خراسان/ چند وقت پیش دختر 3 سال و نیمه‌ام به کرونا مبتلا شد و اسهال و استفراغ شدیدی گرفت. تقریبا دو هفته در قرنطینه بودیم و بدنش به شدت ضعیف شد. از آن موقع تا الان که نزدیک سه ماه می‌گذرد، مدام فکر می‌کند که اگر چیزی بخورد، دوباره دل دردهایش شروع می‌شود و هر وقت اسم غذا خوردن می‌آید با گریه و التماس درخواست می‌کند که چیزی به او ندهیم. خیلی لاغر شده، نگرانش هستم. 
والد عزیز، زمانی که کودک بر اثر اتفاق یا بیماری یا حادثه‌ای، خاطره بد یا دردناکی در ذهنش شکل می‌گیرد تا مدتی به هر آن چه بر اساس ادراکش ممکن است خاطرات را زنده کند، واکنش نشان می‌دهد. 
اما شما به عنوان پدر و مادرش می‌توانید با رعایت چند توصیه، در مدیریت این ماجرا نقش پررنگی داشته باشید.
  صبور باشید و مهربان
با چنین کودکی باید صبوری و مهربانی کرد. می‌توانید او را درآغوش بگیرید و مطمئن اش کنید که دیگر بیمار نیست و از عوارض بیماری رنج نمی‌برد. برای او غذاهای دلخواهش را درست کنید و غذا خوردن را تبدیل به یک تجربه مفرح همراه با بازی و سرگرمی کنید. تعداد وعده‌های غذایی را بیشتر و حجم غذا را در هر وعده کم کنید.
  به کودک برای خوردن غذا فشار نیاورید
کودک را مجبور نکنید تا یک باره میزان زیادی غذا بخورد. اجازه دهید تا کم کم اعتمادش برگردد و مطمئن شود که دیگر حالش بد نمی‌شود. هر بار مقدار کمی غذا برایش بگذارید و اگر باز هم خواست، دوباره غذا را اضافه کنید. به کودک برای خوردن غذا فشار نیاورید. به هیچ عنوان غذا خوردن را تبدیل به میدان جنگ و زورآزمایی نکنید. بسیار مهم است که مادر و پدر در این شرایط بتوانند استرس خود را مدیریت کنند و برای کاهش نگرانی خود غذا خوردن را تبدیل به یک تجربه تلخ برای فرزندشان نکنند.
  این ترس از بین خواهد رفت
مطمئن باشید کم کم با بهتر شدن حال کودک و ایجاد خاطرات خوش، ترس کودک از بین می‌رود. به خاطر داشته باشید که برای بسیاری از کودکان غذا نخوردن راهی است برای در دست گرفتن کنترل اوضاع. فهرست غذایی متنوع، وعده‌های غذایی بیشتر همراه با حجم کمتر غذا، صبوری والدین و خنده و بازی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

نویسنده : ریحانه نوذریان | کارشناس‌ارشد روان‌شناسی و واقعیت‌درمانگر