ایرنا/ «رضا مرادی» روز یکشنبه در گفت و گویی بیان داشت: بررسی و تحلیل نقشه های پیش یابی بیانگر آن است که دمای هوای استان مرکزی تا پایان هفته به روند کاهشی خود دارد و تا چهار درجه سانتیگراد خنک تر می شود.
وی ادامه داد: آسمان استان مرکزی در روزهای آتی تا پایان هفته جاری صاف تا کمی ابری پیش بینی می شود و در برخی ازساعات بعد ازظهر توام با وزش باد است.
مسئول پیش بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی گفت: ساوه با ۳۸ درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین و شازند با ۱۲ درجه سانتیگراد خنک ترین شهر استان مرکزی در ۲۴ ساعت گذشته بوده است.
آب و هوای استان مرکزی به علت وجود کوه‌های مرتفع، مجاورت با حاشیه مرکزی ایران، همجواری با بخشی از منطقه حوض سلطان، کویر میقان و حوزه آبریز دریاچه نمک و همچنین قرار گرفتن در محل تلاقی دو رشته کوه البرز و زاگرس، دارای آب و هوایی متنوع است.
جهت و جریان وزش بادهای غربی مدیترانه‌ای و اقیانوس اطلس، توده‌های هوای فشار زیاد اقیانوس هند و جریان‌های سرد آسیای مرکزی شرایط اقلیمی استان مرکزی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.
آب و هوای نیمه بیابانی در مناطقی چون ساوه و زرندیه، آب و هوای معتدل کوهستانی همراه با زمستان سرد و تابستان معتدل، در شهرستان‌هایی مانند اراک، خمین، تفرش و محلات، آب و هوای سرد کوهستانی با زمستانی سرد و برفی و تابستانی خنک در محدوده‌های جغرافیایی شهرستان شازند از جمله انواع اقلیم های آب و هوایی در استان مرکزی است.
بارندگی در استان مرکزی امسال نسبت به بلند مدت ۱۰۶ درصد رشد داشته است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f