وطن امروز/ متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

برایان هوک در یادداشتی در روزنامه نیویورک‌پست به صورت تلویحی از بسته شدن شبکه خبری صدای آمریکای فارسی خبر داد. به گزارش «وطن امروز»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران طی یادداشتی در روزنامه نیویورک‌پست با اعتراف به ناکامی آمریکا در جنگ تبلیغاتی علیه ایران، از فعالیت‌های رسانه‌ای بخش فارسی‌زبان شبکه تلویزیونی صدای آمریکا انتقاد کرد.
هوک در این یادداشت تاکید کرد بخش فارسی «صدای آمریکا» (VOA) باید عملکردش در انتشار اطلاعات ضد‌ایران را تقویت کند. او نوشته است: «لازم است صدای آمریکا عملکرد بهتری در مقابله با پروپاگاندای ایران و انتشار اطلاعات نادرست از سوی این کشور داشته باشد. این برای دولت ترامپ اولویت است».
هوک در ادامه این یادداشت نوشته است: «صدای آمریکا سال ۱۹۴۲ برای منتقل کردن سیاست‌های آمریکا به مخاطبان جهانی پایه‌گذاری شد. بخش فارسی صدای آمریکا که از سوی کنگره تأمین مالی می‌شود سال گذشته بیش از ۱۷ میلیون دلار بودجه از پول مالیات‌دهندگان آمریکایی دریافت کرد اما در معرفی آمریکا به ایران با مطالب واقعیت‌محور، قابل‌اعتماد و موثق ناکام بوده است».

* بلندگوی منافقین
رویکرد رسانه‌ای صدای آمریکا در سال‌های اخیر که تبعیت بی‌چون و چرا از عناصر تصمیم‌گیر گروهک تروریستی منافقین در اتاق فکرهای این رسانه بوده است، موجب از دست رفتن مخاطبان آن شده است؛ مسأله‌ای که آمارهای رسمی آمریکا نیز گویای آن است.
بر پایه نتایج و داده‌های یک نظرسنجی که چند سال قبل درباره برخی‌ رسانه‌های پارسی‌زبان برون‌مرزی آمریکا صورت گرفت، بخشِ فارسی‌ صدای آمریکا وابسته به دولت ایالات‌متحده آمریکا کمتر از 5 درصد مخاطب جذب کرده‌ است.
هر چند نظرسنجی مذکور به شیوه علمی‌- میدانی محض انجام نشده اما با نتایج نظرسنجی‌های دیگری که از سوی مؤسسه «اینترمدیا» (InterMedia) وابسته به شورای سیاست‌گذاری رسانه‌های دولتی آمریکا (بی‌‌بی‌‌جی‌/BBG) در سال 2011 انجام شد، مطابقت دارد؛ در هر 2 نظرسنجی، بینندگان بخش فارسی‌ صدای آمریکا حدود 5 درصد اعلام شده‌اند.
شکست صدای آمریکا در جذب مخاطب ناشی از علل مختلفی بوده است که پژوهشگاه کنگره آمریکا طی گزارشی در سال 2012 به بخشی از آن اشاره کرده است.
بنا بر این گزارش، سطح بالایی از فامیل‌گرایی، آشفتگی و آلودگی در قسمت فارسی‌زبان صدای آمریکا اتفاق افتاده است و عملا این مسائل، اهداف و ماموریت‌های دیپلماسی عمومی آمریکا را ناکام گذاشته است.
در این گزارش همچنین از مضمون برنامه‌های غیراخلاقی و جنسی «صدای آمریکا» انتقاد شده است. در بخشی از این گزارش آمده است: اگر چه صحبت در باب مسائل جنسی از نظر فرهنگ غربی پذیرفته شده است اما خانواده‌های ایرانی عملا دارای ساختاری خاص هستند و پخش برنامه‌هایی با مضمون جنسی نه‌تنها به نفع دیپلماسی عمومی آمریکا نیست، بلکه به جذب مخاطب هم کمکی نمی‌کند و عملا سبب دور شدن مخاطب ایرانی از رسانه آمریکایی می‌شود.
در ادامه گزارش کنگره درباره صدای آمریکا به این موضوع هم اشاره شده که گردانندگان این شبکه هیچ سابقه رسانه‌ای و ژورنالیستی ندارند و این شبکه تبدیل شده است به پاتوقی برای دور هم جمع شدن فراریان سیاسی ایران که عموما نیز اصلاح‌طلب هستند.
لازم به ذکر است در چند سال گذشته رویکرد رسانه‌ای صدای آمریکا کاملا تحت نفوذ و سیطره عناصر منافقین بوده است. این نفوذ در اتاق فکر صدای آمریکا به حدی بوده است که این شبکه را علنا به بلندگویی برای قرائت مواضع گروهک تروریستی مجاهدین خلق تبدیل کرده است.
در همین ارتباط «امریکن کانزرویتیو» در یادداشتی با عنوان بخش فارسی صدای آمریکا یا بلندگوی منافقین به قلم «دنیل لاریسون»، نوشت: صدای آمریکا بعد از روی کار آمدن ترامپ به دنبال جلب رضایت وی بوده و همه تغییرات آن نیز در همین راستا بوده است. کاملا آشکار است آنها فکر می‌کنند تقویت مجاهدین (گروهک تروریستی منافقین) و تبلیغ پیام آنها علیه ایران از بهترین راه‌ها برای جلب رضایت ترامپ است.
دنیل لاریسون در ادامه با انتقاد از صرف بودجه رسانه دولتی صدای آمریکا برای حمایت از منافقین نوشت: دلارهای مالیاتی ما در حال حرکت به سمت ارتقای یک گروه غیرقانونی است که حتی از اعضای خود نیز سوء‌استفاده کرده و تا چند سال پیش از این نیز در لیست گروه‌های تروریستی قرار داشت.
انتقاد از تبدیل شدن صدای آمریکا به پایگاه رسانه‌ای منافقین، تنها محدود به کارشناسان سیاسی نبوده است، بلکه برخی مقامات کاخ سفید نیز با این روند مخالفند.
برخی مقامات کاخ سفید در سال‌های گذشته بر این اساس که ترویج ادبیات منافقین در راستای مقابله با جمهوری اسلامی نه‌تنها موثر نبوده، بلکه خلاف منافع ملی آمریکاست، با سیاست‌ها و روندهای جاری در صدای آمریکا به مخالفت پرداخته‌اند.
به هر ترتیب ناکامی بخش فارسی‌زبان صدای آمریکا موجب عصبانیت کاخ سفید شده است و زمزمه‌های تعطیلی بخش فارسی این شبکه نیز هر از گاهی به گوش می‌رسد و گمانه‌زنی‌ها در این باره شکل جدی‌تری به خود می‌گیرد.