فوت و فن/ با این روش آسان تنها در یک ساعت (یا حتی کمتر!) یک باغچه کوچک آهنربایی در آشپزخانه‌تان درست کنید.
هیچ گیاه خانگی بهتر از سبزیجات سراغ دارید؟ سبزیجات تازه‌ای که هم آشپزخانه‌تان را زیبا می‌کنند و هم می‌توانید در هنگام آشپزی از آنها استفاده کنید. متاسفانه گیاهانی که در گلدان کاشته می‌شوند جای زیادی در خانه می‌گیرند. اگر فضاتان آنقدر کوچک است که حتی برای یک گلدان هم جا ندارید، می‌توانید گلدان سبزیجات‌تان را روی در یخچال پرورش دهید! می‌پرسید چطور؟ کاری ندارد، با استفاده از چند آهنربا!
البته این روش تنها برای سبزیجات نیست و می‌توانید از آن برای کاشت هر گیاهی که دوست دارید (گیاهان کوچک البته) روی در یخچال استفاده کنید. با ما همراه باشید تا با روش ساخت ساده گلدان‌های آهنربایی که اصلا وقت‌تان را نمی‌گیرد آشنا شوید.

به چه وسایلی نیاز داریم:
– گلدان‌های سبک پلاستیکی به شکل مربع یا مستطیل کوچک (یا هر جنس سبک دیگری). گلدان‌هایی که انتخاب می‌کنید باید کوچک باشند تا با استفاده از چند آهنربا روی یخچال بچسبند و به خاطر وزن زیاد نیافتند.
– سبزیجات دلخواه‌تان (یا هر گیاه دیگری که دوست داشتید)
– قاشق
– چسب
– آهنربا
– خاک
– ماژیک یا وسایل تزئینی (به دلخواه)

روش کار
مرحله اول – شاید بخواهید روی گلدان‌هاتان نام سبزی که درون آن کاشته اید را بنویسید. برای این کار از ماژیکی به رنگ زیبا استفاده کنید. رنگ ماژیک نباید از روی گلدان پاک شود. همچنین می‌توانید به جای این کار با استفاده از هر وسیله تزئینی گلدان را تزئین کنید. مثلا روی آن نگین، گل مصنوعی، صدف و … بچسبانید.

مرحله دوم – آهنرباها را با استفاده از چسب روی گلدان بچسبانید. تمام آهن رباها را روی یک وجه گلدان بچسبانید. از آهنرباهایی قوی برای این کار استفاده کنید. اجازه دهید چسب به خوبی خشک شود سپس به مرحله بعد بروید. برای این کار می‌توانید از چسب‌های دو قلو یا هر چسب قوی دیگری استفاده کنید.

مرحله سوم – مرحله بعدی کاشت سبزی انتخابی‌تان در گلدان است. برای این کار هم می‌توانید دانه سبزی را درون گلدان بکارید (که با توجه به وقت گیر بودن پیشنهاد نمی‌شود) و هم می‌توانید گیاه‌ بالغ را به گلدان منتقل کنید. برای درآوردن سبزی از گلدان اصلی‌اش یک قاشق را درون خاک کنید و تمام ریشه‌های گیاه را به صورت یک کره از درون خاک درآورید. حواستان باشد قاشق را خیلی از نزدیک ساقه درون خاک فرو نبرید در غیر این صورت ممکن است به ریشه‌های حساسی که در آن ناحیه هستند آسیب برسانید. حالا گیاه را درون گلدان جدیدش قرار دهید و اگر نیاز به اضافه کردن خاک بیشتر برای پر کردن گلدان هست، این کار را انجام دهید.

اگر می‌خواهید بذر سبزی را درون گلدان بکاری باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا آشپزخانه‌تان نورگیر هست یا خیر چون اگر فضا نور زیادی نداشته باشد دانه‌ها جوانه نخواهند زد. برای کاشت دانه‌ها گلدان‌ها را با خاک پر کنید، تعداد کمی از هر دانه سبزی بر روی خاک هر گلدان بریزید. سپس روی دانه‌ها را با لایه نازکی از خاک بپوشانید و تا زمانی که دانه‌ها جوانه بزنند خاک آنها را مرطوب نگه دارید.
بعد از انجام مراحل بالا گلدان‌های آهنربایی‌تان حاضر هستند، به همین سادگی و سرعت. آنها را به در یخچال بچسبانید و از حضورشان در آشپزخانه لذت ببرید!

چند نکته
از گلدان‌هایی که سوراخ زهکش ندارند برای این کار استفاده کنید
در هنگام آبیاری گیاه مراقب باشید. چون گلدان سوراخ زهکش ندارد اگر بیش از اندازه سبزیجات‌تان را آبیاری کنید آب اضافه‌ای که در کف گلدان جمع می‌شود باعث پوسیدگی ریشه آنها و خراب شدن گیاه می‌شود.
اگر می‌خواهید از گلدان زهکش دار برای این کار استفاده کنید باید برای هر بار آبیاری گلدان‌ها را از درب یخچال جدا کرده و درون سینی بگذارید تا آب خارج شده از سوراخ‌های زهکش روی در یخچال و کف آشپزخان جاری نشود.
حواستان باشد که سبزیجات‌تان نیاز به نور هم دارند، آنها را در محیطی بدون نور قرار ندهید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar