ایسنا/استاندار آذربایجان شرقی گفت: آذربایجان شرقی یکی از مهاجرفرست‌ ترین استان‌های کشور است و این روند تداوم نیز دارد که باعث ایجاد مناطق حاشیه نشین و کاهش سهم جمعیتی ما از شش درصد به پنج درصد در سطح کشور شده است. همچنین در این فرآیند، نیروهای کارآفرین و سرمایه از آذربایجان شرقی خارج شده و به همین دلیل سهم اقتصادی ما به چهار درصد تقلیل یافته است.
محمدرضا پورمحمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به مرز مشترک آذربایجان شرقی با سه کشور نخجوان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان، مطرح کرد: موقعیت این استان به لحاظ اقتصادی بسیار مهم بوده و زمانی تبریز پل ارتباطی شرق و غرب و دروازه ورود به اروپا بود که اتفاقات تاریخی باعث شده این نقش کریدور ترانزیتی آذربایجان شرقی در طول زمان کاهش یابد و ما به دنبال احیای این جایگاه هستیم؛ چرا که دسترسی به بازار 300 میلیون نفری کشورهای CIS از طریق استان ما میسر است.
پورمحمدی با بیان اینکه آذربایجان شرقی در چهار راه ارتباطی ایران با اروپا قرار دارد، ادامه داد: راه‌ آهن باری و مسافری استان ما امکان اتصال به کشورهای ترکیه، ارمنستان و نخجوان را دارد، از طرفی امکانات خوبی در زمینه بارگیری و تخلیه کالاهای صادراتی داریم. همچنین علاوه بر منطقه آزاد ارس، 52 شهرک یا منطقه اقتصادی در استان وجود دارد.
وی بخش معدن را یکی از پتانسیل‌های ویژه آذربایجان شرقی برای سرمایه‌گذاری دانست و افزود: معدن بخش مغفول مانده اقتصاد استان ماست؛ به طوری که 8.2 میلیارد تن ذخیره معدنی شناسایی شده داریم و رتبه اول ذخایر نفلین سینیت، رتبه اول ذخایر طلا، رتبه اول ذخایر خاک صنعتی، رتبه دوم ذخایر دیاتومیت، رتبه یک ذخایر کائولن، رتبه یک ذخایر پرلیت، رتبه یک ذخایر زئولیت و رتبه دوم ذخایر مس متعلق به آذربایجان شرقی است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ
آخرین خبر آذربایجان شرقی در سروش :
http://sapp.ir/Eazerbaijan.Online

آخرین خبر آذربایجان شرقی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157286400C8c8e888eaf