تسنیم/ تلفات غرق‌شدگی‌ در استان فارس، با شروع فصل گرما و با سهل‌انگاری‌ها و رعایت نکردن نکات ایمنی رو به افزایش است.

محمدجواد مرادیان، رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس اشاره به غرق شدگی 37 نفر در محیط‌های آبی در 9 ماهه گذشته در سطح استان گفت: تعداد 27 نفر از این افراد جان خود را از دست داده‌اند که شاهد افزایش این آمار نسبت به سال گذشته هستیم.
وی با اشاره به به بارش‌های خوب و پرآب شدن برکه‌ها و رودخانه‌ها طی امسال، به شهروندان توصیه کرد: به هیچ وجه تنها و در محیط‌هایی که نجات غریق وجود ندارد، شنا نکنند و از شوخی‌های خطرناک در آب و موقع شنا بپرهیزید.

مرادیان ادامه داد: در صورت مواجهه با یک غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی کنید فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید.
رئیس اورژانس فارس تصریح کرد: برای نجات یک غریق به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.
وی با اشاره به وجود 5 فروند بالگرد اورژانس، اظهار داشت: در مکان‌هایی که صعب‌العبور است افرادی که دچار حادثه می‌شوند با روشن کردن آتش و حرکت دادن پرچم بزرگ به بالگردهای اورژانس علائم نشان دهند تا بتوانند امدادرسانی به حادثه‌دیدگان کنند.
پیش‌تر از این محمدرضا ارجمند، مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس هشدار داد: شنا در مخازن سدها، بندهای انحرافی و سایر تاسیسات آبی بسیار خطرناک و خطر غرق‌شدگی در این مکان‌ها بسیار بالاست.
ارجمند گفت: با توجه به اینکه احداث سدها و تاسیسات آبی در بستر طبیعی و کوه‌ها و ارتفاعات منشعب از آنها صورت می‌پذیرد و با جمع شدن آب در پشت آنها، پستی و بلندی‌های طبیعی نمایان نیستند خطر غرق‌شدگی در این تاسیسات بسیار جدی است و افراد زیادی به خاطر علاقه‌مندی به شنا در این مکان‌ها قربانی شرایطی شده‌اند که تصور آن را هم نمی‌کردند.
مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس تاکید کرد: نبود آگاهی از شرایط حاکم بر مخازن این تاسیسات، حتی شناگران ماهر را به کام مرگ کشانده است.
ارجمند ادامه داد: ورود و شنا کردن در مخازن سدها و بندهای انحرافی و تاسیسات آبی ممنوع است و از مردم عزیز خواشمندم از شنا در این اماکن پرهیز نمایند و عواقب ناشی از آن به عهده شخص خاطی است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online