روزنامه شهروند/ متن پیش رو در شهروند منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

توماس فریدمن/ ماشین ترامپ در تولید سروصدا در قالب توییتر مطرح شده است و فاکس‌نیوز به آن دامن می‌زند، اگر می‌بینید که صدای این ماشین در هفته‌های اخیر بالا رفته، به این دلیل است که نه‌تنها توجه افکار عمومی از کشته‌شدن بیش از ۱۰۰‌هزار آمریکایی در بحران کرونا منحرف شود، بلکه تاییدی است بر این مسأله که کشور ما در ریاست‌جمهوری ترامپ نخستین حمله تروریستی مرگبار به خاک آمریکا را که در خارج برنامه‌ریزی‌شده بود، تجربه کرده است.
درست متوجه شده‌اید، ویلیام بار، دادستان کل آمریکا و همچنین اف‌بی‌ای هفته گذشته اعلام کردند اطلاعات به دست آمده از تلفن‌های همراه یک کارآموز نیروی هوایی عربستان‌سعودی که ششم دسامبر سه ملوان آمریکایی را کشته و هشت نفر دیگر را در پایگاه هوایی پنساکولا زخمی کرده است، نشان می‌دهد این اقدامی تروریستی است که طراحی آن در خارج صورت گرفته است.
داده‌های تلفن همراه با قاطعیت نشان می‌دهد که محمد سعید الشمرانی نه‌تنها پیش از این حمله بلکه قبل از ورود به آمریکا در آگوست ۲۰۱۷ روابطی بسیار چشمگیر با القاعده در شبه‌جزیره عرب داشته و در حقیقت به ارتش عربستان پیوسته بود تا «عملیاتی ویژه» را اجرا کند.


اینکه الشمرانی توانست سه ملوان آمریکایی را در پایگاهی نظامی از پای درآورد، نشان‌دهنده ناتوانی گسترده اطلاعاتی آمریکا و عربستان است. چه کسی بیشتر از خلبانان عربستان پیش از ورود به پایگاه نیروی هوایی آمریکا برای آموزش باید تحت نظر قرار بگیرند؟ دولت ترامپ آشکارا از آنچه زیرنظرش رخ می‌دهد، هیچ اطلاعی نداشته است.
انتظار می‌رود مایک پمپئو درباره این شکست اطلاعاتی به صورت خاص نگران باشد، زیرا پس از حمله تروریستی به کنسولگری آمریکا در بن غازی لیبی در یازدهم سپتامبر ۲۰۱۲ که به قتل چهار دیپلمات آمریکایی منجر شد، این پمپئو بود که در آن زمان که نماینده کنگره بود، هدایت تحقیقات را درباره مسئولیت هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت در این حادثه رهبری می‌کرد.
پمپئو پیش از وزارت خارجه، رئیس سازمان سیا در دولت ترامپ بود. حالا ما می‌دانیم که وقتی پومپئو رئیس سیا بود، اولین حمله تروریستی بعد از ١١ سپتامبر در خاک آمریکا در حال سازماندهی بود و این حمله زمانی صورت گرفت که پومپئو وزیر خارجه آمریکا شده بود. اکنون این مسأله‌ای است که ارزش تحقیقات دارد.
پمپئو بدترین وزیر خارجه در تاریخ آمریکاست که حتی یک دستاورد دیپلماتیک نداشته است. من از زمانی که پمپئو رئیس سیا بود، اطلاع زیادی ندارم، فقط این را می‌دانم که او زمان زیادی را در کاخ سفید صرف می‌کرد تا چاپلوسی ترامپ را کند.

او همچنین با اشاره به ادعای پمپئو ‌در مصاحبه با «ای‌بی‌سی‌نیوز» در سوم می گفت که چین ویروس کرونا را تولید کرده است. او آوازه‌ای بسیار خوب در عرصه حمایت از تئوری توطئه دارد. قطعا می‌توان تصور کرد که از آزمایشگاهی در ووهان چین یک ویروس کرونا شاید به صورت تصادفی از خفاشی که تحت مطالعه است، فرار کرده باشد، اما بهترین کارشناسان ویروس‌شناسی و همچنین سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا می‌گویند هیچ سندی نیست که نشان دهد این ویروس ساخته دست بشر باشد، ادعایی که پمپئو آن را مطرح کرده است.
در شرایطی که رئیس‌جمهوری آمریکا، مجلس سنا که در اختیار جمهوری‌خواهان است و شبکه فاکس‌نیوز همواره آماده‌اند تا از پمپئو دفاع کنند، وزیر خارجه آمریکا نمی‌توانست کمتر از این چیزی که هست، نسبت به هیچ یک از این مسائل بی‌توجه باشد. او فقط لبخند رضایت می‌زند و جولان می‌دهد. اما هر آمریکایی باید به این مسأله اهمیت بدهد. روحیه و همچنین تأثیرگذاری وزارت خارجه ما -و البته مواضع‌مان در دنیا- در دوران پمپئو در بدترین حالت قرار دارد.