باشگاه خبرنگاران/ رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوی گفت: هشت بنای تاریخی و میراث ملموس این شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

میرزایی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوی اظهار کرد: در آخرین کمیته بررسی و ثبت آثار میراث فرهنگی کشور و در راستای صیانت و نگهداری از این میراث ارزشمند دو بنای تاریخی، ۶ اثر ملموس و منقول موزه خوی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
وی افزود: این آثار شامل بنا‌های تاریخی پل قره قوشون و خانه تاریخی آیت الهی و ۶ اثر منقول و ملموس موزه‌ها شامل کتیبه سنگی بازار تاریخی خوی، سه کاسه سفالی منقش، یک تاس مسی دوره مربوط به قرن چهارم هجری و گل مهر اسب سوار ساسانی است که در جهت حفظ و صیانت در فهرست آثار ملی میراث ثبت شدند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خوی با تبیین روند ثبت این آثار در فهرست آثار ملی، تصریح کرد: پل قره قوشون خوی و خانه آیت الهی دو بنای مربوط به دوره تاریخی قاجاریه و بعد از آن هستند که از لحاظ معماری از ویژگی برجسته‌ای برخوردار هستند.
میرزایی گفت: پنج اثر موزه‌ای دیگر و چهار اثر ناملموس و ملموس از جمله کباب حاج علی، آش دوغ محلی، پنیر محلی و تپه باستانی کوراوغلی خوی نیز در مراحل پایانی ثبت در فهرست آثار ملی و میراثی هستند.
وی ثبت ملی و جهانی آثار تاریخی را گام مهمی در صیانت از تمدن و تاریخ یک شهرستان و کشور دانست و افزود: بافت تاریخی روستای خانقاه خوی هم به عنوان اولین بافت روستایی شهرستان خوی به ثبت رسید و ساخت و ساز در این روستا برای حفظ بافت آن باید با نظارت میراث صورت گیرد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today