راسخون/ رتحال امام خمینی(ره) بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران (1368ش)
حضرت امام خمینی(ره) در زادروز حضرت زهرا(س) در 20 جمادی ‏الثانی 1320 ق برابر با اول مهر 1281 ش در خمین به دنیا آمدند. هنوز پنج ماه از تولد این عزیز نگذشته بود که پدرشان، سید مصطفی، از علمای آن دیار به دست خوانین منطقه به شهادت رسید. آن حضرت تحت تکفُّل مادر، عمه و برادر بزرگ خود، پس از تحصیل مقدمات در خمین راهی اراک گردید و از محضر حاج شیخ عبدالکریم حائری استفاده برد.
با مهاجرت استاد به قم، حضرت امام نیز به قم رفتند و به تکمیل تحصیلات خود پرداختند. پس از ارتحال آیت ‏اللَّه بروجردی، زندگی سیاسی امام، وارد مرحله جدیدی شده و حوادث آینده، ایشان را به دشمن شماره یک رژیم پهلوی تبدیل کرد. سخنرانی‏های پرشور و افشاگری‏های کوبنده ایشان، رژیم را رسوا می ‏نمود تا این که در اعتراض به تصویب لایحه کاپیتولاسیون، سخنرانی شدید اللحنی علیه رژیم ایراد فرمود و چند روز بعد از آن در آبان 1343 به ترکیه و سپس عراق تبعید شدند.
این تبعید بیش از 14 سال به طول انجامید. امام که از خارج از کشور حوادث ایران را تعقیب می‏ نمودند و انقلاب را هدایت می‏کردند، بر اثر پایداری مردم، سرانجام در 12 بهمن سال 57 وارد ایران شده و پس از چند روز، به رهبری ایشان، نظام شاهنشاهی ساقط شد.
حوادث سال‏های پس از انقلاب اسلامی تا رحلت معظم‏له، فصل پرشوری در تاریخ حماسی جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‏دهد. سرانجام رهبر کبیر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، پس از سال‏ها مبارزه در راه حق و متجلی ساختن اسلام حقیقی در میان جوامع اسلامی و بشری و ستیز دائم با کفر و استکبار جهانی، در شامگاه روز سیزدهم خرداد سال 1368ش به ملکوت اعلی پیوست و جهان اسلام در ماتم بزرگ‏ترین، شجاع‏ترین و آگاه‏ترین مرجع و رهبر اسلامی، به سوگ نشست.
خبر رحلت این قائد عظیم الشأن در بامداد روز 14 خردادماه 1368 اعلام شد و قلب مالامال از عشق مردم به آن حضرت را به ماتمی جانکاه فرو برد.