ایرنا/ این روزها مردم سراسر جهان با اخبار و اطلاعات مربوط به ویروس کرونا بمباران می‌شوند، اما کارشناسان سلامت روان معتقدند که خواندن کتاب می‌تواند به کاهش استرس ناشی از شنیدن اخبار بد در مورد این ویروس کمک کند.

بسیاری از مردم تصمیم گرفته اند فعالیت های اجتماعی خود را محدود کنند و همین مساله باعث شده است در خانه وقت اضافی داشته باشند و به تفریحات خانگی روی آورند.

به رغم وجود اپلیکیشن ها و برنامه های متعدد در گوشی های همراه برای سرگرم نگه داشتن افراد، هیچ چیز بهتر از یک کتاب خوب برای فرار از استرس روانی شنیدن اخبار بد نیست.

نشریه ساوت چاینا مورنینگ پست با «کریس رایان» (Chrissy Ryan) کتاب درمان گر اهل مالدیو مصاحبه ای کرده است تا تاثیر خواندن کتاب در مواقع بحرانی را از زبان وی جویا شود.

رایان، کتاب درمانی را روشی برای کمک به مردم می داند تا از زمانی که به مطالعه اختصاص می دهند، بیشترین استفاده را ببرند و به پرورش عادت های سالم کتاب خواندن تشویق شوند.وی گفت: ابتدا جلسات مشاوره با این افراد برگزار می کنم تا با روحیات، عادت های کتاب خواندن، سلایق و سبک زندگی شان آشنا شوم. سپس از همه این آموخته ها بهره می گیرم تا به آنها کمک کنم که بدانند از مطالعه در آینده به چه چیزی دست می یابند و همچنین فهرستی از کتاب های مورد علاقه آنها را که نگرش شان به مطالعه را گسترش می دهد، تهیه کنم.

وی افزود: آنچه حائز اهمیت است این است که چه چیزی باعث لذت فرد از مطالعه می شود و موانع پیش روی وی برای مطالعه را از میان برمی دارد.

به گفته رایان، برخی از مشاوران روانی حرفه ای از کتاب درمانی استفاده می کنند تا به افراد کمک کنند بر مشکلات خود غلبه و احساسات شان را درک کنند.

رایان در توضیح مطالعه کتاب در شرایط بحرانی چنین گفت: یک جمله معروف از نمایشنامه «پسران تاریخ» نوشته آلن بنت (Alan Bennett) وجود دارد که می گوید: بهترین زمان برای مطالعه وقتی است که با یک فکر، یک احساس یا روشی برای نگریستن به موضوعاتی روبه رو می شوید، وضعیتی که شاید تصور می کردید منحصر به شخص شماست، اما با خواندن کتاب متوجه می شوید که افراد دیگر نیز این تجربه را پشت سر گذاشته اند.

عبارت «بی خبری، خوش خبری»، واقعا درست است. ما با بمباران اخبار بد از اطلاعات منفی اشباع می شویم. به همین دلیل، خیلی مهم است که اکنون بیش از هر زمان دیگری کتابی را برای مطالعه انتخاب کنیم.

رایان افزود: مطالعه می تواند به عنوان راه فراری در زمان بحران و چالش برانگیز استفاده شود، همچنین باعث می شود کمتر احساس تنهایی کنید و بر شرایط فعلی تان نوری می افکند. مطالعه یکی از بهترین روش ها برای گسترش احساس همدلی و درک شدن است. توصیه من این است که از غریزه تان پیروی کنید، کتاب هایی بخوانید که به شما کمک کند نحوه احساسات تان را دریابید و فشار روانی تان را کاهش دهد.رایان همچنین در مورد دور نگاه داشتن کودکان از بازی های آنلاین و اپلیکیشن ها در این روزهای خانه نشینی و معطوف کردن توجهشان به کتاب خواندن گفت: مطالعه با صدای بلند، تجربه ای زیبا و الفت بخش بین انسان ها چه پیر و چه جوان است و کتاب خواندن دسته جمعی نه تنها کودکان را با قدرت قصه گویی آشنا می کند، بلکه باعث می شود زمان سپری شدن بین کودکان و والدین، از کیفیت ارزشمندی برخوردار شود.

وی افزود: مهم است که کودکان را ترغیب کنیم هر کتابی را که دوست دارند، مطالعه کنند. اگر والدین، کودکان را به خواندن کتاب های مورد علاقه خود مجبور کنند، نمی توانند عشق و علاقه ماندگار به کتاب را در آنها به وجود آورند. به کودکان قدرت انتخاب دهید و آنگاه خواهید دید که چطور شور و اشتیاق شان برای مطالعه افزایش می یابد.


#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید