذاری شوند؛ آیا این اقدام در شش ماه باقی‌مانده به انتخابات تأثیری بر سبد آرای ترامپ که خودش توییتر را به عرصه اصلی سیاست‌ورزی‌اش تبدیل کرده، ندارد؟

گلوله‌ای که توییتر با این کارش شلیک کرده، مغز همه آنهایی را نشانه رفته است که تردید و تشکیک در گفته‌ها و اقدامات رئیس‌جمهورشان ذهنشان را مدت‌هاست درگیر کرده؛ چراکه تقریبا تمامی مطالعات سیاسی به خوبی نشان داده‌اند که بیشتر شهروندان آمریکایی از مدت‌ها پیش درباره ترامپ تصمیمشان را گرفته‌اند و هیچ‌چیز نمی‌تواند نظر آنها را دراین‌باره تغییر دهد. اگر آنها او را دوست داشته‌ باشند از هر واقعه‌ای برای تأیید این علاقه بهره می‌برند و اگر نه، هر اتفاقی به نفرت آنها می‌افزاید. در این میان مانده‌اند آنهایی که همواره با آرای خاکستری شناخته می‌شوند؛ آنهایی که باید در جنگ جدید توییتر و ترامپ، تمام هشتگ‌ها و «فکت‌چکینگ‌‌ها» را کنار هم بچینند و ببینند قرار است سمت رئیس‌جمهوری را برای ترامپ حفظ کنند یا نه.