برترین ها/ بر اساس دیدگاه بسیاری از حکمای فنگ‌‌شویی در چین برقراری شادابی، شادی و سلامت در خانه و زندگی رابطه زیادی با وضعیت خانه، چینش وسایل و آراستگی آن دارد. در حقیقت آنها بر این باورند در خانه‌ای که کدبانوی خانواده اهمیتی به نظم و انضباط چیدمان خانه، بهداشت آشپزخانه و برقراری تعادل در خانه نمی‌دهد، نمی‌تواند محیطی شاد، سالم و پرنشاط را برای اعضای خانواده‌اش فراهم کند.
شاید در نگاه اول به نظر بیاید این نکات چندان پراهمیت نیستند و رنگ و بویی خرافی دارند، اما وقتی دقیق‌تر به آنها توجه کنیم، متوجه می‌شویم که در پس هر یک از توصیه‌های طرح شده در فنگ‌شویی رابطه علت و معلولی روشنی میان آراستگی، سلامت و بهداشت اعضای خانواده نهفته است.
ورودی آشفته، سلامت را می‌کشد
ورودی خانه همان جایی است که فرد پس از گذشتن از در اصلی خانه در آنجا کفش‌هایش را درمی‌آورد تا برای ورود به خانه آماده شود. بر اساس دیدگاه حکمای چینی اگر ورودی خانه فضایی شلوغ و بی‌نظم داشته باشد امکان برقراری نشاط و حفظ سلامت در آن خانه ناممکن است، زیرا در صورتی که کفش‌ها و دمپایی اعضای خانواده در این محل هر یک در گوشه‌ای قرار گرفته باشد و درهم و برهم جلوی در خانه یا آپارتمان تلمبار شود این مسئله موجب می‌شود تا اعضای خانواده هر بار با منظره‌ای نامناسب و ناآرام روبه‌رو شوند و این به مرور زمان بر میزان نشاط و شادابی آنها تاثیر می‌گذارد، ضمن آنکه دیدگاه دیگری نیز در این زمینه در چین باستان وجود داشته که تجمع کفش‌ها و دمپایی‌ها مقابل در ورودی منزل که چند بار در طول روز باز می‌شود ممکن است منجر به نفوذ آلودگی آنها از طریق هوا به درون خانه و از بین رفتن سلامت خانواده شود، به همین دلیل‌ چینی‌ها بر این باورند که «ورودی‌‌‌‌آشفته، سلامت را از خانه دور می‌کند.»
چکه کردن شیر ثروت‌تان را به باد می‌دهد
یکی دیگر از باورهای مردم چین این است که اگر شیر آب یا لوله‌های وابسته به آن در خانه چکه کند، ثروت و آسایش از آن خانه دور می‌شود. گاهی بسیاری از ما ساده از کنار این موضوع رد می‌شویم و حتی ممکن است آن را یک امر خرافی بدانیم. در حالی که اگر خوب به این نکته توجه کنیم چکه کردن هر قطره از آب و هدر رفتن آن در دنیایی که بسیاری از مردم در شرایط سخت و بدون امکان دسترسی به آب آشامیدنی و سالم هستند، اسرافی بزرگ و ناشکری محسوب می‌شود. از سوی دیگر جمع شدن این قطره‌های کوچک و دریا شدن آنها در انتهای ماه منجربه پرداختن هزینه‌ای زیاد برای قبض آب خانه‌تان می‌شود. از این روست که در مثل‌های چینی، مثل «چکه کردن شیر آب ثروتت را به باد می‌دهد» مهم و ارزشمند قلمداد می‌شود.
ساعت خراب، عمرتان را تلف می‌کند
باوری میان مردم سرزمین‌‌های شرقی از قبیل هند، تبت و چین وجود دارد که اگر در منزل ساعت شکسته یا خرابی وجود دارد باید فورا آن را از خانه دور یا آن را تعمیر کرد. مردم این سرزمین‌ها معتقدند وجود یک ساعت خراب یا شکسته در محیط خانه مانع از برنامه‌ریزی منظم و استفاده بهینه از وقت و زمان می‌شود. به همین دلیل مردم این سرزمین‌ها به دقت مراقب ساعت‌هایشان هستند و آنها را در زمان معین کوک کرده و به خوبی از آنها مراقبت می‌کنند. در فنگ‌شویی نیز توجه به ساعت‌ در منزل و محیط کار از جمله مهم‌ترین ارکان برقراری نظم و موفقیت‌های شغلی است. آنها معتقدند که برای احاطه داشتن به زمان و کسب موفقیت باید مدیریت زمان را به دست گرفت و دور کردن ساعت‌های خراب یا شکسته از منزل یکی از این راه‌حل‌هاست، زیرا ساعت خراب یا ساعتی که زمان درست را به شما نشان نمی‌دهد، می‌تواند قاتل موفقیت شما باشد.
چرا نباید روی زمین بخوابید
بسیاری از حکمای چینی به خانواده‌ها توصیه می‌کنند که هرگز خود و فرزندانشان روی زمین نخوابند زیرا این کار موجب جذب انرژی‌های منفی توسط بدن می‌شود. این نکته حتی امروزه نیز به خانواده‌ها توصیه می‌شود که برای پیشگیری از سقوط بچه‌ها از روی تخت هرگز آنها را روی زمین نخوابانند، بلکه به جای آن از تخت‌هایی که دارای محافظ هستند، استفاده کنند. مقصود حکمای چینی از این نکته چیست؟ امروزه مشخص شده خوابیدن روی زمین به دلیل سرد بودن ذات خاک منجربه نفوذ سرما به بدن کودک و آمادگی بدن او برای ابتلا به بیماری‌های مختلف از قبیل سرماخوردگی، آنفلوآنزا، بیماری‌های مفصلی و... می‌شود. این مسئله در افراد بزرگسال نیز شایع است و در متون طب سنتی کشورهای مختلف نیز به آن پرداخته شده است.

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید