ایرنا/ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان از ثبت ۲۵ اثر تاریخی این استان طی سال گذشته در فهرست آثار ملی خبر داد و گفت: در زمان حاضر شمار آثار ثبت شده ملی این استان به ۸۴۸ مورد رسیده است.

امیر ارجمند، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان با بیان اینکه سال گذشته مرمت ۱۰ تا ۱۰۰ درصدی ۴۰ اثر تاریخی در استان انجام شد، افزود: احیای آثار تاریخی پس از مرمت آن ها جزو برنامه های میراث فرهنگی استان است که برای این کار درصدد هستیم تا مرمت ها را به سمت ایجاد کاربری های جدید همچون ایجاد بازارچه های صنایع دستی، مراکز اقامتی و پذیرایی در آثار تاریخی سوق دهیم.
وی ادامه داد: علاوه بر آثار تاریخی ثبت شده ، حدود ۵۰۰ اثر نیز برای تهیه پرونده ثبتی در سطح استان شناسایی شده است.
ارجمند در بخش دیگری از سخنان خود از آغاز فصل جدید کاوش ها در محوطه تاریخی معدن نمک چهرآباد زنجان با مشارکت هیات آلمانی خبر داد و افزود: این کاوش ها از اواخر خرداد ماه امسال اجرا می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: طی چند روز آینده نیز مرمت البسه مردان نمکی با همکاری پژوهشکده مرمت تهران در زنجان آغاز می شود.
'مردان نمکی' مومیایی های نمکی هستند که از معدن نمک روستای چهرآباد در حوالی شهر زنجان کشف شده اند.
تاکنون ۶ مرد نمکی از همین معدن کشف شده است که کاوشگران حدس می زنند همه این مردان در معدن نمک مشغول معدنکاری بوده اند که بر اثر ریزش، زیر آوار نمک مانده و در همان معدن مدفون شده اند.
بر اساس مطالعات انجام شده، قدمت مردان نمکی به بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ سال می رسد.
ارجمند در بخش دیگری از سخنان خود به تاثیر شیوع کرونا بر گردشگری اشاره کرد و اظهار داشت: ما به دلیل کرونا بهترین زمان و فصل گردشگری که بازه زمانی اواخر اسفند تا اردیبهشت را شامل می شود را از دست دادیم ولی در صورت مهار کرونا، در فرصت باقیمانده تابستان برای سفر، دوباره تاسیسات گردشگری سرپا می شوند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان با بیان اینکه ۳۶ برنامه به مناسبت هفته میراث فرهنگی در این استان اجرا می شود، گفت: اهدای تندیس حافظان میراث فرهنگی به فعلان این حوزه، رونمایی از ۳۲ شیء تاریخی مرمت شده در استان، آغاز مرمت ۹ اثر تاریخی، اعطای چهار پروانه فعالیت مجموعه داری در شهر زنجان از جمله این برنامه ها است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today