عصر خودرو/ احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در یادداشتی نوشت: در رابطه با همکاری با کشور چین باید گفت یک سری شرکت های چینی مانند شریک مدیران خودرو که به ایران سرمایه آوردند از ایران نرفته و فعالیت خود را انجام می‌دهند.
 امیدوارم شرکت‌های دیگری که می‌خواهند با چینی‌ها کار کنند سعی داشته باشند به نحوی شراکت صورت پذیرد که سرمایه به ایران بیاورند. در این صورت هر اتفاقی نیز بیفتد مانند سایر شرکت‌ها از ایران نخواهند رفت. به هر ترتیب فکر می‌کنم با این قرارداد 25 ساله شرکت‌های چینی با دلگرمی بیشتری در ایران خواهند آمد.

اما باید سیاست‌گذاری ما به نحوی باشد که منجر به ساخت داخل شود. خودروهای چینی آنطور که باید و شاید ساخت داخل ندارد و نیاز است سیاست وزارتخانه به نحوی باشد که موجب افزایش میزان داخلی‌سازی شود. در نتیجه میزان وابستگی و مصارف ارزی ما کمتر خواهد شد. آقایانی که مرتب به چین می‌روند می‌گویند که هر 6 ماه یکبار تحول عظیم در آنجا رخ می‌دهد. پیشرفت آن‌ها نسبت به بقیه دنیا متفاوت است و از لحاظ تعداد تولید خودرو نیز حرف اول را در جهان می‌زنند. در صنعت خودروی الکتریک آن‌ها پیشتاز شدند و ما باید شرکت‌ها بتوانند با آن‌ها جوینت شوند و دانش تولید خودروی برقی را به ایران بیاورند.

گفته می‌شود که 60 درصد قطعات خودروی وارداتی آمریکا از چین است. چینی‌ها پیشرفت قابل توجهی پیدا کردند و از قطعات درجه 1 تا درجه 5 را تولید می‌کنند. مدیران ما باید بتوانند قطعات با کیفیت از آن‌ها بخرند. پیشنهاد من این است که اگر دولت اجازه دهد یک شرکت چینی بیاید در ایران و از A تا Z سرمایه‌گذاری انجام دهد و با سیاست‌های وزارتخانه کاری کند که ساخت داخل انجام شود به نظر می‌رسد که تحول بسیار عظیمی در صنعت خودرو رخ خواهد داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar