مهر/ رئیس اداره ترویج منابع طبیعی سمنان از اجرای طرح توانمندسازی جوامع محلی حوزه آبخیز چاشتخوران خبر داد و گفت: این اقدامات کاهش فشار دام بر مراتع و حفظ پایدار منابع طبیعی را به دنبال دارد.

الهام امینی، رئیس اداره ترویج منابع طبیعی سمنان ضمن بیان اینکه طرح توانمندسازی جوامع محلی حوزه آبخیز چاشتخوران سمنان اجرا شد، اظهار کرد: برای توانمندسازی جوامع محلی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی هزینه شد تا مجموع این اقدامات بتواند ضمن بهره‌گیری از قابلیت‌های اقلیمی، محیطی و جمعیتی منطقه به احیا و حفاظت منطقه نیز کمک کند.
وی بابیان اینکه تشکل‌های مردمی در اجرای پروژه‌های آبخیزداری از جمله احداث بند خاکی، عملیات بیولوژیک احیای پوشش گیاهی، قرق و حفاظت منطقه مشارکت دارند، افزود: درخواست همکاری جوامع بومی نشان دهنده تغییر در رویکرد جوامع مردمی نسبت به اقدامات سازمان‌های دولتی است.
مسئول آموزش و ترویج اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان ضمن بیان اینکه مجموع سه اصل گفتمان، اجتماع و رضایتمندی سبب بهبود کیفیت مشارکت جوامع بومی می‌شود، ابراز داشت: به همین منظور دولت برای ارائه خدمات به تعاونی‌ها تشکل‌های فعال در حوزه منابع طبیعی و کمک به رفع مشکلات و موانع تلاش می‌کند.
امینی با بیان اینکه هدف از اجرای طرح‌های توانمندسازی در واقع کاهش فشار دام بر مراتع جنگل‌ها و در نتیجه حفظ پایدار این سرمایه‌های ملی است، تصریح کرد: از این ‌رو دولت پیشنهاد تشکیل صندوق‌های حمایت از توسعه منابع طبیعی و به‌تبع آن توسعه کسب کارهای خانگی در تعاونی‌ها می‌دهد.
وی با بیان اینکه منابع طبیعی نقش بسیار مهمی در درآمدزایی و توسعه روستایی دارد، افزود: اکنون با بهره‌برداری بیش از حد و غیر اصولی منابع طبیعی در معرض نابودی قرار گرفته است و علی رغم اقدامات سخت‌گیرانه تخریب منابع طبیعی همچنان ادامه دارد و این مسئله نیاز به مدیریتی سازگار برای حفاظت با تاکید بر همکاری جوامع محلی دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سمنان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سمنان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAENNWvIqZvWEhdCBvg
آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today