خراسان/ با هزاران امید و آرزو با دختر مورد علاقه‌ام ازدواج کردم، دقیقا سه سال پیش. حالا و در 29 سالگی، تنها هستم چون یک سال پیش طلاق گرفتم. اصلا آن دختری نبود که قبل از ازدواج می‌شناختم. تنها هستم، دوست دارم ازدواج کنم اما می‌ترسم. بعد از طلاق، از زن‌ها متنفر شدم و نمی‌توانم به هیچ کدام‌شان اعتماد کنم. چه کنم؟
یک سال از تصمیم‌تان برای جدایی گذشته و هنوز جراحت‌های حاصل از ازدواج قبلی‌تان التیام نیافته است و از طرفی برای رهایی از تنهایی، قصد ازدواج مجدد دارید. افراد برای ازدواج دلایل مختلفی دارند که برخی درست است، مانند والد شدن، یافتن شریک حمایت کننده و... و برخی دلایل نیز نادرست است، مانند جست و جوی استقلال، فشار خانواده، التیام یک ارتباط شکست خورده، تنهایی و استیصال و... . ازدواج زمانی موفق خواهد بود که دو نفر «خواستار» ازدواج باشند نه این که به ازدواج «نیاز» داشته باشند. ارتباطی که با هدف بهبود و التیام یکی از دو نفر شکل گیرد از همان ابتدا در معرض خطر است؛ زیرا کشش عاطفی میان آن ها فقط برای مرهم نهادن بر زخم های ارتباط دیگری است. هر فردی حتی در یک ازدواج رضایتمندانه نیز گاهی تنهایی را تجربه می کند، مهم است بدانیم که حضور این احساسات چه قبل و چه بعد از ازدواج، طبیعی است. علاوه بر این، یکی از معیارهای ازدواج موفق، این است که زوج‌ها همان گونه که از با هم بودن لذت می برند، از تنها بودن گهگاهی نیز لذت ببرند زیرا زیاد با هم بودن آسیب‌هایی نظیر رفتارهای کنترل‌کنندگی همسر را در پی دارد. بنابراین ازدواج یک رابطه درمانی نیست و در قدم اول باید تنهایی خود را به شیوه‌ای غیر از ازدواج برطرف کنید. برای مثال، ورزش خاصی را در برنامه هفتگی خود بگنجانید چون ورزش علاوه بر توانمندسازی جسمی، به لحاظ روحی نیز فوق العاده موثر است یا ارتباط با گروه همسالان و فعالیت گروهی با آن ها، مطالعه کتاب‌های به خصوص در زمینه ازدواج و... را در پیش بگیرید. این مشکل که حل شد، می توانید برای ازدواج به طور اصولی برنامه‌ریزی کنید.
ابتدا حس‌تان را به زنان تغییر دهید
برای یک ازدواج رضایتمند وجود دو عنصر الزامی است: الف) تناسب دو نفر با یکدیگر، ب) مناسب بودن هر یک از زوج‌ها. یک دسته از افرادی که برای ازدواج مناسب نیستند افرادی هستند که از ازدواج و رابطه قبلی کاملا التیام نیافته‌اند. معمولا این دسته افراد، خشم و نفرت زیادی نسبت به شریک قبلی خود احساس می‌کنند و هر بار که یاد آن دوران می‌افتند به شدت احساسات منفی‌شان غلیان می‌کند. اگر در چنین شرایطی به سر می‌برید، لازم است پیش از اقدام به ازدواج مجدد، کمک تخصصی دریافت کنید؛ زیرا این شرایط توان شما را برای عشق‌ورزی به تحلیل می‌برد و ازدواج بعدی را نیز به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد.
زندگی مشترک قبلی‌تان را ارزیابی کنید
پیش از ورود دوباره به زندگی‌مشترک، لازم است ارزیابی واقع بینانه و منطقی از زندگی قبلی‌تان داشته باشید و با پی بردن به عوامل ناموفق بودن آن، راهبردهای مقابله‌ای برای هر یک بیابید. مثلا بددلی یک شیوه واکنش به شرایط بوده است اما آیا می‌توانید روش‌های دیگری را هم بیان کنید که می‌توانسته موثر باشد؟ ارزیابی‌های واقع بینانه، درمان کلافگی پس از یک شکست است.
نویسنده : فاطمه شیبک | روان شناس عمومی