ایسنا/یوزپلنگ سریعترین دونده جهان است و در مواقع ضروری می‌تواند با سرعت 110 کیلومتر در ساعت بدود. پینه‌های سفت کف پا و ناخن‌های بلندش ، قابلیت چرخش ناگهانی و توقف سریع را به این حیوان می‌دهند.
یوزپلنگ یا Acinonyx jubatus یکی از پستانداران شاخص در خراسان جنوبی است.
یوزپلنگ از راسته گوشتخواران و خانواده گربه سانان بوده و تنها گربه سانی است که از دور شباهت زیادی به سگ سانان دارد.
این پستاندار، دارای دست و پایی بلند، بدن کشیده و باریک سینه فراخ ، قسمت پشت قوز کرده ، رنگ پشت زرد متمایل به قرمز و زیر بدن سفید است.
سطح بدن یوز از خال‌های گرد ، سیاه و توپر پوشیده شده است و بیشتر خال‌های پلنگ درشت و توخالی هستند و هیچ دو یوزپلنگی را نمی‌توان یافت که خال‌های روی بدن یا صورتشان یکسان باشد؛ درست مانند اثر انگشت انسان‌ها که در هیچ دو فردی یکسان نیست.
دو نوار تیره رنگ از اطراف چشم تا کنار لب‌ها قرار گرفته که به آن خط اشکی می‌گویند. خط اشکی چند کارکرد دارد: از بازتاب نور جلوگیری می‌کند و وسیله‌ای برای استتار بیشتر است، به علاوه با به حداقل رساندن زنندگی نور خورشید برای چشمان جانور باعث افزایش دقت دید آن می‌شود.
در حقیقت خط اشک عینک آفتابی یوزپلنگ‌ها است. بر خلاف سایر گربه‌سانان ناخن‌ها در یوزپلنگ جمع نمی‌شوند و حالت آشکار دارند، اما بچه‌ها تا شش ماهگی قادرند ناخن‌ها را جمع کنند.
طعمه‌های اصلی یوز ایرانی، قوچ و میش ، کل و بز، جبیر و آهو است. همچنین، بسیاری از اوقات یوزها مبادرت به شکار خرگوش می‌کنند.

تولید مثل
جفت‌گیری این جانور در اواسط زمستان آغاز می‌شود. مدت بارداری 95 روز بوده و و معمولاً دو تا چهار نوزاد به دنیا می‌آورند.
زیستگاه این پستاندار دشت‌های باز و تپه ماهورهای واقع در مناطق استپی و بیابانی بوده و این جانور در حال حاضر در معرض خطر انقراض قرار دارد.
پراکندگی این پستاندار در پناهگاه حیات وحش نای بندان شهرستان طبس که یکی از زیستگاه‌های اصلی یوز در کشور محسوب می‌شود، است.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today
آخرین خبر خراسان جنوبی در سروش :
http://eitaa.com/joinchat/159514624C135faa8fb7