ایرنا/ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: نسبت مرگ و میر مادران باردار در مجموعه زیر پوشش این دانشگاه پس از ابلاغ سیاست‌های جمعیتی در سال گذشته حدود دو سوم یعنی ۶۰ درصد کاهش داشته است.

سیدمهدی طباطبایی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان اظهار کرد: تامین خدمات حین و پس از ازدواج، تامین مراقبت‌های کیفی دوران بارداری، مراقبت‌های ویژه برای بارداری‌های پرخطر و جلوگیری از مرگ مادر از اقداماتی است که در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در راستای صیانت از جمعیت انجام می‌شود.
وی بیان کرد: ارتقای مشاوره‌های هنگام ازدواج به ۶ ساعت و ادامه مشاوره‌ها تا پس از ازدواج با تاکید بر ارتقای سلامت و مهارت‌های ارتباطی زوجین، اخلاق و احکام، حقوق و سلامت روان و افزایش آگاهی جامعه درباره اهمیت فرزند آوری سالم و اجتناب از تک فرزندی، مشاوره برای کاهش میانگین فاصله زمانی بین ازدواج و فرزند اول، مشاوره برای کاهش میانگین فاصله زمانی بین فرزندان و پیشگیری از بارداری‌های پرخطر و سقط از اقدامات این دانشگاه برای خدمات حین و پس ازدواج است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تامین خدمات برای بارداری‌های کم خطر و برنامه‌ریزی شده، تامین خدمات زایمان ایمن و خدمات پس از زایمان از برنامه‌هایی است که در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت در راستای کاهش مرگ و میر مادران باردار انجام می‌شود و نسبت مرگ و میر مادران باردار در مجموعه زیر پوشش این دانشگاه پس از ابلاغ سیاست‌های جمعیتی در ۱۳۹۸ حدود دو سوم کاهش داشته است.
وی تصریح کرد: با راه‌اندازی بخش ناباروری مولود در مجتمع بیمارستانی علی ابن ابی طالب(ع) زاهدان، درصدی از زوجین که به دلیل مشکلات باروری قادر به فرزندآوری نبودند از خدمات تخصصی و فوق تخصصی درمان ناباروری برخوردار شده‌اند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today