آخرین خبر/ پیتزا یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای دنیا است ، تاریخچه‌ی این غذا به ایتالیا برمی‌گردد، در ابتدا یک‌چیزی شبیه به نون و پنیر ساده بوده است که بعد از جنگ جهانی دوم و آشنایی آمریکا و ایتالیا باهم، این غذا تبدیل شد به موردعلاقه‌های آمریکایی‌ها، ازآنجایی‌که آمریکایی‌ها به خوش‌خوراکی معروف هستند، قرار بر این شد که به پیتزا مخلفاتی رو مثل گوشت و سوسیس رو اضافه کنند و مهر خودشان رو به پیتزا بزنند. همین نکته یک تفاوت‌هایی را بین پیتزای ایتالیایی و آمریکایی ایجاد کرد.

سس در پیتزا ایتالیایی و آمریکایی
 یکی از موارد کلیدی تفاوت پیتزا ایتالیایی و آمریکایی سس هست. شکل سس در پیتزای آمریکایی گوجه‌فرنگی غلیظ با طعم تند هست درحالی‌که در ایتالیا با پوره‌ی گوجه‌فرنگی، روغن‌زیتون و سس ارگانو سرو می‌شود. این سس  طعمی به پیتزا می‌دهد که انگار در یک مزرعه ادویه نشسته‌اید و در حال گاز زدن یک پیتزا ایتالیا الاصل هستید!

گوشت در پیتزا ایتالیایی و آمریکایی
میاییم سر بحث اصلی گوشت، اصولاً آمریکایی‌ها ذائقه‌ی گوشت‌خواری دارند و طبق عادت انواع گوشت‌ها و  سوسیس‌ها رو در پیتزا استفاده می‌کنند،  این برخلاف سنت پیتزا پزی در ایتالیا است. باید بگوییم که ترکیب گوشت‌ها باهم و مزه‌ها برخلاف دستور پخت در ایتالیا است و به‌نوعی بی‌احترامی به مقدسات تلقی می‌شود! معمولاً پیتزا در ایتالیا با یک نوع گوشت باهدف چشیدن فقط یک طعم گوشت سرو می‌شود.

تفاوت خمیر پیتزا ایتالیایی و آمریکایی
انواع مختلف و متنوعی از خمیر پیتزا در ایتالیا موجود است که ممکن هست کمی گیج‌کننده باشد، شنیده‌ها و دیده‌ها حاکی از این هست که حتی در روستاهای مختلف ایتالیا خمیر پیتزا یک‌جور نیست. این تفاوت از میزان ضخامت نون و محتویات روی پیتزا مشهوداست.اما در نوع آمریکایی پیتزا کار به پدیده‌ای به نام کیک پیتزا رسیده است که خورنده یک‌تکه نان ضخیم را با کلی محتویات گاز میزند!

تنوع در پیتزا ایتالیایی و آمریکایی
 این روزها تنوع عجیبی در انواع پیتزاها هست، انسان پیتزا خور می‌تواند با هر محتویاتی سفارش بدهد و برای هر سلیقه‌ای اعم از گوشت‌خوار، دریایی و گیاه‌خوار پیتزا هست.در بعضی رستوران‌ها بنا به ذائقه‌ای که مخاطب دارد امکان سفارش پیتزا با خمیر ایتالیایی و محتویات آمریکایی و حتی ترکیبی از این دو مدل جذاب دنیا هست!

تور پیتزا خوری- تور ایتالیا
به‌هرحال به این نتیجه می‌رسیم که پیتزا چه از نوع ایتالیایی و چه آمریکایی با هر مدل محتویات و سس و خمیر برای مخاطب خاص خودش جذابیت دارد. این مهم است که به کجا سفر کنیم و مهم‌تر از آن بدانیم که چه بخوریم! فکر سفر به مهد پیتزا و اصلاً راه‌اندازی تور مسافرتی پیتزا خوری چقدر زندگی را جذاب‌تر می‌کند. پولمان را جمع کنیم، به ایتالیا سفر کنیم، با مردم معاشرت کنیم و آدرس بهترین پیتزایی را در رم، میلان، ونیز و فلورانس جویا شویم. شاید خیلی تفاوت نداشته باشد که کجای دنیا پیتزا می‌خوریم، مهم‌تر این هست که یک پیتزا سالم در بهترین حال ممکن بخوریم.
منبع: hungryhowies

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar