ایرنا/ شاخص فلاکت یک نشانگر اقتصادی و تحت تاثیر نرخ بیکاری و تورم است که بررسی آن در استان اصفهان در سال‌های ۹۱ تا ۹۸ نشان می‌دهد که این شاخص پس از طی یک دوره کاهش، مجدد از سال ۹۷ روند افزایشی به خود گرفت.

محاسبه شاخص‌های مختلف در بخش‌هایی مانند اقتصاد، آموزش، بهداشت و امور اجتماعی با استفاده از داده‌های آماری، امکان ارزیابی را برای دولت‌ها و برنامه‌ریزان در عصر حاضر آسان کرده که نرخ فلاکت یکی از این شاخص هاست.
شاخص فلاکت (Misery index ) از ترکیب نرخ تورم و نرخ بیکاری بدست می‌آید و از نماگرهای اقتصادی است که به‌وسیله اقتصاددانانی مانند رابرت بارو (Robert Barro) و آرتور اوکان (Arthur okan) در دهه ۷۰ میلادی معرفی شد.
این شاخص یک نشانگر اقتصادی است که وضعیت اقتصادی و اجتماعی و رفاه و معیشت مردم را نشان می‌دهد و تحت تاثیر ۲ شاخص اقتصادی مهم یعنی تورم و بیکاری است.
به گفته رییس گروه اجرای طرح‌های آماری و سرشماری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اصفهان، بررسی شاخص فلاکت در این استان در سال‌های ۹۱ تا ۹۸ نیز نشان می‌دهد که این نرخ از سال ۹۱ تا سال ۹۶ روند نزولی را طی کرد؛ اما از سال ۹۷ صعودی شد.
رستم پیرعلی افزود: شاخص فلاکت استان اصفهان به ترتیب از سال های ۹۱ تا ۹۸ عدد ۴۵.۱۶ ، ۴۳.۴ ، ۲۹.۷۶، ۲۴.۹۲، ۲۲.۸، ۲۲.۱۸ ، ۳۷.۳ و ۴۳.۲ را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه نرخ فلاکت از ۲۲.۱۸ در سال ۹۶ به ۳۷.۳ درصد در سال ۹۷ رسید و این افزایش در سال ۹۸ هم ادامه داشت، تصریح کرد: این موضوع نشان می‌دهد که وضعیت اقتصادی استان از سال ۹۷ و به تبع آ به دلیل شرایط پیش آمده داخلی و خارجی به سال‌های ۹۰ و ۹۱ که با نرخ تورم بالا مواجه بودیم برگشت.
نرخ تورم استان اصفهان در بین سال‌های ۹۱ تا ۹۸ به ترتیب ۳۱.۴۶، ۳۲.۵، ۱۷.۳۶، ۱۱.۱۲، ۸.۲، ۷.۷، ۲۳.۷۳ و ۳۲.۶ و نرخ بیکاری در همین مدت به ترتیب ۱۳.۷، ۱۰.۹، ۱۲.۴، ۱۳.۸، ۱۴.۶، ۱۴.۴، ۱۳.۸ و ۱۰.۶ بود.
این کارشناس با بیان اینکه نرخ بیکاری در دو سال گذشته در بیشتر استان‌ها روند نزولی داشت، تصریح کرد: اما نرخ تورم افزایش داشت و همین امر باعث صعودی شدن شاخص فلاکت شد.
پیرعلی به مقایسه شاخص فلاکت در بین استان‌ها پرداخت و گفت: در سال ۱۳۹۱ بالاترین نرخ فلاکت مربوط به استان لرستان با ۵۰ درصد (۳۰ درصد تورم و ۲۰ درصد بیکاری) و پایین‌ترین نرخ مربوط به خراسان جنوبی با ۳۲.۲۶ درصد ( ۲۶ درصد نرخ تورم و حدود ۶ درصد نرخ بیکاری) بود که اصفهان با نرخ فلاکت حدود ۴۵ ( نرخ تورم ۳۱.۵ و نرخ بیکاری ۱۳.۷ درصد) در رتبه دهم قرار گرفت.
وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۳ به دنبال سیاست‌های تثبیت اقتصادی و کنترل حجم نقدینگی، تغییرات شاخص قیمت در مقایسه با سال‌های قبل روند کاهشی داشت به گونه‌ای که در برخی از استان‌ها رشد بیکاری بر رشد قیمت‌ها پیشی گرفت؛ اما در مجموع، شاخص فلاکت در این سال روند کاهشی را نشان می‌دهد.
پیرعلی به آمار سال ۱۳۹۴ اشاره و خاطرنشان کرد: در این سال روند فزاینده نرخ بیکاری در مقایسه با رشد قیمت‌ها همچنان ادامه داشت؛ اما برآیند این ۲ شاخص در مجموع در مقایسه با سال قبل با روند نزولی مواجه بود؛ در این سال استان کهگیلویه و بویراحمد با ۲۸.۱۷ بالاترین و استان کرمان با ۱۵ درصد پایین‌ترین نرخ فلاکت را داشتند؛ استان اصفهان با نرخ فلاکت ۲۴.۹۲ درصد رتبه ششم کشوری را داشت.
رییس گروه اجرای طرح‌های آماری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اصفهان اظهارداشت: اگر کمترین نرخ فلاکت در دوره مورد بررسی به عنوان بهترین وضعیت و بالاترین نرخ به عنوان بدترین وضعیت در نظر گرفته شود، نرخ فلاکت در استان‌ها در این دوره از حداقل ۱۲.۷۷ تا ۵۵.۶ درصد در نوسان بود.
این کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند که افزایش شاخص فلاکت در استان‌ها و به تبع آن در کشور نگران کننده است زیرا نرخ بیکاری و تورم با هم در این شاخص جمع می‌شوند و افزایش آن نشان دهنده وضعیت بد اقتصادی خانوارهاست.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اصفهان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اصفهان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAVvljM8cx5YSbB1w
آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today