خراسان/ دختری 35 ساله‌ام و خودم کارشناسی ارشد خوانده ام. خیلی به دوستانم و به ویژه دختر خاله‌ام که دانشجوی دکترا هستند حسودی می کنم. من هم دوست دارم درسم را ادامه دهم ولی به خاطر کار و زندگی‌ام نمی توانم و همین شرایط اذیتم می‌کند و به آن‌ها حسودی‌ام می شود. نمی‌دانم با این همه سختی، ادامه تحصیل بدهم یا با حسادت بسازم؟
این‌که به تحصیلات خود ادامه بدهم و دکترا بگیرم یا نه، سوال بسیاری از افرادی است که مدرک کارشناسی ارشد گرفته‌اند و در جامعه کنونی ایران زندگی می‌کنند. در این روزگار اهمیت کسب علم و دانش بر هیچ فردی پوشیده نیست. در دنیا معمولا کسانی به دنبال ادامه تحصیل هستند که علاقه خاصی به کار پژوهشی دارند یا می‌خواهند در زمینه‌ای خاص متبحر شوند. اهداف افراد برای ادامه تحصیل متفاوت است و هر فردی باید اهداف ویژه‌ای برای خود در نظر بگیرد زیرا 4 یا 5 سال از زندگی، وقت و کار خود را باید صرف آن کند. در این زمینه اهداف افراد را بررسی می‌کنیم و شما با توجه به مزایا و معایب آن‌ها می‌توانید تصمیم بگیرید.

دکتر شدن گرهی از کارتان باز می‌کند؟
بعضی افراد فقط به این دلیل می‌خواهند ادامه تحصیل بدهند که در جامعه آن‌ها را دکتر صدا بزنند، بدون این که در نظر بگیرند آیا اضافه شدن یک پیشوند به نام آن‌ها، واقعا به 4 یا 5 سال درس خواندن و سختی و هزینه می‌ارزد یا نه. بعضی دیگر به این دلیل که همسر یا پدر و مادرشان از آن ها می‌خواهند دکتر شوند، بدون در نظر گرفتن این که ادامه تحصیل به این دلیل، یک تصمیم گیری احساسی است و در این زمینه نیاز به تصمیم گیری منطقی داریم، به کسب مدارج عالی‌تر دانشگاهی ترغیب می‌شوند.
بعضی‌ها هم دوست دارند که در دانشگاه تدریس کنند و نام استاد داشته باشند، غافل از این‌که هم اکنون تعداد دانش‌آموختگان بیشتر از تقاضای هیئت علمی است و در چند سال آینده، با وجود دانشجویان زیاد دکترا، این ظرفیت کمتر هم خواهد شد. با این حال یکی از نکات مهمی که باید در نظر بگیرید این است که آیا با کسب مدرک بالاتر، گرهی از مشکلات کاری شما باز می‌شود؟ چیزی که در جامعه کنونی ما دیده می شود این است که مسابقه‌ای بین افراد در کسب مدرک بالاتر شکل گرفته تا از قافله عقب نمانند و به نوعی چشم و هم چشمی در بین افراد ایجاد شده است که اگر دیگری دکترا بگیرد و من عقب بمانم چه کنم؟ همچنین امکان دارد اندکی افزایش حقوق یا وجهه خاصی برای فرد داشته باشد که در مقابل انرژی و سرمایه‌ای که صرف آن می‌شود، ناچیز است. البته بعضی افراد قصد ادامه تحصیل دارند به این دلیل که کار دیگری بلد نیستند. با توجه به موضوعاتی که گفته شد، ادامه تحصیل مزایایی هم دارد و افراد با توجه به علاقه‌ای که به تحقیق و پژوهش دارند به سمت آن جلب می‌شوند. بهترین راه این است که یک جدول دو ستونی بکشید و در بالای یک ستون، مزایای ادامه تحصیل را با توجه به شرایط‌تان بنویسید و در ستون دیگر، معایب آن را و با توجه به صحبت‌هایی که شد و دیگر نظرات خود، تصمیم نهایی را بگیرید.

حسادت راه به جایی نمی‌برد
اگر تصمیم گرفتید ادامه تحصیل بدهید، روی اهداف خود تمرکز کنید زیرا تنها با این دلیل که دوستانم ادامه تحصیل می‌دهند پس من نیز این کار را می‌کنم، راه به جایی نمی‌برید و زمانی متوجه اشتباه‌تان می‌شوید که کار از کار گذشته است. تصمیم‌گیری نهایی با شماست، این را بدانید که ما آزادیم هر تصمیمی بگیریم ولی در برابر آن مسئولیم.
نویسنده : نجمه عابدی | دانشجوی دکترای تخصصی روان‌شناسی بالینیما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید