ابتکار/متن پیش رو در  منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

با بالا رفتن آمار ابتلا و مرگ و میر کرونا، نگرانی از کمبود تخت‌های بیمارستانی، امکانات دارویی در کنار خستگی کادر درمان هم بیشتر می‌شود. این در حالی است که مشاهدات عمومی و بازخوردهای شبکه‌های اجتماعی از چالش‌های بیماران و همراهانشان در بستری بیماران کرونایی و تامین نیازهای آن‌ها، از اکسیژن گرفته تا تخت آ‌سی‌یو و داروهای لازم در کنار هزینه‌های بالا خبر می‌دهد. با این حال مسئولان وزارت بهداشت همچنان این موضوعات را جای نگرانی نمی‌بینند.
وزیر بهداشت خطاب به مدیران بهداشتی و درمانی گفت: مردم را نباید هراسناک و وحشت زده کنیم. مصاحبه نکنید که «تخت خالی نداریم». اینگونه نیست. مردم نباید در هیچ کجای کشور هراس نبود تخت بیمارستانی داشته باشند.
به گزارش ایسنا، سعید نمکی در نشست با اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در ستاد این دانشگاه اظهار کرد: در هیچ کجای کشور نباید بگوییم که تخت خالی برای بیماران نداریم. خوشبختانه در تمام کشور کادر بهداشتی و درمانی برغم همه مشکلات مثل کوه ایستاده‌اند و دارند تخت خاص بیماران کرونا اضافه می‌کنند. اگر لازم باشد از بخش‌های غیر کرونا، باز هم به بخش کووید۱۹ اضافه می‌کنیم.
وی افزود: نگران درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها هم نباشید. به شما قول می-دهم و رئیس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه هم حمایت می‌کنند. کسری درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها را به دلیل اشغال بخش‌های کرونایی حتما جبران می‌کنیم.
به مردم سیگنال مایوس‌کننده و بیهوده ندهید
وزیر بهداشت تاکید کرد: تقاضای من این است که به مردم سیگنال مایوس-کننده و بیهوده ندهید. مردم را از خطرات کرونا آگاه کنید، هوشیار کنید اما اینگونه صحبت نکنید که «ایها ‌الناس، تخت خالی نیست و ممکن است در خیابان بمانید». بنده به عنوان وزیر و شما به عنوان خدمتگزاران کنار مردم در نظام سلامت، وظیفه داریم که همه بیماران را فارغ از هر دلیل و علتی پذیرش و به آنها خدمت‌رسانی کنیم.
نمکی تصریح کرد: مگر کسی که چاقو خورده، دعوا کرده، رانندگی ناجور کرده، خودرو او واژگون شده را پذیرش نمی کنیم؟ همیشه می گویم و تکرار می‌کنم بنده وزیر بهداشتِ همه ملت ایران اعم از شیعه، اهل تسنن، زرتشتی، مسیحی، کلیمی، لامذهب، اصولگرا، اصلاح طلب و حتی زندانی محکوم به اعدام هستم. نمی توانیم به مردم بگوییم که چون چاقو کشیده‌ای و به شکم همدیگر فرو کرده‌اید، تو را پذیرش نمی‌کنم. مسئولیت ما چیز دیگری است.
باید مردم را از بیماری آگاه کنیم
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی با تاکید بر این مسئله که نباید وحشت را به جامعه منتقل کرد یادآور شد: خواهش من این است که به مردم وحشت بیهوده منتقل نکنیم که تخت خالی نداریم و هیچ وقت نباید این را اعلام کنیم چون تخت خالی داریم اما از آن طرف هم باید مردم را نسبت به این بیماری آگاه کنیم. 
وی افزود: فرض کنید همه خودروهای آتش نشانی، جنب خانه فردی ایستاده آیا او باید خانه خود را آتش بزند؟ یا اینکه همه امدادگران در یک مکان حضور دارند، فرد باید خودش را از پشت بام پایین بیاندازد؟
وزیر بهداشت در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره ضرورت ایجاد اعتماد و اطمینان برای بیماران تاکید کرد: نمی‌توانیم به مردم القای وحشت کنیم پس باید برای بخش کرونا و غیرکرونا حتما آمادگی داشته باشیم و این بخش‌ها حتی برای انجام سی تی اسکن و آزمایش را از همدیگر جدا کنیم تا زنجیره انتقال را قطع کرده و برای سایر بیماران اعتماد و اطمینان ایجاد کنیم.
اگر روند به همین روال ادامه داشته باشد، تهران با مشکل جدی مواجه می‌شود
از سوی دیگر معاون برنامه‌ریزی و نظارت ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران با بیان اینکه اگر روند ابتلا به همین روال ادامه داشته باشد، مطمئنا تهران با مشکل جدی در زمینه بستری بیماران جدید کرونایی مواجه می‌شود.
علی ماهر در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به روند صعودی ابتلا و میزان بستری بیماران کرونایی در بخش‌های عادی و ویژه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تهران در طول پیک سوم کرونا، اظهار کرد: متاسفانه همچنان میزان ورودی بیمارستان‌ها به مراتب بیشتر از ترخیصی‌هاست و هر روز نیز بر تعداد مبتلایان و مراجعین به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها و به تبع آن افراد نیازمند بستری افزوده می‌شود.
تکمیل شدن ظرفیت تخت‌های عادی و ویژه درنظر گرفته شده برای بیماران کرونایی در بیمارستان‌های تهران 
معاون برنامه‌ریزی و نظارت ستاد فرماندهی مقابله با کرونای تهران با بیان اینکه طبیعتا ظرفیت تخت‌های عادی و ویژه درنظر گرفته شده برای بیماران کرونایی در بیمارستان‌های تهران از چند وقت پیش تکمیل شده است، گفت: از هفته گذشته اکثر بیمارستان‌ها با ترخیص بیماران الکتیو، ظرفیت‌های جدیدی را برای بستری بیماران کرونایی ایجاد کردند که این ظرفیت نیز محدود بوده و حداکثر طی چند روز آینده پر می‌شود. ماهر با بیان اینکه اگر روند به همین روال ادامه داشته باشد، مطمئنا تهران با مشکل جدی در زمینه بستری بیماران جدید کرونایی مواجه می‌شود، اظهار کرد: البته استفاده از ظرفیت بیمارستان‌های صحرایی هنوز در دستور کار ستاد قرار نگرفته ولی این امکان وجود دارد که درصورت نیاز و بحرانی شدن شرایط از ظرفیت این بیمارستان‌ها نیز استفاده شود.
معضل تامین نیرو برای ارائه خدمات درمانی در بیمارستان‌های صحرایی
وی تامین نیرو برای ارائه خدمات درمانی در بیمارستان‌های صحرایی را معضل جدی دانست و گفت: در این رابطه نیز در حال برنامه‌ریزی هستیم و به زودی در زمینه راه‌اندازی این بیمارستان‌ها در نقاط مختلف تهران تصمیم‌گیری می‫شود.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت ستاد فرماندهی مقابله با کرونای تهران در پایان با بیان اینکه امکانات و تجهیزات لازم برای ارائه خدمات درمانی در بیمارستان‫های صحرایی فراهم می‌شود، گفت: اولویت اول ما ایجاد تخت‌های سیار ویژه در این بیمارستان‌هاست.
آمادگی ایران برای مقابله با کرونا از نظر تامین دارو و تجهیزات، با شرایط موجود همخوانی ندارد 
با وجود این اظهارات مسئولان وزارت بهداشت، روایات بیماران کرونایی و خانواده‌های ایشان از کمبود تخت بیمارستانی حکایت دارد. در بهترین حالت باید این نکته را فرض کرد که توزیع تخت‌های اختصاص یافته به کرونایی‌ها مناسب نیست. ضمن این که علاوه بر تخت مراقبت عادی، ظرفیت مراقبت‌های ویژه کرونایی همچون آی‌سی‌یو و ونتیلاتور هم وابسته به تجهیزات و محدود است. در شرایطی که در ابتدای شیوع بیماری کرونا، موج نمایش بیمارستان‌های صحرایی و ونتیلاتورهای ساخت داخل و همچنین اخبار پیاپی از آمادگی ایران برای مقابله با کرونا از نظر تامین دارو و تجهیزات، با شرایط موجود همخوانی ندارد و باید فکری به حال آن کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar