ایرنا/معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان گفت: بر اساس نتایج پیمایش انجام شده توسط جهاد دانشگاهی، اعتیاد به عنوان اصلی ترین آسیب اجتماعی در استان زنجان عنوان شده است.
خدابخش مرادی نافچی شامگاه سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، افزود: امروز تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی و تغییر سن، جنسیت، شغل و تحصیلات مصرف کنندگان سبب شده تا اعتیاد تمام اقشار جامعه را تهدید کرده و به عنوان یک دغدغه اساسی برای فرد، خانواده و جامعه محسوب شود.
وی با بیان اینکه اعتیاد، علت 55 درصد طلاق ها در استان است، خاطرنشان کرد: این موضوع، قابل تامل بوده و نباید با مقوله مبارزه با اعتیاد به صورت اداری برخورد شود چرا که برخورد اداری، نتیجه ای ندارد.
مرادی نافچی تصریح کرد: باید اقدامات عمیق و متعهدانه در این حوزه انجام داده و دغدغه مندانه وارد شویم تا جوانان از آینده خود، آگاهی یافته و به آن توجه کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان خاطرنشان کرد: البته تکرار بیش از اندازه برخی موضوعات نیز حساسیت جامعه را پایین می آورد.
وی اظهار داشت: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، جایگاه سیاستگذاری، برنامه ریزی راهبردی در حوزه اجتماعی و فرهنگی و مشارکتی کردن مبارزه با مواد مخدر را دارد.
این مسئول با اشاره به برخی مناطق آلوده استان به مواد مخدر، گفت: فرمانداران این شهرستان ها برنامه عملیاتی مقابله، درمان، اقدامات فرهنگی، اجتماعی و پیشگیری را با تعریف نقش دستگاه های اجرایی، تنظیم و به شورا ارائه دهند تا ماموریت لازم برای اقدامات مقابله ای تعیین شود.
مرادی نافچی تصریح کرد: اگر اقدام عملیاتی و پیشگیرانه انجام نشود، شعاع خانواده های درگیر این آسیب افزایش می یابد.
وی خاطرنشان کرد: از فرمانداران و دستگاه های متولی، انتظار می رود نظارت لازم برای پیشگیری از کشت خشخاش در استان را داشته باشند.
مرادی نافچی افزود: اداره کل بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی استان، نظارت های مستمر و سرزده از مراکز ترک اعتیاد و درمان سرپایی معتادان را داشته باشند.
وی ادامه داد: همچنین در مدت نگهداری معتادان متجاهر در مراکز مربوطه، تمام اقدامات درمانی، فرهنگی، اجتماعی، پیشگیری و نظارتی در دستور کار قرار داشته باشد.
مرادی نافچی با اشاره به هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر در ابتدای تیر، گفت: این هفته باید هفته اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر باشد لذا باید مکانیزم لازم تعریف شده و کمیته ها برنامه های ابلاغی از سوی ستاد مرکزی را بومی سازی کنند.
وی تاکید کرد: از ظرفیت سازمان های مردم نهاد، هیات های مذهبی و سایر تشکل های مردمی برای مبارزه با مواد مخدر استفاده شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd