ایسنا/ با انعقاد تفاهم‌نامه با بنیاد مستضعفان باید زمینه‌های سرمایه‌گذاری مشخص و احصا شود تا این بنیاد بتواند در راستای اشتغالزایی و محرومیت‌زدایی در استان فعالیت کند.

معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در جلسه بررسی سند توسعه میان مدت شهرستان درمیان اظهار کرد: ۱۵ مهرماه تفاهم نامه‌هایی با دستگاه‌ها در رابطه با محرومیت‌زدایی در برخی شهرستان‌ها که محرومیت بیشتری دارند، امضا شد.
وی با اشاره به انعقاد سه تفاهم‌نامه با حضور معاون اول رییس جمهور در استان، افزود: تفاهم‌نامه‌هایی با بنیاد برکت، کمیته امداد، قرارگاه بسیج سازندگی کشور در راستای محرومیت‌زدایی منعقد شد و تفاهم‌نامه دیگری در مورد شهرستان درمیان با بنیاد مستضعفان منعقد شد تا به عنوان معین در این شهرستان اجرا شود.
استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اجرای ابلاغیه از سوی مقام رهبری در حوزه محرومیت‌زدایی، تصریح کرد: در سه ماه گذشته جلسات خوبی با رییس بنیاد مستضعفان برگزار کردیم و تایید شد که بنیاد مستضعفان به معنوان معین شهرستان درمیان ورود پیدا کند.
معتمدیان با بیان اینکه باید جمع‌بندی در استان انجام بگیرد تا بتوانیم تفاهم نهایی کرده و به توسعه شهرستان کمک کنیم، اظهار کرد: بنیاد علوی و بنیاد مستضعفان دنبال کار پراکنده نیستند و روی حوزه‌های خاصی متمرکز می‌شوند تا اشتغالزایی صورت بگیرد.
وی با تاکید بر اینکه با فعالیت‌های بنیاد مستضعفان باید به سمت و سویی برویم که بر محرومیت‌زدایی تمرکز شود، تصریح کرد: این بنیاد به دنبال کارهای عمومی و زیرساخت‌های عمومی نیست؛ بلکه به دنبال اجرای طرح‌های مشارکتی است که بر مبنای ایجاد اشتغال و ایجاد زیرساخت‌های عمرانی مرتبط با ایجاد اشتغال باشد.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: نقش اصلی توسعه بر دوش بخش دولتی است و ضلع اصلی توسعه منطقه باید دولت باشد و حضور دستگاه‌های خدمت‌رسان قطعا به معنای کمک، مشارکت و هم‌افزایی بوده و نافی مسئولیت دولت نیست.
معتمدیان با بیان اینکه بنیاد مستضعفان در بحث زمینه‌های سرمایه‌گذاری باتوجه به ساز و کارهای جدید وارد می‌شود، تصریح کرد: بنیاد خدمات خوبی به استان داشته و در خراسان جنوبی به عنوان سیزدهمین استان دفتر رسمی بنیاد راه‌اندازی خواهد شد تا ماموریت‌ها با سرعت و دقت بیشتری دنبال شود.
وی با اشاره به اینکه در این جلسه باید زمینه‌ها و بسترها احصا شود تا بتوانیم پیش‌نویس تفاهم کاری با بنیاد علوی را آماده کنیم، افزود: لازم است بر مبنای شاخص‌ها اولویت بندی و پروژه‌هایی را تعریف کنیم که در زمان‌بندی مشخص به میانگین توسعه کشوری برسیم.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه الگوی ما الگوی مشارکتی است، بیان کرد: باید بسترهایی که زمینه سرمایه‌گذاری دارد، احصا کنیم تا منافع آن به مردم برسد.
معتمدیان یادآور شد: بنیاد برکت و بنیاد علوی سیاست‌هایی براساس فرمایشات مقام معظم رهبری دارند که در این راستا واحدهای تولیدی را به مرحله بهره‌برداری و سودآوری رسانده و سپس به مردم می‌سپارند که منجر به ایجاد اشتغال و رونق کار و تولید خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در بحث شاخص آبرسانی به روستاها امیدواریم بتوانیم طی برنامه سه ساله به میانگین آبرسانی کشوری برسیم و به عنوان سند بالادستی در کمیته‌ها تخصیص اعتبارات لحاظ خواهد شد.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه کار بزرگی در حوزه برق‌رسانی در استان انجام شده است، بیان کرد: نصب پنل خورشیدی در راستای اشتغالزایی روستاییان از اولویت‌هاست که امیدواریم 10 هزار پنل خورشیدی با ظرفیت تولید 50 هزار کیلو وات برق ایجاد شود.
معتمدیان افزود: روستاهایی که از نظر فنی مشکلی ندارند، از آب و هوای مساعد برخوردارند و امکان اتصال به شبکه برق را دارند، در مورد نصب پنل‌های خورشیدی در اولویت اجرا قرار دارند.
وی با تحسین اقدامات انجام شده در حوزه افزایش پوشش دیجیتال در استان، افزود: با تلاش‌های انجام گرفته، ضریب برخورداری از پوشش دیجیتال در شهرستان درمیان 25 درصد افزایش یافته که قابل تقدیر است.
وی با بیان اینکه در حوزه نوسازی مدارس اعتباراتی که به استان تخصیص داده شده، بی‌سابقه بوده است، بر استفاده از ظرفیت بنیاد علوی در مدرسه‌سازی تاکید کرد.
وی بیان کرد: اکنون در قالب تفاهم نامه سه جانبه‌ای بین استانداری خراسان جنوبی، سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس و بنیاد علوی، مدرسه سازی در استان به صورت مشارکتی در استان در حال انجام است.
معتمدیان در این جلسه در مورد تخصیص اعتبار ۲۰۰ میبیون تومانی برای تامین هزینه‌های زیرساختی اردوگاه گزند درمیان قول مساعد داد.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه اکنون در دورافتاده‌ترین مناطق مرزی عملیات گازرسانی در حال انجام است که قابل تحسین بوده و به معنای کار جهادی است، ادامه داد: باتوجه به زیاد بودن هزینه‌های زیرساخت و گسترده بودن پهنه استان، اما نهضت خور گازرسانی انجام شده است.
معتمدیان ادامه داد: برخورداری 100 درصد جمعیت شهری و برخورداری 68 درصد جمعیت استان از گاز، عدد بسیار خوبی است که تا پایان سال 99، رقم برخورداری جمعیت استان از نعمت گاز به حدود 100 درصد خواهد رسید.
وی یادآور شد: امیدواریم شرکت گاز به مناطق مرزی و روستاهای کمتر از 20 خانوار جمعیت نیز که جمعیت آنان در حال افزایش است، گازرسانی انجام دهد.
در این جلسه قرار است با حضور مدیران کل دستگاه‌های اجرایی، زمینه‌های سرمایه‌گذاری بنیاد مستضعفان در شهرستان درمیان احصا شود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today
آخرین خبر خراسان جنوبی در سروش :
http://eitaa.com/joinchat/159514624C135faa8fb7