شبستان/ رئیس مرکز بهداشت شرق اهواز با بیان اینکه تاکنون یک‌هزار و ۶۰۸ نفر در شرق اهواز به ویروس کرونا مبتلا شدند و گفت: از این تعداد ۷۰ نفر بر اثر کرونا جان‌باختند.

احمد مشکورنیا، رئیس مرکز بهداشت شرق اهواز در خصوص اقدامات انجام شده در مورد ویروس کرونا اظهار کرد: کرونا بحرانی است که کل دنیا را فرا گرفته و به تبع ایران و خوزستان هم با این بحران دست و پنجه نرم می‌کند.
وی تصریح کرد: علی‌رغم ارائه آموزش‌های لازم در صدا و سیما و اطلاع‌رسلانی‌ رسانه‌‌ها و فضای مجازی، رفتار مردم تغییری نکرده و آمار مبتلایان رو به افزایش رفت که نیمی از آنها مربوط به اهواز است.
وی با اشاره به اینکه درصد بالایی از مردم اطلاعات کاملی از این ویروس دارند و از راه‌های پیشگیری و انتقال آن آگاه هستند ولی از ماسک و دستکش استفاده نمی‌کنند افزود: ویروس کرونا یک بیماری تنفسی همچون آنفولانزا، سرماخوردگی معمولی و ذات‌الریه است که با وجود ناشناخته بودن قدرت انتشار بسیار بالایی دارد.
مشکورنیا با بیان اینکه علائم این بیماری ابتدا با گلودرد، تب، لرز، سرفه و تنگی نفس اعلام و سپس از دست رفتن چشایی نیز از علائم آن عنوان شد ابراز کرد: در اهواز قبلا بیمارستان رازی به عنوان معین بیماری کرونا معرفی شده بود که تنها ۱۴۰ تا ۱۵۰ تخت آن پر بود ولی اکنون با افزایش آمار مبتلایان چند بیمارستان دیگر همچون فاطمه زهرا، شهید نیاکی و تامین اجتماعی نیز بیماران را پذیرش می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه نگران آن هستیم که آمار مرگ‌ومیر نیز تحت تاثیر افزایش انتقال، بالا رود اذعان داشت: با تعطیلی اصناف و بازارچه‌ها که همکاری خوبی نیز صورت گرفت؛ علاوه بر اینکه آسیب اقتصادی برای کشور داشت ولی دنبال ایجاد فرصتی بودیم تا حجم کار در بیمارستان‌ها کاهش پیدا کند و به نقطه بحران نرسیم که جایی برای بستری بیماران نباشد که این امر محقق نشده است.
رئیس مرکز بهداشت شرق اهواز با بیان اینکه این مرکز در زمینه غربالگری در چند محور پیشگیری، پیگیری و درمان فعالیت کرد که مورد اول آن کنترل مبادی به خصوص فرودگاه بود اضافه کرد: در این راستا یک‌هزار و ۵۰ پرواز ورودی و خروجی طی ۷۴۸ شیفت کاری بررسی شد و ۲۳۴ هزار و ۸۷۰ مسافر در این شیفت‌ها غربالگری و افراد دارای علامت تب به کلینیک‌های غربالگری منتقل شدند.
وی تاکید کرد: تاکنون یک‌هزار ۶۰۸ نفر مبتلا به کرونا ویروس در شرق اهواز شناسایی شده که از این تعداد یک‌هزار و ۳۵۴ نفر مبتلا به بیماری حاد تنفسی و ۱۱ هزار و ۱۲۱ نفر مشکوک به شبه آنفولانزا بودند که از تمام این افراد تست گلو و سی‌تی‌اسکن هم گرفته شد.
مشکورنیا با اشاره به اینکه برای هیچ فرد فوتی بدون انجام تست حلق و یا اعلام جواب آن برای کرونا هرگز اجازه دفن داده نمی‌شود عنوان کرد: آرامستان‌ها با دستور بهداشت یک کارشناس بهداشت محیط را استخدام کرده‌اند تا تمامی روند کفن و دفن را مورد بررسی قرار دهد.
وی از شهرداری خواست به جای اینکه هزینه‌ها را در مواردی با سود کمتر در کنترل ویروس مصرف کند، اعتبارات خود را صرف خرید ماسک کرده و در ورودی بازارچه‌ها توزیع کند تا مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نسبت به خرید اقدام کنند.
رئیس مرکز بهداشت شرق اهواز با بیان اینکه تاکنون ۶ هزار و ۶۶۳ مورد نمونه‌برداری در مرکز بهداشت شرق اهواز انجام شده که از این تعداد ۳۸۴ مورد مربوط به زندان‌ها بود ادامه داد: همچنین نمونه‌گیری از ۹۸ نفر نیز در مراکز DIC انجام شد.
وی با اشاره به اینکه تاکنون ۷۰ نفر بر اثر کرونا در حوزه بهداشت شرق جان‌باختند بیان کرد: از فروردین‌ تا پایان اردیبهشت‌ سال جاری، ۱۰ هزار و ۴۱۹ مرکز توزیع مواد غذایی و خوراکی مورد بازدید قرار گرفت که در این بین ۲۸۹ اخطاریه صادر و به دادگاه ارجاع و ۱۰۲ مورد نیز پلمپ شد.
مشکورنیا به انجام ۳۴۷ مورد نمونه‌برداری از مواد غذایی اشاره کرد و اظهار داشت: ۹ هزار و ۶۲۹ کیلوگرم مواد غذایی غیرقابل‌مصرف انسانی را از اماکن توزیعی مختلف مثل رستوران‌ها، بنکداران و سوپرمارکت‌ها معدوم‌سازی کردیم.
وی تاکید کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا ۲۸ اردیبهشت منطقه کوروش با ۱۳۷ ابتلا، زیتون کارمندی با ۱۱۷ ابتلا، پاداد با ۱۰۹ ابتلا، زرگان با ۹۸ ابتلا و آخر آسفالت با ۸۵ ابتلا آلوده‌ترین نقاط شهری اهواز از نظر شیوع ویروس کرونا بوده‌اند.
رئیس مرکز بهداشت شرق اهواز در پایان با اشاره به اینکه کارمندان آزمایشگاه حداقل آمار مبتلا به کووید ۱۹ را داشتند یاد آور شد: در حوزه بهداشت شرق ۶۰ درصد افراد مبتلا مرد و ۴۰ درصد زن بودند و تعداد قابل ملاحظه‌ای از زنان مبتلا نیز خانه‌دار بودند ولی مشاغل مختلف مبتلایان را مرد تشکیل می‌دادند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today