اطلاعات/ ما در زندگیمان دائما در حال انتخاب هستیم، قرآن‌کریم می‌فرماید: بعضی‌ها ملاک انتخابشان دنیا است، (بل توثرون الحیاه الدنیا- سوره اعلی، آیه ۱۶) هر کجا آن دیگ به نفعشان بجوشد آن را انتخاب می‌کنند (و الاخره خیر و ابقی – سوره اعلی، آیه ۱۷) بعضی‌ها این طور هستند، دائما دنبال ملاک دنیایی هستند، ولی بعضی‌ها نه (و یوثرون علی انفسهم و لو کان بهم خصاصه- سوره حشر، آیه ۹) این‌ها ملاک انتخابشان خدا، آگاهی و معرفت است. خدا می‌فرماید: ای موسی شش چیز من خدا، شش جا برایش مشخص کرده‌ام، اما مردم اشتباهی جاهای دیگر دنبالشان می‌گردند:

1.موسی مردم راحتی می‌خواهند، من راحتی را در بهشت قرار داده‌ام، ولی این‌ها در دنیا دنبالش می‌گردند، اصلا نمی‌شود، دنیا دار راحتی نیست، تا می‌آیی بگی جوان هستی، ریش‌هایت سفید می‌شود، تا می‌آیی بگی سلامت، مریض می‌شوی، اصلا شما یک آدم بی درد در این عالم پیدا کن، اگر پول‌دار است، می‌گوید نمی‌توانم بخورم مرض قند دارم، اگر سالم است، می‌گوید ندارم بخورم (پول ندارم)، اگر اولاد دارد، اولادش مشکل دارد؛ اصلا بگردید در زندگی مردم یک بی‌درد بی‌درد پیدا کنید، لذا فرمود: من راحتی را در بهشت گذاشتم، نمی‌گویم در دنیا راحت نباش، اما نگاهت به دنیا، نگاه راحتی دائم نباشد، آن جا «لَا یَسْمَعُونَ فِیهَا لَغْوًا وَلَا تَأْثِیمًا- سوره واقعه، آیه ۲۵». نه لغو است و نه گناه است و نه عصیان است، وعده نسیه هم نیست، این عمر محدود، مزرعه‌ای است، زمینه‌ای است تا انسان خوب زندگی کند.

2.موسی مردم اشتباه می‌کنند، من رفعت و عظمت را در تواضع گذاشتم،
این‌ها در تکبر دنبالش می‌گردند؛ آدم متکبر زمین می‌خورد، حضرت زهرا(س) مشهور است شب عروسی لباس عروسی‌اش را انفاق می‌کند، مشهور است در خانه ساده، وقتی می‌آید نانش را به یتیم و مسکین و اسیر می‌دهد و یک شب سه مرتبه این کار تکرار می‌شود (طبق یک روایتی)، در روایتی دیگر دارد که سه شب این اتفاق افتاد، و خود گرسنه می‌خوابد، حتی بعضی‌ها تعجب می‌کردند، از فقر حضرت زهرا(س)، سلمان که خودش یک آدم زاهدی است، آمد پیش پیامبر(ص) گفت: یا رسول الله، به فریاد فاطمه(س) برسید، فاطمه(س) خیلی زندگی‌اش سخته، من رفتم خانه می‌بینم، هم بچه داری، هم خودش کارِ خانه، هم خانه ساده، زهرای مرضیه با سختی زیادی زندگی می‌کند، پیامبر(ص) فرمودند: سلمان دخترم فاطمه(س) همه وجودش ایمان است، فاطمه(س) هم یک دختر است، یک دختر جوان، دختر رئیس حکومت است، پدرش نبی است؛ اول شخصیت جهان اسلام. کسی است که وقتی وضو می‌گیرد آب وضویش را به عنوان تبرک می‌برند، چرا انقدر ساده!؟

3. موسی من عزت را در نماز شب گذاشتم، پاشو نماز شب بخوان عزت پیدا می‌کنی، چرا؟ چون کسی نیست که ریا بکنی، چون سخت است، کندن از رختخواب مشکل است، پشت پا زدن به خواب گرم مشکل است، خودت را جدا کن سرت را به سجده بگذار، بگو «الهی ان عبدک الذلیل»، آن وقت من به تو عزت می‌دهم.

4. موسی من بی‌نیازی و ثروت را در قناعت گذاشتم
، امروز در جامعه ما مبتلا به مسابقه چشم و هم چشمی هستیم، حتی در تهیه جهیزیه. حضرت زهرا(س) زندگی‌اش، زندگی والایی از نظر مادی نبود، همسرش پول‌دار نبود، خانه‌اش از نظر امکانات قوی نبود، بچه‌هایش گاهی لباس مشترک می‌پوشیدند، خانه به این سادگی، آن وقت ببینید در این خانه زینب(س) تربیت شده، امام حسن(ع) تربیت شده.

5. من علم را درگرسنگی گذاشتم، شکم سیر که خیلی فهم درسی ندارد، به این معنا که اگر کسی خیلی شکم‌باره شد درس نمی‌فهمد، اگر کسی خیلی دنبال شکم‌باره‌ای بود، احساس فهم و منطق نمی‌کند؛ فرمود: من علم را در گرسنگی گذاشتم مردم در سیری دنبالش می‌گردند.

6.موسی من اجابت دعا را در لقمه حلال گذاشتم، مردم در قیل و قال و داد و فریاد دنبالش می‌گردند، فکر می‌کنند که اگر کنار حرم امام رضا (ع) فریاد بزند دعایش زودتر مستجاب می‌شود، اما چنین نیست.

انتخاب درست
انتخاب‌ها مهم است، اما گاهی اوقات در انتخاب‌ها اشتباه می‌کنیم، بعضی‌ها می‌آیند دادگاه در طلاق و یا اختلاف خانوادگی می‌گوید: من در انتخاب همسر اشتباه کردم، در انتخاب همسر و شغل و رشته تحصیلی اگر اشتباه کردی اذیت می‌شوی اما این‌ها همه راه کارهایی دارند، ممکن است طلاق بگیری، دوباره ازدواج کنی، یا تنهایی و سختی را تجربه کنی. ممکن است از نظر مادی ضرر کنی اما در انتخاب دین این طور نیست، در انتخاب شخصیت‌ها این طور نیست، خطرش بسیار است که کسی عمری دنبال روی کسی باشد که خودش قیامت کم دارد.
«افمن یهدی الی الحق احق ان یتبع- سوره یونس، آیه ۳۵»… کسانی که در مسجد جمع شدید سقیفه را ایجاد کردید، یک سؤال منطقی، آیا کسی که خودش هدایت شده است، آدم باید برود دنبالش؟! یا کسی که خودش هم هنوز مشکل دارد، باید هدایت بشود؟! شما دنبال کسی بروید که از ده سالگی دنبال پیامبر(ص) بود، قبلش هم یک لحظه به خدا شرک نورزید، پدرش ابی‌طالب هم موحد بود. کسی که از آغاز می‌گوید من کنار غار حرا با پیامبر(ص) بودم، امیرالمؤمنین می‌فرماید: من صدای وحی را می‌شنیدم، من صدای ناله شیطان را شنیدم. حضرت زهرا(س) خواستگار بسیار داشته است، پول‌دار، صاحب منصب، اما حضرت زهرا(س) امیرالمؤمنین(س) را انتخاب می‌کند، امیرالمؤمنین به ظاهر ثروتی ندارد، مادرش در قید حیات نیست، خودش تنها آمده خواستگاری، اما امیرالمؤمنین(ع) را انتخاب می‌کند، این انتخاب، انتخاب آگاهانه است.
خوب است در خانواده انتخاب‌هایمان انتخاب‌های خوب باشد، از روی لجاجت انتخاب نکنیم، از روی جهل انتخاب نکنیم، از روی سود جویی انتخاب نکنیم، از روی اشتباه در مصداق انتخاب نکنید، اگر داماد می‌خواهی انتخاب کنی، عروس انتخاب کنی، اگر مرام و آیین و دوست و رفیق می‌خواهی انتخاب کنی مانند حضرت زهرا(س)که در سوره مبارک هل اتی، ملاک انتخاب حضرت زهرا(س)را بیان کرد، فقط خدا، فقط خدا؛ اگر ملاک این شد، این ارزش می‌شود.پیامبر از امیرالمؤمنین پرسیدند: یا ابالحسن، فاطمه(س) چطور همسری است برای تو؟
امام علی(ع) فرمود: یا رسول الله(ص)! فاطمه(س) کمک من است بر اطاعت خدا، یعنی چی؟! یعنی یک زن می‌تواند مانع بندگی خدا در زندگی شوهرش بشود، یک زن می‌تواند مسیر درسی و تحصیلی و اطاعت و بندگی و حیا و عفاف همسرش را عوض کند، کما اینکه یک مرد هم می‌تواند، لذا این مهم است؛ از این رو در روایات آمده، سراغ زیبارویان بی‌تقوا نروید، ملاک فقط برای انتخابتان مال و چهره نباشد، گرچه آن هم می‌تواند عامل باشد، ملاک تقوا باشد، این همین است، چون «هن لباس لکم و انتم لباس لهن» پوشش شماست، آدم پوشش را یک چیزی انتخاب می‌کند که با آن راحت باشد، زیبا باشد، حفظش بکند، نگهش دارد، این زندگی با انتخاب آگاهانه بود.
نویسنده: مرضیه رجب طهرانیما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید