ایرنا/ عبدالوهاب پورالحسینی روز سه شنبه در گفت و گویی بیان داشت: تاکنون ۶۰ هزار هکتار از مراتع، اراضی و باغ ها این شهرستان در برابر آفت ملخ با مشارکت ۶ اکیپ از کارشناسان و نیروهای داوطلب پایش شده است.
رئیس جهاد کشاورزی گچساران بیان کرد: این میزان مراتع، اراضی و باغها در مناطق مختلف این شهرستان از جمله بابا کلان، خشاب، لیشتر، سراب ننیز، دژسلیمان، امامزاده جعفر، پاکوه و ماهور باشت پایش شده است.
پورالحسینی تصریح کرد: عملیات سم پاشی و مبارزه با ملخ صحرایی شب گذشته در ۸۵ هکتار از زمین های کشاورزی مناطق سراب ننیز، دژسلیمان و دشت امامزاده جعفر انجام شد.
وی با تاکید بر اینکه عملیات پایش و مبارزه با آفت ملخ همچنان ادامه دارد گفت: هم اکنون امکانات و تجهیزات از جمله دستگاه سم پاش در این شهرستان برای مبارزه با این آفت وجود دارد و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
ملخ های مهاجر که بهمن سال گذشته از کشورهای حوزه شبه جزیره عربستان از جمله امارات، عمان و کشور عربستان وارد برخی استان های جنوب شرق کشور شدند، تاکنون در برخی استان‌ها از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس، جنوب خراسان جنوبی، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد مشاهده شده اند.
کارشناسان می گویند: تخم گذاری ملخ به صورت خوشه ای انجام می‌شود که در آینده منجر به تولید ۳۰۰ تا ۴۰۰ ملخ می شود.
ملخ های مهاجم تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.
سالانه بیش از ۹۶ هزار تن انواع محصولات کشاورزی و دامی در شهرستان گچساران تولید می شود.
بخش مرکزی شهرستان گچساران سه دهستان، ۱۲۰ روستا و ۲۶ هزار و ۶۳۸ نفر جمعیت روستایی و ۱۰ هزار نفر جمعیت عشایری دارد که شغل بسیاری از آنان کشاورزی و دامپروری است.
شهرستان ۱۲۴ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کهگیلویه و بویراحمد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEHe2Udy6NymWhYoJA
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj.today
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در سروش :
http://sapp.ir/yasuj.online
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158924800C1f20897277