خبرگزاری دانا/کارشناس و محقق مسائل آب و قنات گفت: روند اضافه شدن آب فاضلاب ها، سیلاب ها و روان آب های ناشی از بارندگی ها، نفوذ آب ناشی از پمپاژ آب سفره های زیر زمینی برای زراعت و باغکاری به سرعت و بی محابا بالا و بالاتر رفت تا بصورت فاجعه زیست محیطی در شهر کرمان مدفون شد.
حسن اشرف گنجویی با اشاره به این که شهر کرمان دربین شهرهای کشور موقعیتی ویژه دارد؛ اظهار داشت: بیش از هشتاد سال قبل شهر کرمان شامل شبکه ای از چاه های مادر، کوره های قنات، چاه های میله ای و مظهر قنوات بوده است و نقشه توپوگرافی سال های 1335 صحت این مطالب را به خوبی تائید می نماید.
وی گفت: با آغاز شدن صنعت حفر چاه عمیق و فروکش نمودن روز افزون سطح آب سفره های زیر زمینی بتدریج همه قنوات خشک شدند و این موضوع در مورد قنوات سرچشمه گرفته از جوپار، ماهان، محی آباد، دستجرد هم اتفاق افتاد.
کارشناس و محقق مسائل آب و قنات خاطر نشان کرد: بنابراین شهر کرمان از نعمت ورود و یا خروج آب قنوات برای همیشه محروم شد و حفاری های بی رویه چاه های نیمه عمیق وعمیق جایگزینی برای تامین آب شد.
اشرف گنجویی با بیان این که پس از آن پمپاژ آب برای باغکاری و زراعت در گوشه و کنار شهر به سرعت رایج گردید؛ افزود: کم کم پدیده ویژه بودن شهر کرمان نسبت به تمامی شهرهای کشورمان نمایان گردید .
وی ادامه داد: در نتیجه لایه غیر قابل نفوذِ بشقابی شکل در سطح شهر و در عمق چهل متری به کار افتاد که اجازه نفوذ زه آب های ناشی از کشاورزی و فاضلاب منازل را به اعماق پائین تر به کلی قطع و سبب انباشت شدن و ارتفاع گرفتن آن ها به طرف سطح زمین شد.
کارشناس و محقق مسائل آب و قنات توضیح داد: بعد از این برخلاف موقعیت زمین شناسی سراسر استان در شهر کرمان آب های زیر زمینی و آب های زیر سطحی تفکیک شدند.
اشرف گنجویی بیان کرد: اکنون به تدریج آب های زیرسطحی در نقاط مختلفی از جمله مسجد جامع کرمان ، بانک های معتبر بافت تاریخی و بخش های مرکزی شهر کرمان بالا امده است و این بالا آمدن تدریجی آبهای زیر سطحی به معنای رسیدن به تمامی شبکه چاه های میله ای وکوره قنواتی که به آن ها اشاره شد، است.
وی با بیان این سوال که شهرداری وقت کرمان چه اقداماتی برای مقابله با این پدیده انجام داده است؛اضافه کرد: تحقیقات اداری و اجرائی نشان می دهد که هیچ گونه عکس العملی نشان نداده است و حتی شبکه چاه های میله ای و کوره های قنوات را با یک نقشه برداری ساده ثبت ننموده اند تا متقاضیان خانه سازی ، جاده سازی، برج سازی، پل سازی و انبوه سازی ....را در زمان صدور مجوز آگاه نمایند.
کارشناس و محقق مسائل آب و قنات یادآور شد: روند اضافه شدن آب فاضلاب ها، سیلاب ها و روان آب های ناشی از بارندگی ها، نفوذ آب ناشی از پمپاژ آب سفره های زیر زمینی برای زراعت و باغکاری به سرعت و بی محابا بالا و بالاتر رفت؛ نفوذ آبهای زیر سطحی و ارتفاع گرفتن آن ها در سراسر شهر کرمان همه کوره ها را پر از آب فاضلاب ها نمود و فرسایش و تخریب دیواره های این کوره ها شتاب گرفت تا بصورت فاجعه زیست محیطی در شهر کرمان مدفون شد، درست در شکل فاجعه ای که روز به روز مجهزتر و قویتر راه و روش خود را طی و توان بمب خفته را چندین و چند برابرمی نمایند.
وی در پایان گفت: وقتی که سیستم شهرداری اساسی ترین معضل شهر را نشناخته و در جهت مهارآن هیچ گونه طرح بنیادی از عمق چهل متر یعنی زمان آغاز جمع آوری آب تا امروز که به سطح زمین رسیده نداشته است بنابراین برای مصوب و اجرائی نمودن سایر طرح ها چه انتظاری می توان داشت.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP3fmFSR0n-eZvyCw
آخرین خبر کرمان در سروش :
http://sapp.ir/kerman.online
آخرین خبر کرمان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155910144Cd456bcdf00