فارس/رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان میناب با هشدار نسبت به شیوع بیماری تب کریمه کنگو گفت: گوشت دام‌های با منشأ تامین و کشتار نامعلوم و غیرمجاز می‌تواند در فصل گرم عامل شیوع تب کریمه کنگو باشد.
سید محمدرضا حسینی عصر امروز در نشست شورای سلامت شهرستان میناب با تاکید بر ضرورت استفاده از گوشت‌های دارای مهر و برچسب دامپزشکی اظهار داشت: گوشت‌هایی که فاقد مهر و برچسب باشند، به صورت غیرمجاز کشتار شده‌اند و سلامت آنها تضمینی ندارد.
وی بیان کرد: گوشت دام‌های با منشأ تأمین و کشتار نامعلوم و غیرمجاز، می‌تواند در فصل گرم سال عامل انتقال بیماری‌های کشنده از جمله تب خونریزی دهنده کریمه کنگو باشد.
حسینی خاطرنشان کرد: در کشتارگاه‌های مجاز که نظارت بهداشتی و شرعی روی آنها انجام می‌شود، لاشه‌ها بعد از ذبح در مرحله پیش‌سرد قرار می‌گیرند و ۲۴ ساعت بعد از ذبح در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان میناب ادامه داد: این روش ضامن پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو است که در بسیاری از کشتارهای بدون نظارت، این مرحله انجام نمی‌شود.
وی یادآور شد: هنگام ذبح در کشتارگاه ، وضعیت سلامت دام، قبل و بعد از کشتار از لحاظ وجود بیماری‌ها مورد بررسی دامپزشکان قرار می‌گیرد و در صورت مشاهده علائم بیماری‌زا از چرخه کشتار و مصرف حذف می‌شوند که این مرحله نیز در کشتارهای بدون نظارت و خانگی انجام نمی‌شود.
حسینی بیان کرد: عده‌ای با کشتارهای غیرمجاز زمینه‌ساز شیوع بیماری‌های خطرناکی از جمله تب کریمه کنگو هستند که برای رفع خطر در این زمینه، هم دامپزشکی نظارت‌های خود را دقیق‌تر انجام می‌دهد و هم مردم باید از مصرف گوشت‌های فاقد مهر و برچسب خودداری کرده و به توصیه‌های دامپزشکی عمل کنند.
رئیس اداره دامپزشکی نیز در این جاسه با اشاره به شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، بیان کرد: در راستای تضمین سلامت مصرف‌کنندگان و جلوگیری از شیوع این بیماری کشتارگاه بشرویه به اتاق پیش سرد مجهز شده است.
وی اضافه کرد: با توجه به این‌که این بیماری از طریق گزش کنه و یا تماس خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود اراضی برای از بین بردن کنه‌ها سم پاشی شده و توصیه می‌شود برای از بین رفتن این بیماری لاشه کشتار به مدت ٢٤ ساعت در اتاق پیش سردکن نگهداری شود.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان هرمزگان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر هرمزگان در تلگرام:
https://t.me/joinchat/AAAAAEMf_BpioJfkQL_L2A
آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today
آخرین خبر هرمزگان در سروش :
http://sapp.ir/Hormozgan.Online
آخرین خبر هرمزگان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159907840C378e037121