خراسان/ 20 ساله و دانشجــوی رشته حسابداری هستم. لطفا به من کمک کنید چون واقعا خسته شدم و فکر می کنم افسردگی شدید گرفتم. چند وقت است که حوصله انجام هیچ کاری را ندارم حتی چیزهای حیاتی و معمولی. درباره مشکلاتم که فکر می کنم، وسوسه خودکشی و این جور چیزها به ذهنم می رسد و ظرفیت کاری ام خیلی کم شده است.
افسردگی یکی از مشکلات شایع در افراد است. علایم افسردگی عبارت اند از: از دست دادن علاقه به کارهایی که قبلا علاقه مند بوده اید، احساس غم، ناامیدی، تحریک پذیری (زود عصبانی شدن) و گاهی احساس گناه، تغییر در عادات خواب (کم خوابی یا خواب زیاد)، تغییر در اشتها و از بین رفتن کیفیت زندگی. همان طور که گفته اید افت در عملکرد زندگی و در موارد شدید افسردگی (افسردگی اساسی) متاسفانه باعث بروز افکار ناخوشایندی می شود که بهتر است هرچه سریع تر برای کمک و گرفتن درمان حرفه ای اقدام کنید.

دلیل بی تمایلی تان به انجام کارهایتان
شما باید بدانید افسردگی یک غول بزرگ است که به دست و پای شما می چسبد و شما حوصله انجام کاری را ندارید. در واقع افسردگی یک حالت بزرگ اجتناب است در برابر هرگونه فعالیت و افراد برای فرار از هیجانات منفی غم، ناامیدی و اضطراب ترجیح می دهند هیچ کاری نکنند و تنها کار آن ها فکر کردن و چسبیدن به افکار منفی است. این افکار منفی آن قدر واقعی در نظر جلوه می کند که انگار با آن ها یکی شده است و واقعیت دارد.

میزان افسردگی تان را حادتر نکنید
زمانی که افسردگی به شما غلبه می کند و شما هم از هرگونه فعالیت اجتناب می کنید، افسردگی بیشتر در شما رشد می کند. به این مثال توجه کنید: «زنگ در خانه شما را می زنند و شما وقتی در را باز می کنید، یک ببر کوچک زیبا می بینید و او را به خانه تان می آورید. هر بار که ببر گرسنه می شود، شما یک تکه گوشت قرمز کوچک به او می دهید اما به مرور زمان که ببر بزرگ می شود، گوشت بیشتری هم می خواهد و در نهایت ببر آن قدر بزرگ می شود که خود شما را می خورد! افسردگی هم این گونه است. هر بار که شما از هر گونه فعالیتی اجتناب می کنید، در واقع افسردگی بزرگ تر می شود و شما هم هر بار با اجتناب خود گوشت بزرگ تری به افسردگی خود می دهید. پس کاری که شما باید انجام دهید، فعالیت است. بهتر است از کارهای خیلی کوچک شروع کنید مثل رفتن به کوه یا خریدن یک هدیه کوچک برای خودتان و ... .
باز هم می خواهم به شما تذکر دهم که با توجه به اظهارات تان، افسردگی شما جدی به نظر می رسد و بهتر است هرچه سریع تر از درمان های حرفه ای کمک بگیرید.
نویسنده : هدی معتمد الصنایعی روان شناس بالینیما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید