ایسنا/ رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با اشاره به کاهش صادرات استان در چهار ماهه امسال، گفت: امیدواریم از شهریور ماه به بعد دوباره روند صادرات رونق بگیرد.
کیوان کاشفی با بیان اینکه میزان صادرات استان کرمانشاه در چهار ماهه امسال کاهش هشت درصدی داشته است، اظهار کرد: این کاهش صادرات فقط مربوط به استان کرمانشاه نیست و در کل کشور کاهش صادرات را تا حدودی شاهد بوده ایم.
وی با بیان این میزان صادرات ایران به عراق نیز در این مدت 10 درصد کاهش داشته، افزود: وقتی کرمانشاه سهم 35 درصدی از صادرات ایران به عراق دارد، حتما از این کاهش صادرات تاثیر می‌پذیرد.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه یادآور شد: البته وضعیت مرزهای کرمانشاه نسبت به سایر مرزهای کشور در زمینه صادرات به عراق تا حدودی بهتر بوده است.
کاشفی درباره دلایل کاهش صادرات چهار ماهه کشور و به تبع آن استان کرمانشاه نیز گفت: یکی از عوامل اصلی سیاست‌های داخلی کشور است که با توجه به افزایش قیمت‌های ارز اعمال شد و شاهد صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی بودیم که روند صادرات و واردات کشور را دچار اختلال کرد.
وی گفت: طی 13 ماه گذشته 72 بخشنامه و دستورالعمل داشته ایم که تجارت کشور را تحت تاثیر قرار داده است.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران ممنوعیت‌های مقطعی صادرات برخی کالاها را از جمله این محدودیت‌ها دانست که باعث از دست رفتن بازارهای صادراتی کشور می‌شود.
وی تاکید کرد: بخشی از ممنوعیت‌های صادراتی کالاهای خاص مانند دام زنده، نخود و... همچنان ادامه دارد و استانی مانند کرمانشاه را تحت تاثیر بیشتری قرار داده است.
کاشفی برگشت ارز صادراتی به کشور و سامانه نیما را نیز از دیگر عوامل محدود کننده صادرات برشمرد و یادآوری کرد: سختگیری‌های یکسال اخیر باعث شده بسیار از صادرکنندگان ریشه‌دار از صادرات فاصله بگیرند.
وی با بیان اینکه عمدتا اجبار بر این بود که بازگشت ارز به کشور از طریق سامانه نیما باشد، خاطرنشان کرد: این امر برای صادرکنندگان چندان خوشایند نیست، زیرا آنها می‌توانستند در برابر این صادرات، واردات انجام دهند.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه گفت: به علاوه برگشت ارز از کشوری مانند عراق به دلیل نامناسب بودن ساختار بانکی هزینه 12 تا 15 درصدی به همراه دارد.
کاشفی با بیان اینکه سیاست‌های کشور عراق برای محدودیت واردات برخی از کالاها نیز در کاهش صادرات اثر گذاشته، افزود: این محدودیت از طریق افزایش تعرفه‌ها اعمال و باعث شد حتی صادرات برخی اقلام کاملا ممنوع شود.
به گفته وی، این محدودیت‌ها برای برخی کالاها مانند سیمان و خصوصا محصولات کشاورزی که اکنون در فصل آن هستیم وجود دارد.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه مجموع این موارد کاهش صادرات را قابل پیش بینی کرده بود، تاکید کرد: امیدواریم در نیمه دوم سال و از شهریور ماه شاهد رونق دوباره صادرات باشیم.
کاشفی با اشاره به کاهش قیمت دلار و کم شدن فاصله ارز آزاد و نیمایی، اظهار کرد: این امر باعث می‌شود تمایل صادرکنندگان برای صادرات و برگشت ارز به کشور بیشتر شود.
وی از ثبات نسبی که در قوانین و مقررات ایجاد شده هم یاد کرد و ادامه داد: این امر نیز به بهبود وضعت صادرات کشور و به تبع آن کرمانشاه کمک خواهد کرد. 

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید : 
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام : 
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
آخرین خبر کرمانشاه در سروش :
آخرین خبر کرمانشاه در ایتا :