ستاره/ زیبایی و پرپشت بودن ابروها در زیبایی چهره و جوان به نظر رسیدن تأثیر کاملاً مستقیم دارد. گاهی با افزایش سن شاهد ریزش تارهای ابرو و کم‌پشت شدن آن‌ها هستیم که یک مسئله ناراحت کننده است. اما چه عواملی باعث ریزش موهای ابرو می‌شود؟ ریختن تارهای موی ابرو معمولاً مسئله جدی و مهمی نیست و با شناسایی علت و پیگیری به موقع، متوقف خواهد شد. در این مقاله قصد داریم به معرفی علت ریزش ابرو بپردازیم. با ما همراه باشید.
۱۷ علت ریزش ابرو در افراد مختلف
پرپشتی ابروها به دلایل مختلفی بستگی دارد. اگر یکی از ابروها یا هر دوی آن‌ها نازک شود، می‌تواند به سبب نوعی عفونت، برخی شرایط پوستی، تغییرات هورمونی یا بیش فعالی سیستم ایمنی باشد. کمبودهای تغذیه‌ای، آسیب‌های جسمی یا استرس عاطفی به مرور زمان ریشه تارهای ابرو را سست و ضعیف می‌کنند. شناخت دلیل اصلی ریزش ابرو کمک می‌کند با توجه به شرایط بهترین راه درمان را انتخاب کنیم.

۱. ابروها از ریزش موی سکه‌ای در امان نیستند
آلوپسیا آره اتا (alopecia areata) یک بیماری خود ایمنی است و یک علت ریزش ابرو محسوب می‌شود. این بیماری، سیستم ایمنی بدن به اشتباه بخشی از بدن را دشمن می‌شناسد و به آن حمله می‌کند؛ در نتیجه رشد فولیکول‌های مو، کُند یا متوقف می‌شود. این بیماری در سه شکل ظهور می‌کند:

زخم شدن پوست سر در کنار کچلی و ریزش ابرو
پزشکان هنوز ریشه‌ی آلوپسیا را کشف نکرده‌اند، اما می‌گویند زمان غیر فعال بودن بیماری رشد موها به حالت طبیعی بازمی‌گردد. این عارضه می‌تواند بر ناخن‌های دست و پا اثر بگذارد و آن‌ها را ضعیف و مریض کند.

۲. کمبود مواد مغذی و ضعف ریشه موی ابرو
بدن انسان به مواد مغذی از جمله منابع انرژی (کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها)، اسید آمینه و اسید چرب، ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد. وجود برخی از این مواد برای رشد مو ضروری بوده و کمبود آن‌ها در بدن یک علت ریزش ابرو محسوب می‌شود.
کمبود ویتامین A یا کمبود روی رشد سلولی را کند کرده و اجازه نمی‌دهد بدن روغن مرطوب‌کننده طبیعی تولید کند. سایر کمبودهای جدی بدن که منجر به ریزش موها می‌شود، عبارت‌اند از:

کمبود بیوتین (ویتامین B-7)
کمبود ویتامین C (افزایش کلاژن)
کمبود آهن
کمبود ویتامین‌های E، B-12 و D
کمبود سیستئین
کمبود اسیدهای چرب امگا 3

۴. اگزما (درماتیت آتوپیک) و ریختن موی ابرو

اگزما نوعی التهابی پوستی است که سبب خارش، قرمزی و سوزش پوست می‌شود. این عارضه توسط سیستم ایمنی بیش فعال برانگیخته می‌شود و ممکن است موقت یا دائمی باشد. حال چطور باعث ریزش ابرو می‌شود؟ از آنجا که فولیکول‌های مو در منافذ پوست تعبیه شده‌اند، تحریک پوست می‌تواند بر رشد مناسب موها تأثیر بگذارد.

۵. پسوریازیس رشد موی ابرو را قطع می‌کند
پسوریازیس نوعی اختلال خود ایمنی است که در آن سلول‌های پوست به سرعت تکثیر می‌شوند و لکه‌های قرمزرنگ، زبر، پوسته پوسته و دردناک را تشکیل می‌دهند. این بیماری فولیکول‌های مو را مسدود کرده و رشد موها را متوقف می‌کند؛ در نتیجه می‌توان آن را علت ریزش ابرو دانست.

۶. ریزش موی ابرو ناشی از التهاب تماسی پوست
این نوع التهاب پوستی در اثر تماس با آلرژن یا یک ماده محرک سمی اتفاق می‌افتد. فرد مبتلا احساس خارش و سوزش را تجربه می‌کند و اگر نواحی اطراف ابروها آسیب ببیند، التهاب حاصل از آن ممکن است رشد موی ابرو را مهار کند.

۷. ضعف موهای ابرو با درماتیت سبورئیک (اگزمای سبوره)
درماتیت سبورئیک یک بیماری ماندگار است. عامل این بیماری نوعی قارچ به نام مالاسزیا یا تولید بیش از حد روغن توسط پوست شناخته می‌شود که باعث شوره سر و ابروها خواهد شد.

۸. ریختن ابرو با کچلی قارچی
کچلی قارچی نوعی عفونت پوست مسری است که بر اثر حمله‌ی نوعی قارچ به ساقه‌ی مو ایجاد می‌شود. این اختلال پوستی سبب قرمزی، خارش و تاول پوست می‌شود. به محض ظهور ضایعات قارچی، موها می‌ریزند و یک بخش طاس روی ناحیه مورد ظاهر خواهد شد.

۹. مشکلات تیروئیدی و ریزش موی ابرو
بیماری تیروئید یک علت بسیار مهم ریزش ابرو است. میدانیم غده تیروئید مسئول تولید هورمون سوخت و ساز بدن است. هنگامی که میزان تولید هورمون متابولیسم خیلی کم یا خیلی زیاد باشد، تعادل بدن از بین رفته و برخی از فعالیت‌های طبیعی مانند رشد مو مختل می‌شود.

۱۰. بیماری جذام و ریزش موی سراسری بدن
بیماری هانسن (جذام) یک بیماری باکتریایی است که به صورت زخم‌هایی در سراسر پوست بدن ظهور می‌کند. جذام کبدی عامل جراحات پوستی، بی‌حسی و ضعف اندام‌ها و ریزش موی کل بدن است.

۱۱. استرس موی ابرو را می‌ریزاند
استرس و اضطراب بیش از حد با ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی از جمله کاهش اکسیژن رسانی به فولیکول‌های مو و تغییر سطح هورمون‌های بدن، در ریزش موهای ابرو نقش مهمی ایفا می‌کند.

۱۲. ریزش موی ابرو در بارداری و بعد از زایمان
از دیگر دلایل مهم ریزش موی بدن از جمله ابروها، بارداری و زایمان است. در دوره بارداری سطح هورمون‌های بدن به کرات تغییر می‌کند و این نوسانات شدید، در کنار هزاران عوارض دیگر، چرخه رشد موها را مختل کرده و سبب ریزش مو در بارداری می‌شود.

۱۳. ریزش موی ابرو ناشی از تلوژن افلوویوم
این عارضه نوعی ریزش موی موقتی است که موهای بدن به شکل پراکنده کم پشت می‌شوند و به طرز غیرطبیعی می‌ریزند. این حالت می‌تواند در اثر استرس، شوک، تروما یا تغییرات هورمونی ایجاد شود.

۱۴. افزایش سن عامل ریختن ابرو
میزان استروژن در بدن خانم‌ها و تستوسترون بدن آقایان با گذشت زمان و افزایش سن کاهش می‌یابد. از این رو طبق آمار، هر دو گروه پس از ۴۰ سالگی ریزش اولین تار‌های ضعیف و نازک موی سر و ابرو را تجربه خواهند کرد؛ به همین علت، می‌توان افزایش سن را یک علت ریزش ابرو دانست.

۱۵. برداشتن ابرو و مصرف محصولات آرایشی

برداشتن بیش از حد ابروها به پوست این نواحی آسیب جزئی وارد می‌کند و در نهایت ممکن است رشد موها در آن نقطه خاص متوقف شود. همچنین آرایش سنگین و استفاده مداوم از مداد‌ ابروی نامرغوب در دراز مدت باعث کم پشت شدن ابروها و ریختن آن‌ها می‌شود.

۱۶. ریزش ابرو ناشی از مصرف دارو
داروی اسیترتین: داروی آسیترتین یک داروی رتینوئیدی که برای درمان شرایط پوستی مانند پسوریازیس مورد استفاده قرار می‌گیرد، موجب ریزش موی بدن می‌شود.
داروی والپروئیک اسید: یک داروی ضد تشنج که برای درمان تشنج و اختلال دو قطبی تجویز می‌شود و از عوارض آن ریزش موی سر و ابروهاست.
داروهای شیمی درمانی: داروهای شیمی درمانی به گونه‌ای طراحی می‌شوند که به تمام سلول‌هایی که سریع تکثیر می‌شوند، از جمله فولیکول‌های مو حمله کنند. به همین علت با آغاز دوره‌ی شیمی درمانی، موی سر، ابرو و بدن بیماران کاملاً می‌ریزد.

۱۷. ژنتیک؛ عامل نادر اما متحمل ریزش ابرو
ریزش ابرو به سبب مشکلات ژنتیکی چندان رایج نیست؛ اما نمی‌توان احتمال آن را ندید گرفت. برخی از این شرایط عبارت‌اند از:

اکتودرمال دیسپلازی
این نام به مجموعه‌ای از اختلالات ژنتیکی اطلاق می‌شود که پوست، مو، ناخن و دندان را تحت تأثیر قرار داده و به آن‌ها آسیب می‌زنند. ریزش پراکنده ابرو، مژه یا سایر قسمت‌های بدن از عوارض رایج این بیماری‌ها است.

سندرم نترتون
این وضعیت روی پوست، مو و سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد، موها را نازک و شکننده می‌کند و به راحتی موجب ریزش آن‌ها می‌شود. این عارضه ژنتیکی از کودکی فرد را درگیر می‌کند.

دیگر علت های ریزش ابرو که کمتر رایج اند
از دیگر علل کمتر رایج ریزش ابرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تابش و تشعشعات نور خورشید
بیماری آمیلوئیدوز
سارکوئیدوز
سوختگی‌های شیمیایی
تریکوتیلومانیا، اختلال کندن موی وسواسی
سرطان سلول بازال
مایکوزیس فونگوئید، لنفوم پوستی با منشأ لنفوسیت های T
سرطان سلولی فلسی
بیماری سفلیس


راهکارهای درمان ریزش ابرو
مشکل ریزش ابرو با راهکارهای خانگی و برخی از ترکیبات گیاهی در مدت زمان کوتاه قابل حل است؛ برخی از محبوب ترین ترفندهای درمان ریزش ابرو عبارت‌اند از:

قطره موضعی بیماتوپروست
کورتیکواستروئید موضعی یا تزریقی
محلول ماینوکسیدیل
طب سوزنی
داروی ضد التهابی آنترالین
هورمون درمانی
رژیم غذایی سالم
روغن کرچک
دانه شنبلیله
روغن رزماری
روغن بادام
سیر
وازلین
سرم تقویتی
کاشت ابرو یا میکروبلاستیک ابرو

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید