ایران جیب/ لوسید موتورز، خودروساز نوپای آمریکایی از اولین مدل خود رونمایی کرد. لوسید ایر ‌(Lucid Air) یک سدان لوکس الکتریکی است که به گفته کارخانه با هر بار شارژ می‌تواند تا ۸۳۲ کیلومتر حرکت کند.

لوسید موتورز در سال ۲۰۰۷ با نام آتیه‌وا (Atieva) کار خود را آغاز کرد. این شرکت ابتدا یک قطعه‌ساز خودروهای الکتریکی بود، اما در سال ۲۰۱۶ با تغییر نام به لوسید اعلام کرد قصد دارد خودروهای لوکس الکتریکی بسازد.

پیتر لارینسون، مدیر این شرکت، قبلا سرمهندس تسلا بوده و مدل S که اولین مدل جدی تسلا است با مدیریت او ساخته شد. او می‌گوید همه لوسید ایر را با تسلا مقایسه می‌کنند، اما خودش تسلا را رقیب اصلی نمی‌داند و هدفش رقابت با مرسدس-بنز، ب‌ام‌و و آئودی است.

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی یکی از سرمایه‌گذاران اصلی این شرکت است. این صندوق پارسال بیش از یک میلیارد دلار در لوسید سرمایه‌گذاری کرد و گفته می‌شود بیش از نیمی از سهام شرکت را در اختیار دارد.

بدنه ماشین لوکس‌ و آیرودینامیک طراحی شده است. کاهش مقاومت در برابر هوا باعث افزایش مسافتی می‌شود که ماشین می‌تواند با هر بار شارژ حرکت کند و همینطور صدای باد در داخل اتاق را کاهش می‌دهد.

موتور الکتریکی ماشین تا حد امکان کوچک طراحی شده تا جا برای سرنشینان بیشتر شود. لوسید می‌گوید ابعاد ماشین در حد یک بنز متوسط است، اما ماشین به اندازه بزرگ‌ترین مدل بنز جا دارد.

داخل ماشین با الهام از هواپیماهای خصوصی طراحی شده است. صندلی عقب ماشین را می‌توان به شکل یک تخت درآورد تا سرنشینان راحت‌تر استراحت کنند. علاوه بر صندوق عقب یک محفظه برای بار زیر کاپوت ماشین قرار دارد که به گفته لوسید از مجموع صندوق جلوی پورشه، جگوار و تسلا جادارتر است.

تولید ماشین از بهار آینده در کارخانه‌ای در ایالت آریزونای آمریکا آغاز خواهد شد. سری اول ماشین با موتوری به قدرت ۱۰۸۰ اسب بخار ساخته می‌شود. با این موتور شتاب صفر تا ۹۷ کیلومتر در ساعت لوسید ۲.۵ ثانیه است. این ماشین با قیمت پایه ۱۶۹ هزار دلار فروخته می‌شود.

لوسید در ماه‌های بعد مدل‌های دیگری از ماشین را با قدرت و قیمت کمتر به بازار عرضه خواهد کرد. ارزان‌ترین مدل این سدان دو سال دیگر و با قیمت پایه ۸۰ هزار دلار فروخته خواهد شد. پیتر لارینسون می‌گوید هدفش در سال اول پیدا کردن هشت هزار مشتری است، اما کارخانه‌اش می‌تواند سالانه تا چهارصدهزار دستگاه ماشین تولید کند.

لوسید می‌گوید برای عرضه مدل‌های جدید برنامه‌ای ده ساله دارد و پس از ایر، یک شاسی‌بلند به نام گراویتی به بازار عرضه خواهد کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar